Şuşanın Cıdır düzündə “Xarıbülbül” musiqi festivalı qala-konsertlə başa çatıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşanın Cıdır düzündə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı mayın 13-də qala-konsertlə başa çatıb.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva festival ifaçılarının çıxışlarını dinləyiblər.
Qala-konsertdə Xalq artistləri Rauf Abdullayev, Yalçın Adıgözəlov, Əməkdar artist Fuad İbrahimov və Murtuza Bülbülün dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Xalq artisti Gülbacı İmanovanın bədii rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası çıxış ediblər. Konsertdə Üzeyir Hacıbəylinin, Fikrət Əmirovun, Qara Qarayevin, Ələkbər Tağıyevin, Müslüm Maqomayevin, Niyazinin, Tofiq Quliyevin, Vasif Adıgözəlovun və digər bəstəkarların əsərləri təqdim olunub.
Festival çərçivəsində Xalq artistləri Alim Qasımov, Azərin, Dinarə Əliyeva, Elçin Əzizov, Əlixan Səmədov, Fərhad Bədəlbəyli, Mənsum İbrahimov, Murad Adıgözəlzadə, Natiq Şirinov, Polad Bülbüloğlu, Samir Cəfərov, Teyyub Aslanov, Yusif Eyvazov, Əməkdar artistlər Fərqanə Qasımova, Mirələm Mirələmov, Sahib Paşazadə, Şəhriyar İmanov, Şirzad Fətəliyev və digər ifaçıların çıxışları da alqışlarla qarşılandı.
Konsertdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vaxtı ilə işğal altında olan ərazilərimiz haqqında söylədiyi “Arzu edirəm ki, sizinlə birlikdə gedək Şuşaya. Gedəcəyik, inanın ki, gedəcəyik. Şuşa Azərbaycanın gözüdür, hər bir azərbaycanlı üçün bu, iftixar mənbəyidir. Şuşa bizim mədəniyyətimizin, tariximizin rəmzidir. Şuşa hamı üçün əzizdir. Amma tək Şuşa yox, Laçın dağları da belə əzizdir. Heç vaxt biz Laçınsız yaşaya bilmərik. Ağdam kimi gözəl bir şəhər, Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Kəlbəcərin o bulaqları, Kəlbəcərin o İsti suyu. Biz onlarsız yaşaya bilmərik” fikirlərini və Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin Şuşa şəhərinin 2020-ci il noyabrın 8-də işğaldan azad edildiyi gün xalqımıza müraciətində dediyi “Xoşbəxt adamam ki, ata vəsiyyətini yerinə yetirdim. Şuşanı azad etdik! Bu, böyük Qələbədir! Şəhidlərimizin, Ulu Öndərin ruhu şaddır bu gün! Gözün aydın olsun Azərbaycan! Gözünüz aydın olsun dünya azərbaycanlıları! Əziz Şuşa, sən azadsan! Əziz Şuşa, biz qayıtmışıq! Əziz Şuşa, biz səni dirçəldəcəyik! Şuşa bizimdir! Qarabağ bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır!” sözlərini əks etdirən videoçarx təqdim edilib.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı işğaldan azad etməsindən sonra ilk dəfə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı incəsənət xadimlərinin “Azərbaycan” mahnısının birgə ifası ilə yekunlaşdı.
Konsert bitəndən sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva festivalda iştirak edən incəsənət xadimləri ilə görüşdülər. Cıdır düzündə hamı birlikdə “Qarabağ Azərbaycandır!” söylədi.
Qeyd edək ki, mayın 12-də - “Xarıbülbül” musiqi festivalının ilk günündə ölkəmizdə yaşayan müxtəlif xalqların musiqi yaradıcılığı “Azərbaycan musiqisində multikulturalizm” mövzusunda təqdim edilib. Ölkəmizin müxtəlif bölgələrində yaşayan ayrı-ayrı xalqların musiqi qrupları və ifaçıları öz çıxışları ilə Azərbaycanın millətindən, dinindən asılı olmayaraq hər bir kəsin vahid Vətəni olduğu mesajını bütün dünyaya çatdırıb. Festivalın açılışındakı çıxışında bu mesajın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev deyib: “Azərbaycanda bütün xalqlar dostluq, qardaşlıq, həmrəylik şəraitində yaşayır və bu 44 günlük müharibə bir daha onu göstərdi ki, ölkəmizdə milli birlik, milli həmrəylik vardır. Təsadüfi deyil ki, birinci festivalda Azərbaycanda yaşayan xalqların nümayəndələri çıxış edəcəklər və bir daha biz bütün dünyaya buradan – Şuşadan, qədim torpağımızdan mesaj veririk”.
