İlham Əliyev Qəbələnin Nic qəsəbəsində 1 saylı orta məktəbdə və Müqəddəs Yelisey adına Cotari kilsəsində olub
Rəsmi xronika 15 May, 2021
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva mayın 15-də Qəbələnin Nic qəsəbəsində 1 saylı orta məktəbdə və Müqəddəs Yelisey adına Cotari kilsəsində olublar.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva əvvəlcə Nic qəsəbəsindəki 1 saylı orta məktəbə gəldilər.
Məlumat verildi ki, 1857-ci ildə inşa edilən bu məktəbdə hazırda 135 şagird təhsil alır.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Müqəddəs Yelisey adına Cotari kilsəsində oldular, burada şam yandırdılar.
Bildirildi ki, Nic qəsəbəsindəki bu kilsə də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2006-cı ildə əsaslı bərpa olunaraq Alban-Udi Xristian dini icmasının istifadəsinə verilib. Müqəddəs Yelisey kilsəsi 1823-cü ildə tikilib.
Tolerantlığın kiçik modeli olan Nic qəsəbəsində hazırda 3 kilsə, 2 məscid var. Dünyadakı 10 minə yaxın udinin 4 minə yaxını Qəbələnin Nic qəsəbəsində yaşayır.
-Bu, bizim kilsənin, alban kilsələrinin simvoludur.
Prezident İlham Əliyev: O, xaçın təsviridir?
-Bəli, cənab Prezident, səkkizlik. Bizdə müqəddəs olan səkkiz dənə xaçdır, on iki dənə apostol səkkizlik. Biz bunu Tuğda da gördük.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva have visited the secondary school No 1 and Saint Elisæus Jotaari Church in Nij settlement of Gabala district.
The head of state, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva first visited the secondary school No 1 in Nij settlement.
Built in 1857, the school enrolls 135 pupils.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva then visited Saint Elisæus Jotaari Church, and lit candles here.
It was noted that the church in Nij settlement had also been restored by the Heydar Aliyev Foundation in 2006 and made available to the Albanian-Udi Christian religious community. The Saint Elisæus Church was built in 1823.
There are currently three churches and two mosques in Nij settlement, a small model of tolerance. About 4,000 of the world's 10,000 Udis live in Nij settlement of Gabala district.
-This is a symbol of our church, the Albanian church.
President Ilham Aliyev: Is it a cross?
- Yes, Mr. President, an octagon. We have eight crosses and twelve apostles. We saw it in Tug.
Memorial photos were taken.
- Thank you very much, may Allah protect you. We see your support everywhere, it is a great pleasure for us.
President Ilham Aliyev: Thank you very much, I will always be with you.
- We will often go to the Karabakh region. With the grace of Allah, we too will maintain this environment.