Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 2-də İtaliyanın “La Repubblica” qəzetinə müsahibə verib.
- Cənab Prezident, Siz artıq qələbəni dadmısınız?
– Bizim vəzifəmiz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etmək idi və biz bu vəzifəyə yaxınlaşırıq. Biz ərazi bütövlüyünün bərpasını demək olar ki, 30 il idi gözləyirdik. Bildiyiniz kimi, bütün bu müddət ərzində Azərbaycan danışıqlar prosesinə ciddi şəkildə sadiq olub. Lakin əfsuslar olsun ki, bu, hər hansı əhəmiyyətli nəticə vermədi. Bundan əlavə, son bir neçə ildə Ermənistan rəhbərliyi öz bəyanatları və əməlləri, o cümlədən hərbi təxribatları ilə bizi hər zaman təhrik edirdi. Sonuncusu sentyabrın 27-də baş verdi. Biz cavab verməli olduq və bizim cavabımız Ermənistan üçün çox həssas idi. Biz qələbədən danışarkən qarşımıza belə bir hədəf qoymamışdıq. Biz onu danışıqlar masasında həll etmək istəyirdik. Lakin biz bunu döyüş meydanında etməyə hər zaman hazır idik və bunu da edirik.
– Putin müdaxilə etmək istəmir. Beləliklə, Siz maneəsiz hərəkət edə bilərsiniz?
– Əslində, mən dəfələrlə vəziyyəti şərh etmişəm ki, eyni zamanda, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri olan Minsk qrupunun həmsədrləri – üç ölkə 1993-cü ildə Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən qətnamələr qəbul ediblər. Ona görə də, bu ölkələr özləri həll üçün qanuni baza yaradıblar. Lakin Ermənistan bu qətnamələri yerinə yetirmədi. Mənim istinad etdiyim başqa bir məqam ondan ibarətdir ki, vasitəçilər vəziyyətlə bağlı necə fikirdə olmaqlarından, bizimlə və ya Ermənistanla əlaqələrinin nə dərəcədə yaxın olmağından asılı olmayaraq neytral olmalıdırlar. Lakin onlar neytral olmasalar, vasitəçi ola bilməzlər. Ona görə də, bizim yerində bu və ya digər dərəcədə gördüyümüz neytrallıq, düşünürəm ki, işlərin necə getməsinin yeganə yoludur. Odur ki, bu, bizim üçün yaşıl işıq deyildi. Biz sentyabrın 27-də Ermənistanın hücumunadək nə edəcəyi barədə 100 faiz təsəvvürümüz olmadan cavab verdik, biz ölkəmizi qorumaq, insanlarımızı qorumaq və ədaləti bərpa etmək üçün doğru olduğunu düşündüyümüzü etdik.
– Rəsmi Ankaranın dəstəyi Sizin fəaliyyətiniz üçün nə dərəcədə səmərəlidir?
– Çox səmərəlidir. Bu dəstək lap əvvəldən, sentyabrın 27-də başlayan toqquşmaların ilk saatlarından gəldi. Türkiyə Prezidenti çox aydın bəyanatla çıxış etdi ki, Türkiyə Azərbaycanın yanındadır və bu, siyasi və mənəvi dəstəyin çox mühüm göstəricisi idi. Mən dəfələrlə o fakta diqqət çəkmişəm ki, bu, yalnız siyasi və mənəvi dəstəkdir, lakin bu, kifayət idi. Çünki Türkiyə kimi güclü ölkə bu məsələ ilə bağlı mövqeyini açıq şəkildə bəyan edəndə, həm də bütün dünyaya mesaj göndərir ki, Azərbaycan doğru işi görür. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edir, Azərbaycan öz ərazisində döyüşür, biz təcavüzkar deyilik, biz başqa ölkələrə hücum etmirik. Ona görə də, toqquşmaların ilk saatlarında başlayan və indiyədək davam edən bu siyasi dəstək münaqişənin həlli üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
– Sizin ordunuzla birlikdə Ermənistana qarşı döyüşən mücahidlərin mövcudluğu barədə Prezident Makron, Rusiyanın Xarici İşlər nazirinin söylədikləri barədə nə deyə bilərsiniz? Bu, doğrudur?
