Noyabrın 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabanda və Şəhidlər xiyabanında olublar.
Dövlətimizin başçısı Şəhidlər xiyabanında Azərbaycan xalqına müraciət edib.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiramlarını bildirdilər.
Prezident İlham Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsi önünə əklil qoydu.
Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildi.
Dövlətimizin başçısı və xanımı görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsini də yad etdilər.
Görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə gül dəstələri düzüldü.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şəhidlər xiyabanına gəldilər. Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad etdilər, məzarları önünə gül dəstələri düzdülər.
Prezident İlham Əliyev “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoydu.
Dövlətimizin başçısı Şəhidlər xiyabanında Azərbaycan xalqına müraciət etdi.
Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin xalqa müraciəti
-Əziz həmvətənlər, əziz bacılar və qardaşlar!
Böyük fəxarət və qürur hissi ilə bəyan edirəm ki, Şuşa şəhəri işğaldan azad edildi! Şuşa bizimdir! Qarabağ bizimdir! Bu münasibətlə bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Bütün şuşalıları ürəkdən təbrik edirəm.
İyirmi səkkiz il yarım işğal altında olan Şuşa azad edildi! Şuşa indi azaddır! Biz Şuşaya qayıtmışıq! Biz bu tarixi Qələbəni döyüş meydanında qazandıq. 2020-ci il noyabrın 8-i Azərbaycan tarixində əbədi qalacaqdır. Bu tarix əbədi yaşayacaq. Bu, bizim şanlı Qələbəmizin, zəfərimizin günüdür! Bu qələbəni biz döyüş meydanında qazandıq, danışıqlar masası arxasında yox. Mən dəfələrlə demişəm, bütün bəyanatlara rəğmən ki, bu münaqişənin - Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hərbi həll yolları da vardır və bu gün biz bunu döyüş meydanında sübut edirik. 30 ilə yaxın mənasız danışıqlar bizi heç bir nəticəyə yaxınlaşdırmadı. Əzəli tarixi torpaqlarımız 30 ilə yaxın işğal altında qaldı. Danışıqlar prosesində Ermənistan tərəfi, sadəcə olaraq, vaxt udmaq istəyirdi, sadəcə olaraq, status-kvonu möhkəmləndirmək, əbədi etmək istəyirdi. Bu illər ərzində dəfələrlə Azərbaycana müxtəlif güc mərkəzlərindən göndərilən siqnallar bizi vəziyyətlə barışmağa sövq edib. Ancaq biz qətiyyət, cəsarət, siyasi iradə göstərərək Azərbaycan xalqının maraqlarına cavab verməyən heç bir razılaşmaya getmədik. Mən dəfələrlə bütün beynəlxalq kürsülərdən bəyan etmişdim ki, torpaqlarımızın, ərazi bütövlüyümüzün bərpa edilməsi bizim əsas vəzifəmizdir və biz bu vəzifəni icra edirik. Danışıqlar heç bir nəticə vermədi. Sadəcə olaraq, bizim başımızı aldadırdılar, sadəcə olaraq, məsələni dondurmaq istəyi müşahidə olunurdu. Biz bu Qələbəni döyüş meydanında qazandıq, şəhidlər verərək bu Qələbəni qazandıq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Həm birinci Qarabağ, həm ikinci Qarabağ – Vətən müharibəsi adlandırdığımız müharibədə şəhid olmuş bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyirəm, onların yaxınlarına səbir diləyirəm. Yaralı soydaşlarımıza Allahdan şəfa diləyirəm. Biz xalqımızın, əsgərlərimizin, zabitlərimizin canı, qanı bahasına torpaqlarımızı işğalçılardan azad edirik. İşğalçıları torpaqlarımızdan qovuruq və qovacağıq!
