Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 30 may 2014-cü il tarixli 171 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “İctimai şuranın vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən seçilməsinə dair Əsasnamə”yə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin 9 fevral 2021-ci il tarixli, 9 saylı əmri ilə Komitə yanında İctimai şuraya seçkinin təşkili məqsədi ilə Komitənin əməkdaşlarından 4 üzv, vətəndaş cəmiyyəti institutu nümayəndələrindən 5 üzv olmaqla 9 nəfərdən ibarət Seçki komissiyası yaradılıb.
Seçki Komissiyasının 24 fevral 2021-ci il tarixli iclasında İctimai şuranın üzvlərinin say həddi və İctimai şuraya namizədlərin irəli sürülməsi və qeydiyyatı üçün nəzərdə tutulan müddət müəyyən edilib. İctimai şura üzvlərinin sayı 13 üzv müəyyən edilib. Komissiyanın qərarı ilə 1 mart 2021-ci il tarixdən 4 aprel 2021-ci il tarixədək İctimai şura üzvlüyünə namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı müraciətlər qəbul edilib. İctimai şura üzvlüyünə 31 şəxs namizədliyini irəli sürüb və aşağıdakı 31 şəxsin namizədliyi qeydə alınıb.
Səsvermədə iştirak üçün Vətəndaş Cəmiyyəti İnstitutları təmsilçisi barədə məlumatları (şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti və hansı vətəndaş cəmiyyətini təmsil etməsi haqqında məlumat) 14 aprel 2021-ci il saat 18:00-dək Seçki Komissiyasına təqdim etməlidirlər.
Bunun üçün qeyd edilən sənədlər beimxd@qachqinkom.gov.az elektron ünvanına göndərilməlidir.
Həmçinin Seçki Komissiyasının 5 aprel 2021-ci il iclasında İctimai Şuraya seçkilərin 26 aprel 2021-ci ildə səhər saat 10:00-dan 16:00-dək Dövlət Komitəsinin zalında keçirilməsi qərara alınıb. Səsvermədə iştirak edəcək təşkilat təmsilçilərindən səsvermə bülletenlərini alarkən şəxsiyyət vəsiqələrini və ya şəxsiyyət vəsiqəsini əvəz edəcək sənəd təqdim etməsi xahiş olunur.
İctimai şura üzvlüyünə aşağıdakı vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələrinın namizədliyi qeydə alınıb:
1. “Azərbaycan Qaçqın və Məcburi Köçkün Gənclər” Təşkilatının sədri – Vüqar Qədirov
2. “Azərbaycan Qadınlarının Haqlarını Müdafiə Mərkəzi” İctimai Birliyinin üzvü – Aydan Xıdırova
3. Azərbaycanda Minadan Zərərçəkənlərin Assosiasiyası İctimai Birliyinin sədri – Rey Qasımov
4.“Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbacanlı İcması” İctimai Birliyinin üzvü – Samirə Hüseynova
5. Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti – Umud Mirzəyev
6. “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyinin üzvü – Nail Şükürov
7. “Correct.az” MMC-nin direktoru – Rövşən Əsədov
8. “Ekoloji Maarifçilik və Monitorinq” İctimai Birliyinin sədri – Qəmzə Yusubova
9. “Əlil Qadınlar Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin sədri – Məhluqə Rəhimova
10. Fərdi namizəd – Ağamməd Ağayev
11. Fərdi namizəd – Qəzənfər Hüseynov
12. Fərdi namizəd – Rəşad Abdullayev
13. “Gələcəyə Baxış” Avropaya İnteqrasiya İctimai Birliyinin sədri – Bəsti Nəsibova
14. “Hüquq Dünyası” Hüquqi Təbliğat İctimai Birliyinin sədri – Zaur Quliyev
15. “Hüquqi Təhlil və Araşdırmalar” İctimai Birliyinin sədri – Ramil İskəndərli
16. “Xankəndi” Məcburi Köçkünlərə Dəstək İctimai Birliyinin sədri – Xatirə Vəliyeva
17. “Kitab Evi” İctimai Birliyinin sədri – Adilə Nəzərova
18. Qarabağ müharibəsi veteranı – Səbuhi Hüseynov
19. Qarabağ müharibəsi veteranı – Təyyar Eminov
20. “Mərhəmət” Kimsəsizlərə Yardım İctimai Birliyinin sədri – İradə Nəsirova
21. “Mina Qurbanlarının Sosial İqtisadi Problemlərinin Həllinə Kömək” İctimai Birliyinin sədri – Məmmədhəsən Həsənov
22. “Region Plus” Jurnalının baş redaktoru – Namiq Mailov
23. “Regional İnsan Hüquqları və Media Mərkəzi” İctimai Birliyinin sədri – Xalid Kazımov
24. “Report” İnformasiya Agentliyinin redaktoru – İmdad Əlizadə
25. “Sağlam İnkişaf və Maarifləndirmə” İctimai Birliyinin sədri – Anar Xəlilov
26. “Türküstan” Meda Qrupunun rəhbəri – Aqil Camal
27. Vəkillər Kollegiyasının üzvü, "A.İ.M" Vəkil Bürosunun vəkili – İsmayıl İsmayılov
28. Vətəndaş Hüquqları İnstitutunun üzvü – Samir Kazımlı
29. “Vətəndaşların Sosial Rifahı Naminə” İctimai Birliyinin sədri – İradə Rizazadə
30. “Virtual Qarabağ” İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Gənclər İctimai Birliyinin sədri – Nurəddin Mehdiyev

Information by the Election Commission on Candidates for the Public Council under the State Committee
Mətbuat xidmətinin məlumatı 05 April, 2021
The Election Commission consisting of 9 members, including 4 members from the Committee`s staff and 5 from the civil society institution representatives was established by the order No. 9, dated February 9, 2021 of the Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs of the Republic of Azerbaijan in order to organize the elections to the Public Council under the Committee in accordance with the “Regulations on the Election of the Public Council by Civil Society Institutions” approved by the Decision No. 171, dated May 30, 2014 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
At the meeting of the Election Commission on February 24, 2021, the number of members of the Public Council and the term for nomination and registration of candidates to the Public Council were determined. The number of members of the Public Council was determined as 13. Applications were received to nominate candidates for membership in the Public Council from March 1, 2021 to April 4, 2021 under the decision of the Commission. 31 people were nominated for membership in the Public Council and 31 people were registered.
In order to participate in the voting, Civil Society Institutions shall submit the details of their representatives (a copy of ID card and information on which civil society they represent) to the Election Commission by 06:00 p.m. on April 14, 2021.
For this, the said documents shall be sent to beimxd@qachqinkom.gov.az
Also, it was decided at the meeting of the Election Commission on April 5, 2021 to hold the elections to the Public Council on April 26, 2021 from 10:00 a.m. to 04:00 p.m. in the hall of the State Committee. Representatives of the organizations to participate in the voting will be asked to present their ID cards or a document replacing it when receiving ballot papers.