– Bu müddət ərzində, bir aydan çox vaxtda mən artıq dəfələrlə bu məsələyə diqqət çəkmişəm və demişəm ki, bu, doğru deyil. Bu, doğru məlumat deyil. Mən bilmirəm bu məlumat niyə yayılmışdı və hələ də yayılır. Birincisi, bizə bununla bağlı heç bir dəlil, heç bir sübut təqdim olunmayıb. Hamısı sözlər idi və bu sözlər münaqişənin ilk günlərində söylənmişdi. Siz Prezident Makronun bununla bağlı bəyanatına istinad etdiniz. Bu, yalnız münaqişənin ilk günlərində idi. O vaxtdan bu yana biz bu cür bəyanatlar eşitməmişik. Bu, birincisi. Heç bir sübut, heç bir dəlil. İkincisi, ehtiyac yoxdur. Mən dəfələrlə demişəm ki, bizim 100 min döyüşçüsü olan ordumuz var, nizami ordu. Tam səfərbərlik elan etsək, bundan bir neçə dəfə çox adam səfərbər edə bilərik. Bizim müasir silahlarımız var. Mükəmməl texnologiyamız var və bizim çox yüksək döyüş ruhumuz var. Ona görə də, buna ehtiyac yoxdur. Lakin əfsuslar olsun ki, digər tərəfdə baş verənlərə məhəl qoyulmur. Bizdə əcnəbilərin Ermənistan tərəfindən döyüşdüyünə dair kifayət qədər dəlillər var. Onlar erməni əsilli olduqlarını deyirlər, lakin birincisi, bunun heç bir fərqi yoxdur. Çünki əgər əcnəbi vətəndaş bir ölkə tərəfindən digər ölkəyə qarşı döyüşürsə, o, muzdludur. Bundan əlavə, onların hamısının erməni olmasına dair bizdə 100 faiz dəlil yoxdur. Biz başqalarının olduğunu bilirik. Bilirik ki, PKK oradadır. Bilirik ki, Yaxın Şərqdən bəzi terrorçular qondarma “Dağlıq Qarabağ ordusu”na qoşulublar. Ona görə də, əfsuslar olsun ki, bu məsələ qətiyyən müzakirə mövzusu deyil. Bu, Azərbaycana qarşı qəsdən törədilmiş hücum barədə siyasi hücum təəssüratı yaradır. Bundan əlavə, ermənilərin bu yalan bəyanatdan sui-istifadə etmələrinin səbəbi odur ki, bizim onları döyüş meydanında məğlub etdiyimizi qəbul etmək onlar üçün yəqin ki, çox ağrılıdır. Onlar 30 il ərzində özlərini elə göstərirdilər ki, məğlubedilməz orduları var. Onlar 30 il ərzində bizim əraziləri təkbaşına işğal etdiklərini deyirdilər, baxmayaraq ki, biz bunun doğru olmadığını bilirik. Beləliklə, biz onlara kimin kim olduğunu sübut etdik. Biz sübut etdik ki, onların “guya məğlubedilməz ordusu” əfsanədir, mifdir və bunu qəbul etmək onlar üçün çox ağrılıdır. Lakin onlar artıq öz məğlubiyyətlərini etiraf ediblər. Baş nazir Paşinyan Prezident Putinə məktub göndərərək hərbi yardım xahiş edib. Bu, onların hərbi məğlubiyyətlərini və bizim qələbəmizi qəbul etmələri deməkdir.
– 98 faiz ermənilərin məskunlaşdığı ərazidə mümkün qələbəni qazanmağın Sizin üçün hansı çətinliyi olacaq?