Şuşa 28 il yarım işğal altında idi. Şuşanın Azərbaycan tarixində xüsusi yeri vardır. Bu, bizim qədim, tarixi şəhərimizdir. Əsrlərboyu azərbaycanlılar Şuşada yaşayıb, qurub, yaradıb. Şuşa nəinki Azərbaycanın, bütün Qafqazın incisidir. Ancaq mənfur düşmən Şuşanı işğal altında saxlamaqla bizim mədəni irsimizə böyük zərbə vurdu, bizim tarixi abidələrimizi dağıtdı, bizim məscidlərimizi dağıtdı, təhqir etdi. Biz indi Şuşaya qayıtmışıq. Bütün tarixi abidələrimizi bərpa edəcəyik, bütün məscidləri bərpa edəcəyik, 28 ildən sonra Şuşada yenə də azan səsi eşidiləcəkdir. Bir neçə il bundan əvvəl - 2016-cı ilin Aprel döyüşlərindən sonra işğaldan azad edilmiş Cocuq Mərcanlı qəsəbəsində mənim göstərişimlə tikilmiş məscidin açılışında bəyan etmişdim ki, bu məscid Şuşa məscidinin bənzəridir, ölçülərinə, memarlıq üslubuna görə eynidir. Demişdim ki, gün gələcək biz Şuşa şəhərində erməni vandalları tərəfindən dağıdılmış məscidlərimizi bərpa edəcəyik və bu gün gəlir. Bu gün Azərbaycan bayrağı Şuşada dalğalanır. Bu gün bütün Azərbaycan xalqı qürur hissi ilə bu xoş xəbəri qarşılayır.
Biz güc toplayırıq, məqsədyönlü şəkildə, yorulmadan, bütün təzyiqlərə baxmayaraq, güc toplayırıq və toplamışıq. İqtisadi güc. Əgər iqtisadi gücümüz olmasaydı, bu Qələbəni əldə etmək mümkün olmazdı. İlk növbədə, iqtisadi müstəqillik təmin edilməli idi və təmin edildi. Bu gün Azərbaycan iqtisadi cəhətdən heç kimdən asılı deyil, heç bir ölkədən asılı deyil, heç bir beynəlxalq maliyyə qurumundan asılı deyil. Müstəqilik və bu, bizə imkan verdi ki, ölkəmizi inkişaf etdirək, eyni zamanda, Ordumuzu gücləndirək. Biz Ordumuz üçün lazım olan bütün hərbi texnikanı, silahları xarici bazarlardan alırıq. Əgər bizim iqtisadi imkanlarımız olmasaydı, biz bunları necə əldə edə bilərdik? Biz ölkə daxilində uğurlu siyasət apararaq hesab edirəm ki, ölkəmizdə dünya üçün çox nadir inkişaf modelini yaratdıq. Daxildəki həmrəylik, milli birlik, vahid amal uğrunda birləşməyimiz bizə əlavə güc verdi, imkan vermədi ki, bəzi mənfur xarici dairələr öz çirkin planlarını Azərbaycanda həyata keçirsinlər. Halbuki belə planlar var idi, belə cəhdlər var idi. Biz siyasi iradə göstərərək, birlik göstərərək bu cəhdləri dəf etdik, xalq olaraq, millət olaraq öz qürurumuzu müdafiə etdik, öz müstəqil seçimimizi müdafiə etdik və sübut etdik ki, heç kim bizim işimizə qarışmasın və qarışa bilməz. Əgər bu birlik olmasaydı, milli həmrəylik olmasaydı, biz heç vaxt torpaqlarımızı işğalçılardan azad edə bilməzdik. Bu illər ərzində bizə qarşı aparılan qara piar kampaniyası, qarayaxma, şər-böhtan kampaniyasının da əsas məqsədi o idi ki, bizi əsas vəzifəmizdən uzaqlaşdırsınlar, biz uzaqlaşaq, daxili problemlər içində boğulaq və işğal edilmiş torpaqlar işğalçıların əlində əbədi qalsın. Güclü siyasi iradə, xalq-iqtidar birliyi bu planları da alt-üst etdi.