Xatırladaq ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Azərbaycan Ordusu Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarımızı azad etməyə və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməyə müvəffəq oldu. Hazırda işğaldan azad olunan ərazilərdə böyük quruculuq layihələri həyata keçirilməkdədir. Bu layihələr azad olunan ərazilərin, inzibati, tarixi və mədəni abidələrin bərpası ilə yanaşı, həm də tarixi torpaqlarımızda illərdir keçirilməyən mədəni tədbirlərimizin, ənənələrimizin bərpasını əhatə edir. Beləliklə, işğaldan azad olunan torpaqlarımız hazırda mənən də dirçəlir. Mayın 12-13-də Cıdır düzündə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı bunun əyani təsdiqidir.

The “Kharybulbul” Music Festival, held on the initiative of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and organized by the Heydar Aliyev Foundation on Jidir Duzu plain of the country’s cultural capital Shusha, has wrapped up with a gala concert.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, their daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva listened to the performances of festival participants.
The gala concert featured performances by the People's Artists Rauf Abdullayev, Yalchin Adigozalov, Meritorious Artist Fuad Ibrahimov and the Uzeyir Hajibayli Azerbaijan State Symphony Orchestra conducted by Murtuza Bulbul, the Azerbaijan State Choir Capella under the artistic direction of People's Artist Gulbaji Imanova. Also featuring in the concert were works by Uzeyir Hajibayli, Fikrat Amirov, Gara Garayev, Alakbar Taghiyev, Muslim Magomayev, Niyazi, Tofig Guliyev, Vasif Adigozalov and other composers.
The audience also acclaimed the performances by People's Artists Alim Gasimov, Azerin, Dinara Aliyeva, Elchin Azizov, Alikhan Samadov, Farhad Badalbayli, Mansum Ibrahimov, Murad Adigozalzade, Natig Shirinov, Polad Bulbuloglu, Samir Jafarov, Teyyub Aslanov, Yusif Eyvazov, Meritorious Artists Fargana Gasimova, Miralam Miralamov, Sahib Pashazade, Shahriyar Imanov, Shirzad Fataliyev and others.
The concert featured the screening of a video clip showing the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev’s speaking of the occupied territories: “I want to go to Shusha together with you. We will go there, believe me, we will. Shusha is the pupil of the eye for Azerbaijan, a source of pride for every Azerbaijani. Shusha is a symbol of our culture and history. Shusha is dear to everyone. But it is not Shusha alone – the mountains of Lachin are also very dear. We can never live without Lachin. Beautiful cities like Aghdam, Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Gubadli, the springs of Kalbajar, that hot water spring of Kalbajar. We cannot live without them.” Also, the video featured the statement of the victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, he had made during an address to the nation on the day of Shusha’s liberation - 8 November 2020. “I am happy to have fulfilled my father's will. We have liberated Shusha! This is a great victory! The souls of our martyrs and of the Great Leader rejoice today! May you rejoice, Azerbaijan! May you rejoice, Azerbaijanis of the world! Dear Shusha, you are free! Dear Shusha, we are back! Dear Shusha, we will revive you! Shusha is ours! Karabakh is ours! Karabakh is Azerbaijan!”
The “Kharibulbul” Music Festival, held for the first time after the liberation of our lands by Azerbaijan’s Army under the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, ended with a collective performance of the song “Azerbaijan” by artists.
After the concert, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with the performers participating in the festival. Everyone chanted, “Karabakh is Azerbaijan!” on the Jidir Duzu plain.
On 12 May, on the first day of the “Kharybulbul” Music Festival, the musical compositions of different peoples living in Azerbaijan were featured in the concert themed - “Multiculturalism in Azerbaijani music.” With their performances, music groups and performers of different nationalities living in different regions of the country conveyed the message to the whole world that everyone, regardless of nationality or religion, has a single homeland. Speaking at the opening of the festival, President Ilham Aliyev said: “All peoples in Azerbaijan live in an atmosphere of friendship, brotherhood and solidarity, and this 44-day war has once again shown that there is national unity and solidarity in our country. It is no coincidence that the first festival features representatives of the peoples living in Azerbaijan. So we are sending another message to the whole world from here, from Shusha, from our ancient land.”
At the end of the 44-day war, Azerbaijan’s heroic Army under the President and victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev succeeded in liberating our lands occupied by Armenia and restore the country's territorial integrity. At present, large-scale construction projects are being implemented in the liberated territories. These projects include the restoration of liberated territories, administrative facilities, historical and cultural monuments, and the reinstatement of cultural events and traditions that have not been held in Azerbaijani historical lands for years. So the lands liberated from the occupation are also reviving spiritually. The “Kharybulbul” Music Festival held on the Jidir Duzu plain on 12-13 May is a vivid testimony to that.