– Bu ərazidə bəlkə də indi daha çox erməni məskunlaşıb, çünki bütün azərbaycanlılar didərgin salınıblar. Onlar azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə həyata keçirdilər. Bu, statistikadır, bizim deyil, sovet dövrünün statistikasıdır. 1970-ci illərin sonunda Dağlıq Qarabağ muxtar vilayətində müxtəlif millətlərdən olan neçə nəfər yaşayırdı? Əhalinin demək olar ki, 25 faizi azərbaycanlılar idi, 40 min nəfər. Şuşada 98 faiz azərbaycanlılar məskunlaşmışdılar. Bu gün orada bir nəfər azərbaycanlı belə yoxdur. Xankəndidə çox sayda azərbaycanlı var idi. Hadrut rayonunda, digər rayonlarda, soyqırımı törətdikləri Xocalıda 100 faiz azərbaycanlılar idi. Beləliklə, onların hamısı etnik təmizləməyə məruz qalıb, qətlə yetirilib, işgəncəyə məruz qalıb və didərgin salınıblar. Təəssüflər olsun ki, heç kim Ermənistanı bunda günahlandırmayıb. Biz Ermənistana qarşı hər hansı sanksiyaları görmədik, bizə hər hansı ciddi informasiya dəstəyi görmədik. Beləliklə, bu, edildi və onlar yerində reallıq yaratdılar. Bu, birincisi. İkincisi, 200 il bundan əvvəl orada, ümumiyyətlə, erməni yox idi. Çünki mən Qarabağ xanının Rus imperiyası ilə imzaladığı müqavilələrə dəfələrlə istinad etmişəm. Həmin müqavilədə - 1805-ci il Kürəkçay müqaviləsində etnik ermənilər barədə heç nə deyilmir. Etnik ermənilər bu regiona onun dini və etnik tərkibini dəyişdirmək məqsədilə Şərqi Anadoludan və İrandan çar Rusiyası tərəfindən gətirilmişdilər. Beləliklə, bu, tarixi hissəsidir. İndi sizin sualınıza gələk. Mən dəfələrlə demişəm ki, Dağlıq Qarabağda yaşayanların hamısı orada sülh və ləyaqət içində yaşamağa davam edəcəklər. Ermənilər bizim vətəndaşlarımızdır. Azərbaycanın müxtəlif yerlərində, əsasən, Bakıda minlərlə erməni yaşayır. Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilər əmin ola bilərlər ki, onların təhlükəsizliyi təmin ediləcək, onların maddi vəziyyəti daha yaxşı olacaq və onlar bu gün Dağlıq Qarabağdakı xunta rejiminin basqısı altında olduğundan daha yaxşı həyat sürəcəklər.
– Üç atəşkəs artıq pozulub. Sülh danışıqlarının heç bir nəticə vermədiyi görünür. Buna görə kim günahkardır?
– Ermənistan. Xronologiyaya nəzər salın. Birinci atəşkəs Moskvada razılaşdırılmışdı, 24 saatdan da az vaxt ərzində onlar Ermənistan ərazisindən ballistik raketlə Gəncəyə hücum etdilər. Bu, sübut olunub. Rusiya, Fransa, Amerika Birləşmiş Ştatları və bir çox başqa ölkələr ballistik raketin haradan buraxılmasını aşkar edə bilərlər. Odur ki, onlar raketin Ermənistandan buraxıldığını bilirlər. Paşinyan bunu onlar etməyiblər dedikdə yalan danışırdı. Bu, 24 saatdan az müddətdə baş vermişdir və onlar gecə çox namərdcəsinə hücum etdilər, onlar bilərəkdən yaşayış yerinə hücum etdilər və bu iki hücum nəticəsində demək olar ki, 30 günahsız insan, o cümlədən uşaqlar öldürülmüşdür. İkinci atəşkəs elan olunduqdan beş dəqiqədən sonra onlar tərəfindən pozulmuşdur və üçüncü atəşkəsi onlar Bərdəyə hücum etməklə pozdular. Beləliklə bunu edən biz deyildik. Biz nə etməli idik? Onlar bizi öldürdükdə oturub gözləməli idik? Əlbəttə ki, biz cavab verdik və bunu etməyə davam edəcəyik. Onlara atəşkəs təcavüzlərini davam etdirmək, bizim azad etdiyimiz torpaqları geri alıb və yenidən işğal etməyə cəhd etmək üçün lazım idi. Onlar mülki şəxslərə hücum etməklə Azərbaycanda, həmçinin xaos və panika yaratmaq istəyirdilər. Lakin onlar Azərbaycan xalqının ruhunu düzgün hesablaya bilməmişdilər. Bəli, biz bu namərd hücumlardan əziyyət çəkdik. Bu vaxtadək 91 nəfər mülki şəxs öldürülüb və 400-dən çox adam yaralanıb. Lakin bu, bizim iradəmizi sındırmadı. Əksinə, bu, bizi daha da güclü etdi.