Qələbəmizin üçüncü əsas amili beynəlxalq səviyyədəki uğurlarımızdır. Biz bütün dünyaya sübut etdik ki, Qarabağ əzəli Azərbaycan torpağıdır. Sübut etdik ki, əsrlərboyu Azərbaycan xalqı bu torpaqlarda yaşayıb. Sübut etdik ki, erməni əhalisi bu torpaqlara 200 il bundan əvvəl köçürülübdür, necə köçürülübdür, hansı məqsədlərlə köçürülübdür, hamısını biz dünya ictimaiyyətinə təqdim etdik, sübutlarla, faktlarla. Biz sübut etdik ki, Dağlıq Qarabağ tarixi, əzəli Azərbaycan torpağıdır və bu məsələ beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında öz həllini tapmalıdır. Dünyanın bütün aparıcı təşkilatları, bütün beynəlxalq təşkilatlar Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ədalətli qətnamələr, qərarlar qəbul edibdir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi, BMT Baş Assambleyasının qətnamələri, Qoşulmama Hərəkatının qətnamələri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının qətnamələri, Avropa Parlamentinin qətnamələri və digər beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri birmənalı şəkildə Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanıdı. Bu, bizə əlavə güc verdi. Əgər biz bunu etməsəydik, bu gün münaqişənin ətrafında cərəyan edən proseslər bizə böyük problemlər yarada bilərdi. Biz bu illər ərzində bir çox ölkələrlə səmimi, işgüzar, qarşılıqlı hörmət əsasında münasibətlər qura bildik, bir çox ölkələr Azərbaycanı strateji tərəfdaş hesab edir və artıq bu ifadə beynəlxalq sənədlərdə öz əksini tapır. Biz bütün qonşu ölkələrlə səmimi dostluq əsasında münasibətlər qura bildik, qarşılıqlı hörmət, qarşılıqlı inam əsasında. Əgər biz bunu etməsəydik, bu gün münaqişə ətrafında tam başqa proseslər gedə bilərdi.
Şuşa işğal altına düşəndə bizim əsas problemlərimiz həm o idi ki, ordumuz yox idi, rəhbərlik öz vəzifə borcunu yerinə yetirə bilmirdi. Beynəlxalq müstəvidə Azərbaycan demək olar ki, bütün ölkələrlə münasibətləri gərginləşdirmişdi. Biz demək olar ki, təcrid edilmiş vəziyyətdə idik. Ancaq bu gün biz Ermənistanı təcrid edilmiş vəziyyətə saldıq. Bizim transmilli layihələrimiz regionda tamamilə yeni mənzərə yaratdı. Biz regionun enerji xəritəsini, nəqliyyat xəritəsini yenidən tərtib etdik. Bizim təşəbbüsümüzlə reallaşan layihələr təkcə bizim xalqımızın maraqlarını təmin etmir, bir çox ölkələrin maraqlarını təmin edir, o cümlədən region ölkələrinin. Qonşu ölkələrlə bizim həm ikitərəfli, həm üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarımız vardır. Bütün bunlar Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu böyük dərəcədə gücləndirdi. Əgər bu nailiyyətlər olmasaydı, problem dondurulmuş vəziyyətdə qala bilərdi.
Nəhayət və ilk növbədə, ordu quruculuğu. Bu 17 il ərzində mənim işimin əsas hissəsi ordu quruculuğuna həsr edilmişdir ki, biz ordumuzu necə gücləndirək, ordumuzu ən müasir silahlarla təchiz edək. O da asan məsələ deyildi. O silahları almaq üçün təkcə maddi vəsait kifayət etmir. Eyni zamanda, diplomatik, siyasi səylər göstərilməlidir və biz buna da nail olduq. Bu gün Azərbaycan öz hərbi təchizatını bir çox ölkələrdən təmin edir. Eyni zamanda, mənim təşəbbüsümlə Azərbaycanda müdafiə sənayesi yaradıldı. Biz ordumuzun tələbatını böyük dərəcədə daxili istehsal hesabına təmin edirik. Azərbaycanda 1000-dən çox adda hərbi təyinatlı məhsul istehsal edilir, o cümlədən ən müasir məhsullar. Budur bizim fəaliyyətimiz. Ordu quruculuğu, hərbçilərin maddi-məişət problemlərinin həlli, təqaüdə çıxmış hərbçilərin məişət problemlərinin dövlət tərəfindən həll olunması, onlara mənzillərin verilməsi, hərbçilərimizin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması. Biz demək olar ki, bütün hərbi şəhərciklərimizi, hərbi bazalarımızı yenidən qurduq və onlar ən yüksək standartlara cavab verir. Əlbəttə, ilk növbədə, döyüş qabiliyyəti. Döyüş qabiliyyəti artdı. Azadlıq meydanında dəfələrlə keçirilmiş hərbi paradlar bütün dünyaya bizim gücümüzü göstərdi.