- Üç həftə bundan qabaq görüşdüyüm baş nazir Paşinyana cavabınız nə olar? O dedi ki, Dağlıq Qarabağda yeni soyqırımının olmasından qorxur.
- Tamamilə yalandır. Onların bütün tarixi yalandır. Bunun heç bir əlaməti yoxdur. Mən dedim ki, Azərbaycanda minlərlə erməni yaşayır. Ermənistanda və ya Dağlıq Qarabağda yaşayan heç bir azərbaycanlı yoxdur. Ermənistan əhalisinin 99 faizi etnik ermənilərdir. Regionumuzda bir millətin belə üstünlük təşkil etdiyi başqa bir ölkə tapa bilərsinizmi? Bu, monorespublikadır. Nəyə görə? Çünki onlar ya hər kəsi qovublar, ya da başqa millətlər orada yaşaya bilmir. Azərbaycan multietnik, çoxkonfessiyalı ölkədir. Buna görə dırnaqarası soyqırımı haqqında danışmaq tamamilə qəbuledilməzdir və bu, onların təqdim etmək istədiyi daha bir feykdir, necə ki, onlar bunu həmişə edirlər. Onlar həmişə özlərini əziyyət çəkən, həmişə ağlayan, həmişə köməyə ehtiyacı olan insanlar kimi təqdim etmək istəyirlər. Lakin, baxın, bu gün nələr baş verir. O, Prezident Putinə gündə beş dəfə zəng edir, o, Prezident Makrona ola bilsin bir qədər az zəng edir, amma yenə də zəng edir, o, hər kəsə zəng edir. O, Avropa liderlərinə zəng edir. O, Dağlıq Qarabağın tanınmasını xahiş edir, lakin başa düşmür ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü ilə bağlı Avropa İttifaqının vahid mövqeyi var. Ona görə müəyyən dəstəyi əldə etmək üçün o, hər bir feyk üsuldan istifadə etməyə çalışır. Odur ki, dediyim kimi bu, tamamilə yalandır. Mən dediyim sözlərə cavabdehəm, Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilər əmin ola bilərlər ki, onların təhlükəsizliyi təmin olunacaq.
- İtaliya ilə Sizin xüsusi tərəfdaşlığınız var. Siz bizim birinci neft və qaz təchizatçımızsınız. Müharibə daha çox qanın tökülməsinə səbəb olarsa, bunun tərəfdaşlığa təsir etməyindən qorxmursunuz?
- Mən belə hesab etmirəm. Birincisi, mən düşünürəm ki, müharibə nə qədər tez qurtarsa, bir o qədər də yaxşı olar. Biz belə bir təklif irəli sürdük və bizim təklifimiz çox konstruktiv idi. Bu bir aydan çox müddətdə mən dəfələrlə demişəm və bir daha təkrar edə bilərəm ki, Ermənistanın baş naziri yerdə qalan ərazilərin boşaldılacağına dair üzərinə öhdəlik götürsə, biz bu gün dayanmağa hazırıq. Hələ ki, o, üzərinə belə bir öhdəlik götürməyib. Kompromislər haqqında ona sual verildikdə o, həmişə öz müqəddəratını təyinetmədən danışır. Lakin öz müqəddəratını təyinetmə onların getməli olduğu kompromis deyil. Onların kompromisi BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin və əsas prinsiplərin icrasına müvafiq olaraq işğal olunmuş bütün ərazilərin boşaldılması olmalıdır. Əsas prinsiplərdə deyilir ki, əvvəlcə beş rayon, sonra da iki rayon boşaldılmalıdır. Biz artıq dörd rayonu birtərəfli qaydada azad etmişik. Buna görə də o, deməlidir ki, qoşunlarını Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının işğal altında qalmış ərazilərindən geri çəkəcəkdir. Lakin o, bəyanat vermir. Bu, onu göstərir ki, o, müharibənin dayanmasını istəmir. Biz hazırıq, bu, birincisi. Mən bunun bizim tərəfdaşlarla hər hansı mürəkkəblik yaradacağını düşünmürəm. İtaliya ilə bizim xüsusi münasibətlərimiz var. Biz Strateji Tərəfdaşlıq Sənədi adlanan sənədi imzalamışıq. Mən pandemiyadan əvvəl İtaliyaya rəsmi səfər etmişdim, o, çox uğurlu olmuşdur və biz böyük planlarla geriyə, evə döndük. Mən əminəm ki, biz bu planları icra edəcəyik, baxmayaraq ki, pandemiya onlara bir az müdaxilə etdi. Lakin bu planlar əsasən enerji sektoru ilə əlaqəli deyildi. Düşünürəm ki, biz enerji istiqamətində bütün planlaşdırdıqlarımızı icra etdik. Hesab edirəm ki, bu gün İtaliya neft təchizatına görə bizim üçün əsas ticarət tərəfdaşıdır və tezliklə biz TAP-ın açılışını qeyd edəcəyik və bununla da Cənub Qaz Dəhlizi tamamlanmış olacaqdır. Üstəgəl, bir çox italyan şirkəti uzun illərdir ki, Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərir. Biz podratçı qismində daha çox italyan şirkətlərini dəvət etməyi planlaşdırırıq. Yeri gəlmişkən, burada onlar neft-kimya məhsulları üzrə bir çox önəmli layihələri tamamlamışdılar və biz Prezident Mattarella ilə birlikdə açılış mərasimində iştirak etmişik. Buna görə mən əminəm ki, bu münaqişə bizim təkcə İtaliya ilə münasibətlərimizə yox, heç bir ölkə ilə münasibətlərimizə təsir etməyəcək. Mən bundan əminəm.

Ilham Aliyev was interviewed by Italian La Repubblica newspaper
On November 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was interviewed by the Italian La Repubblica newspaper.
-Mr. President, are you already tasting the flavor of the victory?
-Our task was to restore territorial integrity of Azerbaijan, and we are coming closer to this task. We have been waiting for restoration of the territorial integrity for almost 30 years. As you know, during all this time Azerbaijan was strictly committed to negotiation process. But unfortunately, it did not result in any tangible outcome. Plus, Armenian leadership during last couple of years was always provoking us by the statements, and by actions, including military provocations. So the last one took place on the 27th of September. We had to respond and our response was very sensitive to Armenia. So, when we talk about the victory we did not put in front of us such a target. We wanted to resolve it at the negotiation table. But we were always ready to do it on the battlefield what we are doing.
-Putin is not willing to intervene. So, you can act without obstacles.
-Actually, I on many occasions commented the situation that co-chairs of the Minsk Group, 3 countries which are at the same time permanent members of the Security Council of United Nations, adopted resolutions back in 1993 which demanded immediate and complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the Azerbaijani territories. Therefore, these countries themselves created the legal base for the settlement. But Armenia did not implement these resolutions. Another point, which I was referring to is that mediators must be neutral, no matter how they feel about situation. How close their relations are with us, or with Armenia, but if they are not neutral they cannot be mediators. Therefore, the neutrality now which we more or less see on the ground I think is the only way how the things can happen. Therefore, it was not a kind of a green light for us. We responded to Armenian attack on the 27th of September without any 100% understanding who will do what. We just did what we thought was right to defend our country, to defend our people, and to restore justice.
-How useful is the Ankara support to your action?