Döyüş qabiliyyətinin artırılması ordu quruculuğu sahəsində əsas amildir. Biz müasir silahlardan istifadə edirik, texnikadan istifadə edirik, düşmənin texnikasını məhv edirik. Torpaqlarımızı ancaq Azərbaycan əsgəri azad edir, Azərbaycan zabiti azad edir, sinəsini qabağa verərək, heç nədən qorxmayaraq, əlində bayraq, əlində silah düşməni qovan da əsgərdir, düşməni məhv edən də əsgərdir. Eşq olsun bizim əsgərlərimizə!
Bax, belə ordu yaratmışıq biz! Deyirdik işğalçılara, deyirdik, düz yola gəlin, işğala son qoyun, hələ ki, gec deyil. Ona görə bizim bütün dövrlərdəki siyasətimiz birmənalı olub. Demişik ki, əgər məsələ sülh yolu ilə öz həllini tapmasa, hərbi yolla məsələni həll edəcəyik. Mən bunu dəfələrlə demişəm. Buna görə də tənqid olunmuşam bəzi ölkələr tərəfindən. Mən demişəm ki, bəs bizim torpaqlarımız məgər hərbi yolla zəbt edilməyibmi? Ermənistan bizim torpaqlarımızı sülh yolu iləmi zəbt edib? Hər bir ölkənin özünümüdafiə hüququ var. Bu hüququ bizə BMT Nizamnaməsi verir. Mən demişdim, əgər görsəm ki, danışıqlar artıq tamamilə səmərəsizdir, bizim başqa yolumuz qalmayacaq. Bunu hamı bilsin - düşmən, onun havadarları və bu məsələ ilə məşğul olan vasitəçilər. Həmişə sözümün üstündə durmuşam. Azərbaycan xalqına nə demişəmsə, onu da etmişəm. Bu məsələdə də sözümün üstündə durdum və artıq biz Qələbəni qeyd edirik.
Sentyabrın 27-dən bu günə qədər 200-dən çox şəhər, kənd, qəsəbə işğaldan azad edildi. O cümlədən Füzuli şəhəri, tamamilə darmadağın edilmiş, bir dənə də salamat bina qoymayıb mənfur düşmən. Cəbrayıl tamamilə dağıdılmış. Qubadlı, Zəngilan tamamilə dağıdılmış. Kəndlər, şəhərlər. Hadrut qəsəbəsi, Suqovuşan qəsəbəsi və bu gün Şuşa şəhəri.
Bizim zəfər yürüşümüz davam edir. Hələ də işğal altında torpaqlar var, hələ də döyüşlər gedir. Əgər Ermənistan rəhbərliyi mənim tələblərimə cavab verməsə, sona qədər gedəcəyik. Heç kim bizi dayandıra bilməz. Dünyada elə qüvvə yoxdur ki, bizi dayandıra bilsin. Ermənistan artıq öz acı məğlubiyyətini etiraf edib, özünü alçalda-alçalda, xalqını təhqir edə-edə. Ermənistan rəhbərliyi indi dünya ölkələrindən yardım istəyir, hərbi yardım istəyir, silah, texnika istəyir. Bəs, hanı sənin yenilməz ordun? Məhv etmişik onu. Onların bütün sözləri, onların bütün bəyanatları mif idi, yalan idi. Yenilməz ordu Azərbaycan Ordusudur! Bunu döyüş meydanında göstərir, düşməni torpaqlardan təkbaşına qovur. Otuz il ərzində milyardlarla dollar xərclənib oraya, istehkamlar qurulub, mühəndislik qurğuları inşa edilib. Amma hamısını vurub dağıtmışıq - mənəvi ruh, güc hesabına, birlik hesabına!
Bir daha demək istəyirəm ki, bizim zəfər yürüşümüz davam edir. İşğal edilmiş bütün torpaqlardan düşmən qüvvələri çıxarılmalıdır. Bu, bizim tələbimizdir. Beynəlxalq norma və prinsiplər, beynəlxalq təşkilatların qərar, qətnamələri bunu tələb edir.
Əziz bacılar və qardaşlar, bu gün bu müjdəni mən burada - Şəhidlər xiyabanında doğma xalqıma verirəm. Bu, təsadüfi deyil. Bu, təbiidir. Bu gün şəhidlərimizin ruhu qarşısında bir daha baş əyirəm. Bu gün bəyan edirəm ki, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmır. Erməni vəhşiliyinin qurbanlarının, Xocalı qurbanlarının qanı yerdə qalmır. İntiqamımızı döyüş meydanında aldıq. Biz mülki vətəndaşlara qarşı heç vaxt müharibə aparmamışıq, bu dəfə də aparmamışıq. Baxmayaraq ki, mənfur düşmən 93 mülki şəxsi namərd atəşlə öldürüb, 400-dən çox mülki şəxs yaralanıb. Amma mən dedim yox, biz azərbaycanlıyıq! Biz intiqamımızı döyüş meydanında alacağıq və alırıq! Onların ordusunu məhv etmişik, texnikasını məhv etmişik, məhv edirik və edəcəyik. Düşməni qovuruq və qovacağıq!
Mən bu gün, eyni zamanda, ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etdim, onun ruhu qarşısında baş əydim. Ürəyimdə dedim, xoşbəxt adamam ki, ata vəsiyyətini yerinə yetirdim. Şuşanı azad etdik! Bu, böyük Qələbədir! Şəhidlərimizin, Ulu Öndərin ruhu şaddır bu gün! Gözün aydın olsun Azərbaycan! Gözünüz aydın olsun dünya azərbaycanlıları!
Mən bu günlərdə dünya azərbaycanlılarından və Azərbaycanda yaşayan insanlardan minlərlə məktub alıram. Hər gün minlərlə məktub. Sadəcə olaraq, heyfsilənirəm ki, bütün bu məktubları oxuya bilmirəm. Sadəcə olaraq, vaxt çatmır. Nə qədər gözəl sözlər, nə qədər böyük dəstək göstərilir. Bu gün biz bir daha bütün dünyaya sübut edirik ki, biz böyük xalqıq, biz məğrur xalqıq! Biz yenilməz xalqıq! Biz döyüş meydanında düşmənə yerini göstəririk!
Bu günlərdə dəfələrlə Azərbaycan xalqına müraciət edərək düşmənə yumruq göstərmişdim, yumruq göstərmişdim. Demişdim ki, bu yumruq elə belə yumruq deyil. Bu, dəmir yumruqdur. Bu dəmir yumruqla düşmənin başını əzirik və əzəcəyik! Eyni zamanda, bu yumruq birliyimizin rəmzidir. Bax, bu gün Azərbaycan xalqı bu yumruq kimi birləşib! Həmişə belə olacaq! Bu birlik əbədi olacaq! Bu birlik bizə gələcəkdə də bütün vəzifələri icra etmək üçün imkan yaradacaq. Mən bütün bu illər ərzində - 17 il ərzində Azərbaycan xalqının dəstəyini hiss etmişəm, görmüşəm, inamını, mənə olan xoş münasibəti görmüşəm. Bu, mənə güc verir. Bu, mənim siyasətim üçün əvəzolunmaz dəstəkdir. Həmişə Azərbaycan xalqını əmin edirdim ki, mən Vətənə, doğma xalqıma ləyaqətlə, sədaqətlə xidmət edəcəyəm. Şadam ki, sözümün üstündə durmuşam. Həmişə olduğu kimi, sözümə sadiq olmuşam.