-It is very useful. This support came from the very beginning, from the early hours of the clashes which started on the 27th of September. President of Turkey made a very clear statement that Turkey stands side by side with Azerbaijan. That was a very important sign of political and moral support, and I many times referred to the fact that this is only political and moral support, but it was sufficient. Because such a strong country as Turkey when openly declares its position on this issue, it also sends the signal to the whole world, that Azerbaijan is doing the right thing. Azerbaijan is restoring it’s territorial integrity, Azerbaijan is fighting on its territory. We are not aggressors, we are not attacking other countries. Therefore, this political support which started in the early hours of the clashes and continues up to now is very important for the conflict resolution.
-What can you say about the jihadists’ presence that president Macron, Russian foreign minister denounced that they are fighting against Armenia with your army. Is it true?
-On many occasions I already during this time, more than one month, referred to this issue and said that this is not true. This is not correct information. I don’t know why this information was circulated, and still is circulated. First, we haven’t been provided with any evidence, any proof about that. All were words, and those words were articulated in the early days of the conflict. And you referred to President Macron’s statement about that. That was only in the first days of the conflict. Since that time, we didn’t hear these kind of statements. So this is first. No proofs no evidence. Second, no need. Many times I said we have an army of a 100 thousand fighters, a regular army. We can mobilize several times more if we announce the total mobilization. We have modern weapons. We have a sophisticated technology. And we have a very high moral spirit. Therefore, there is no need for that. But unfortunately, what happens on the other side is being ignored. We already have enough evidences about foreigners fighting on Armenian side. They say they are native Armenians but first, it does not make any difference, because if foreign citizen is fighting against one country against another, it is a mercenary. Then, we do not have a 100% evidence that all of them are Armenians. We know that there are others. We know that PKK is there, we know that some terrorists from the Middle East joined the so-called “army of Nagorno-Karabakh”. Therefore, unfortunately, this issue is absolutely out of picture. So, it creates an impression of a deliberate political attack on Azerbaijan. Plus, why Armenians are also exploiting this false statement, because for them probably it is very painful to admit that we beat them on the battlefield. For 30 years, they have been pretending that they have an unbeatable army. For 30 years they were telling that they on their own occupied our territories. Though, we know that it was wrong. So, we proved them who is who. We proved that their so-called “unbeatable army” is a legend, is a mythology. And for them to admit it is very painful. But they have already admitted their defeat. Prime minister Pashinyan sent a letter to President Putin asking for a military help. This is an admitting of their military defeat and our victory.
-What will be the difficulty for you to manage a possible victory, in the territory which populated by 98% of Armenian people?
-This territory was populated with maybe higher now. It was higher. Because all Azerbaijanis have been expelled. They committed ethnic cleansing against Azerbaijanis. It’s a statistics, soviet statistics, not our statistics. How many people of different nationalities lived in Nagorno-Karabakh autonomous district in the end of 1970s? Almost 25% of the population there were Azerbaijanis. 40 thousand people. Shusha was 98% percent inhabited by Azerbaijanis. Today, there is no one. In Khankandi, there have been many Azerbaijanis. In Hadrut district, in other districts. Khojaly, which they committed a genocide, was 100% Azerbaijanis. So, they have been all ethnically cleansed, killed, tortured and expelled. And unfortunately, no one, no one accused Armenia of that. We did not see any sanctions on Armenia. We did not see any serious information supporting us. So, that was done and they created reality on the ground. This is the first thing. Second thing, 200 years ago, there were no Armenians at all there. Because I many times referred to the treaties which Karabakh khan signed with Russian empire. That Kurakchay treaty of 1805, nothing is said about ethnic Armenians there.
Ethnic Armenians were brought to that region from eastern Anatolia and Persia, by Tsarist Russia in order to change religious and ethnic composition of the region. So, this is historical part. Now coming to your question. I many times said that all those who live in Nagorno-Karabakh will continue to live there in peace and dignity. Armenians are our citizens. There are thousands of Armenians who live in different parts of Azerbaijan, primarily in Baku, and those Armenians who live in Nagorno-Karabakh can be sure that their security will be provided, their financial situation will be much better. And they will live much better life than today under this suppression of the junta regime in Nagorno-Karabakh.
-Three ceasefires as already were broken. The peace talks seem not to get any result. Who is to blame for?