Bu tarixi bir gündə Azərbaycan xalqına bu müjdəni vermək mənim həyatımda bəlkə də ən xoşbəxt günlərimdən biridir.

Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have today visited the Honorary Alley and the Alley of Martyrs
Official news 08 November, 2020
President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have today visited the Honorary Alley and the Alley of Martyrs.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva first paid respect to national leader Heydar Aliyev at the Honorary Alley.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the tomb of national leader Heydar Aliyev.
The national anthem of Azerbaijan was played.
The head of state and his wife also paid tribute to the prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva.
They also put flowers at the graves of statesman Aziz Aliyev and physician, scientist Tamerlan Aliyev.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva then visited the Alley of Martyrs. The head of state and the first lady paid their respect to the Azerbaijani heroes who gave their lives for the country's independence and territorial integrity and put flowers at their graves.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the Eternal Flame monument.
The head of state addressed the nation at the Alley of Martyrs.
Address by President of the Republic of Azerbaijan and Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev to the nation
- My fellow countrymen, dear sisters and brothers!
It is with great pride that I declare that the city of Shusha has been liberated from occupation! Shusha is ours! Karabakh is ours! I cordially congratulate all the people of Azerbaijan on this occasion. I sincerely congratulate all the people of Shusha.
Shusha, which was under occupation for 28 and a half years, has been liberated! Shusha is free now! We have returned to Shusha! We have won this historic victory on the battlefield. 8 November 2020 will eternally go down in the history of Azerbaijan. This history will live forever. This is the day of our glorious victory! We have won this victory on the battlefield, not at the negotiating table. I have said many times that, despite all the statements, there was a military solution to this conflict, the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, and we are proving it on the battlefield today. Nearly 30 years of meaningless negotiations did not bring us any closer to the result. Our ancient historical lands had been under occupation for almost 30 years. In the process of negotiations, the Armenian side simply wanted to gain time, strengthen the status quo and perpetuate it. Over the years, signals sent to Azerbaijan from various power centers were repeatedly urging us to put up with the situation. However, showing determination, courage and political will, we did not go for any agreement that did not meet the interests of the Azerbaijani people. I have repeatedly stated from all international forums that the restoration of our lands and territorial integrity is our main task, and we are fulfilling this task. Negotiations did not yield any results. They were trying to fool us. They were trying to freeze the issue. We have won this victory on the battlefield. We have won this victory through martyrs. May God have mercy on all our martyrs! I ask God's mercy for all our martyrs who died in the first Karabakh war and the second Karabakh war- the Patriotic war as we call it. I wish God's healing to our wounded compatriots. We are liberating our lands from occupiers at the cost of our people, soldiers, and officers' lives and blood. We are expelling the occupiers from our lands, and we will drive them out!
Shusha was under occupation for 28 and a half years. Shusha has a special place in the history of Azerbaijan. This is our ancient and historical city. For centuries, Azerbaijanis have lived, built and created in Shusha. Shusha is a pearl not only of Azerbaijan but also of the entire Caucasus. However, by occupying Shusha, the despised enemy dealt a great blow to our cultural heritage, destroyed our historical sites, destroyed our mosques and insulted us. We have now returned to Shusha. We will restore all our historical sites, all our mosques, and a call to prayer will be heard in Shusha again after 28 years. A few years ago, at the opening of a mosque built on my instructions in the Jojuq Marjanly settlement, which was liberated from occupation after the April 2016 fighting, I stated that this mosque was similar to the Shusha mosque. It is of the same size and architectural style. I said that one day we would restore our mosques destroyed by Armenian vandals in Shusha, and that day is coming. Today, the Azerbaijani flag is flying in Shusha. Today, all the people of Azerbaijan are proud to welcome this good news.
We are gathering strength in a focused manner, tirelessly, despite all the pressures. We are building up economic power. If we did not have economic power, it would not be possible to achieve this victory. First of all, economic independence had to be secured and was secured. Today, Azerbaijan is not economically dependent on anyone, on any country or international financial institution. This independence has allowed us the opportunity to develop our country and strengthen our army at the same time. We buy all the military equipment and weapons needed for our army from foreign markets. If we didn't have economic opportunities, how could we get them? By pursuing a successful policy within the country, we have created a unique model of development for the world. Our internal solidarity, national unity and common cause gave us additional strength and did not allow some sordid foreign circles to implement their ugly plans with respect to Azerbaijan. However, there were such plans; there were such attempts. We have repulsed these attempts by showing political resolve and unity. We have defended our pride as a people; we have defended our independent choice as a nation. We have proved that no-one can or will interfere in our work. Without this unity and national solidarity, we would never have been able to liberate our lands from occupiers. The smear campaign's primary goal, the campaign of libel and defamation against us over the years, was to distance us from our main task, distance us, drown us in internal problems, and keep the occupied territories in the hands of the occupiers forever. Strong political will and the unity of the people and government overthrew these plans.
The third key factor in our victory is our success at the international level. We have proved to the whole world that Karabakh has always been the land of Azerbaijan. We have proved that the Azerbaijani people have lived in these lands for centuries. We have proved that the Armenian population was settled to these lands only 200 years ago, how it was resettled and for what purpose. We presented it all to the world community, with evidence and facts. We have proved that Nagorno-Karabakh is a historical and ancient land of Azerbaijan, and this issue must be resolved based on the norms and principles of international law. All of the world's leading organizations, all international organizations have adopted fair resolutions and decisions on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Four resolutions of the UN Security Council, resolutions of the UN General Assembly, resolutions of the Non-Aligned Movement, resolutions of the Organization of Islamic Cooperation, resolutions of the European Parliament and other international organizations unequivocally recognized Nagorno-Karabakh as an integral part of Azerbaijan. This gave us additional strength. If we had not done that, the processes surrounding the conflict today could cause us significant problems. Over the years, we have established relations with many countries based on sincere, businesslike and mutual respect. Many countries consider Azerbaijan, a strategic partner, and this expression is already reflected in international documents. We have established relations with all neighboring countries based on sincere friendship, mutual respect and mutual trust. If we had not done that, a completely different process could have unfolded around the conflict today.
When Shusha was occupied, our main problems were that we did not have an army, and the leadership could not fulfill its duties. At the international level, Azerbaijan had strained relations with almost all countries. We were virtually isolated. But today, we have isolated Armenia. Our transnational projects have created an entirely new landscape in the region. We have redesigned the energy and transport maps of the region. The projects implemented on our initiative meet the interests of our people and the interests of many countries, including the countries of the region. We have both bilateral and trilateral cooperation formats with neighboring countries. All this has dramatically strengthened Azerbaijan's international relevance. Without these achievements, the problem could have remained frozen.
Finally and, most importantly, army building. During these 17 years, the crucial part of my work has been devoted to army building, strengthening our army, to equipping our military with the most modern weaponry. It was not an easy task, either. Material resources alone are not enough to buy these weapons. Simultaneously, diplomatic and political efforts must be made, and we have achieved all this. Today, Azerbaijan provides for its military needs from many countries. At the same time, the defense industry has been created in Azerbaijan on my initiative. We meet the needs of our army largely through domestic production. Azerbaijan produces more than 1,000 types of military products, including the most modern ones. This is our activity – building the army, solving the material and housing problems of our servicemen, addressing the retired servicemen's issues, providing them with apartments, and improving our servicemen's working conditions. We have rebuilt almost all our military camps and military bases, and they meet the highest standards. Of course, first of all, there is combat capability. The ability to fight has increased. Repeated military parades on Azadlig Square have shown the world our strength.
Increasing combat capability is a critical factor in army building. We use modern weapons, use technology, and destroy enemy equipment, but it is Azerbaijani soldiers who liberate our lands. It is Azerbaijani officers who liberate them. They are the ones who chase the enemy with a flag and a weapon in their hands, soldiers who destroy the enemy. Long live our soldiers!