-Armenia. Look at their chronology. First, ceasefire was agreed in Moscow. In less than 24 hours they attacked Ganja with ballistic missiles from the territory of Armenia. It is proven. Russia, France and United States and many other countries can detect the launch of ballistic missiles. So, they know, it was launched from Armenia, and Pashinyan was lying when he said that it was not them. So, that was in less than 24 hours. They attacked at night, in a very mean way. They attacked deliberately the residential settlement. And as a result of two attacks almost 30 people, innocent people, including children were killed. The second ceasefire was violated by them after five minutes of the announcement of that. And the third ceasefire they violated attacking Barda. So, it was not us. What were we supposed to do? Sit and wait when they are killing us? Of course, we respond and will continue to do it. They needed ceasefire in order to continue their aggression, in order to try to regain and occupy again the territories which we have liberated. And also they wanted to create a chaos, panic in Azerbaijan by attacking civilians but they miscalculated the spirit of Azerbaijani people. Yes, we suffer from these mean attacks. We have 91 civilians so far killed, and more than 400 wounded. But this did not break our will, on the contrary, it makes us even stronger.
-What would you answer to premier Pashinyan that I met 3 weeks ago? He said that you’re here for a new genocide in Nagorno-Karabakh.
-Absolutely false. All their history is false. There is no signs of that. You know, as I said, there are thousands of Armenians living in Azerbaijan. There are no Azerbaijanis living in Armenia or in Nagorno-Karabakh. 99% of Armenian population are ethnic Armenians. Can you find any other country in our region where such a full domination of one nationality? It is a mono-ethnic republic. Why? Because either they expel everybody, or other nationalities cannot live there. Azerbaijan is a multi-ethnic, multi-confessional country. Therefore, talking about the so-called genocide is absolutely unacceptable and this is another fake which they want to present as they always do. They always want to present themselves as the people who always suffering, always crying always needing help. And today look, he calls President Putin 5 times a day. He calls President Macron maybe less, but still. He calls everyone. He calls European leaders. He asks for recognition of Nagorno-Karabakh not understanding that there is a unified position of European Union on territorial integrity of Azerbaijan. Therefore, he tries to use every fake method in order to get some support. Therefore, it is absolutely wrong. And as I said, and I am responsible for what I am saying, those Armenians who live in Nagorno-Karabakh can be sure that their security will be provided.
-With Italy you have a special partnership, you are our first provider of oil and gas. Are you afraid that if the war get bloodier and bloodier that partnership could be affected or not?
-I don’t think so. First, I think that the sooner the war stops the better. And we made such a suggestion. And our proposal was very constructive. I said many times during this more than one month, I can repeat once again. We are ready to stop today. If Armenian prime minister makes a committment that they will liberate the remaining part of the territories. He has not made this committment so far. When asked about compromises, he always talks about a self-determination. But self-determination is not the compromise they have to do. Their compromise must be liberation of all occupied territories with respect to the implementation of UN Security Council resolutions, and the basic principles. Because basic principles say that five regions and then two. So, five are already done by us unilaterally. Therefore, he must say that he will pull back the troops from remaining part of Aghdam and Kalbajar and Lachin districts. But he doesn’t make this statement. So it shows that he doesn’t want the war to stop. We are ready. This is first. Second, I don’t think that it will create any complications with respect to our relations with our partners. With Italy we have a special relations. We have signed a document which is called a Strategic Partnership document. And just before the pandemic I paid an official visit to Italy which was very successful and with very big plans I returned back home. I am sure we will implement those plans though pandemic interfered a little bit. But it is mainly non-related to energy sector. On energy track, we did I think all what we planned today. I think Italy for us is a major trading partner, because of oil supplies. And also soon we will celebrate the inauguration of TAP. Thus, Southern Gas Corridor will be completed. Plus, many Italian companies work in Azerbaijan successfully for many years. We are planning to invite more Italian companies as contractors. By the way, they have completed such important projects as petrochemicals here and together with President Mattarella we have been at the opening ceremony. Therefore, I am sure that this conflict will influence our relations neither with Italy nor with any other country. So, I am sure about that.