We have created such an army! We said to the occupiers, we told them, put an end to the occupation before it is too late. Therefore, our policy was unequivocal at all times. We have said that if the issue is not resolved peacefully, we will resolve the issue militarily. I have said this many times. Therefore, I have been criticized by some countries. I said to them: weren't our lands occupied by military means? Has Armenia occupied our lands peacefully? Every country has the right to self-defense. This right is given to us by the UN Charter. I said that if I saw that the talks were entirely ineffective, we would be left with no other option. Let everyone know this – the enemy, its supporters and the mediators involved in this matter. I have always kept my word. I did what I told the Azerbaijani people. I kept my word on this issue, and we are already celebrating the Victory.
Since 27 September, more than 200 cities, villages and settlements have been liberated, including the city of Fuzuli, which has been completely destroyed. The hated enemy did not leave a single safe building there. Jabrayil is completely destroyed. Gubadli, Zangilan are completely destroyed. Villages, cities. Hadrut settlement, Sugovushan settlement and the city of Shusha today.
Our victory march continues. There are still occupied lands, and the fighting continues. If the Armenian leadership does not respond to my demand, we will go to the end. No-one can stop us. No force in the world can stop us. Armenia has already admitted its bitter defeat, has humiliated itself and insulted its people. The Armenian leadership now seeks help, military assistance, weapons and equipment from other countries. Where is your invincible army now? We have destroyed it. All their words, all their statements were a myth, a lie. The invincible army is the Azerbaijani Army! We showed this on the battlefield, drove out the enemy from the lands singlehandedly. Billions of dollars have been spent over 30 years; fortifications have been built, engineering facilities have been created. But we have destroyed them all – at the cost of our spirit, strength and unity!
I want to say again that our victory march continues. Enemy forces must be withdrawn from all occupied territories. This is our demand. International norms and principles, decisions and resolutions of international organizations require precisely that.
Dear sisters and brothers, today I bring this good news to my dear people here in the Alley of Martyrs. This is no coincidence. This is natural. Today, I bow once again to the souls of our martyrs. Today I declare that the blood of our martyrs does not remain unavenged. The blood of the victims of Armenian atrocities, the victims of Khojaly, does not remain unavenged. We took our revenge on the battlefield. We have never fought against civilians. We didn't do it this time either. Although the hated enemy has killed 93 and wounded more than 400 civilians with cowardly fire. But I said no, we are Azerbaijanis! We will take our revenge on the battlefield! We have destroyed their army, we have, and we will continue to destroy their equipment. We will drive out the enemy!
Today, I also visited the grave of great leader Heydar Aliyev and paid my respects. I said in my heart; I am happy to have fulfilled my father's will. We have liberated Shusha! This is a great victory! The souls of our martyrs and the Great Leader are happy today! Congratulations, Azerbaijan! Congratulations, Azerbaijanis of the world!
These days I receive thousands of letters from Azerbaijanis around the world, from people living in Azerbaijan. I get thousands of letters every day. I only regret that I can't read them all. There is simply not enough time. What beautiful words, what generous support! Today we prove to the whole world that we are a great nation. We are a proud nation! We are invincible people! We show the enemy's place on the battlefield!
These days, I have repeatedly addressed the people of Azerbaijan and showed my fist to the enemy. I said that this was not just a fist. This is an iron fist. We will crush the enemy's head with this iron fist! At the same time, this fist is a symbol of our unity. Today, the people of Azerbaijan are as united as this fist! It will always be the case! This unity will last forever! This unity will allow us to fulfill all our responsibilities in the future. For all these years – for 17 years – I have felt the support of the Azerbaijani people. I have witnessed your trust, your kind attitude to me. It gives me strength. This is an invaluable support for my policy. I have always assured the people of Azerbaijan that I will serve my homeland and my people with dignity and loyalty. I am glad that I have kept my word. As always, I have kept my word.
Bringing this good news to the people of Azerbaijan on this historic day is perhaps one of the happiest days of my life.