Rəsmi xronika 15 Oktyabr, 2020
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 15-də Rusiyanın Ria Novosti agentliyi üçün “Rossiya Seqodnya Beynəlxalq İnformasiya Agentliyi” media qrupunun baş direktoru Dmitri Kiselyova müsahibə verib.
-Cənab Prezident, Azərbaycan üçün və bütün dünya üçün bu qədər çətin bir vaxtda Sizə suallar verməyə yaratdığınız imkana görə Sizə ürəkdən təşəkkür edirəm. Beləliklə, icazənizlə, birinci sualı verim. Siz sentyabrın 27-dən başlanmış hərbi əməliyyatların nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz? Sizin hesablamalara görə tərəflərin itkiləri nə qədərdir və əsirlər çoxdurmu?
-Sentyabrın 27-də Azərbaycan Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti hücumuna məruz qalıb. Bu, son üç ay ərzində birinci hücum deyildi. İyul ayında dövlət sərhədində buna bənzər, lakin nisbətən kiçik miqyaslı hadisə baş vermişdi. O vaxt həmin hücum dəf edildi. Sonra avqust ayında Azərbaycanın dinc əhalisinə və hərbi qulluqçularına qarşı terror aktları törətmək üçün Ermənistan tərəfindən təxribat qrupu göndərildi və bu qrupun başçısı saxlanıldı. Hazırda o, ifadə verir. Sentyabrın sonunda bizim yaşayış məntəqələrimiz yenidən artilleriya atəşlərinə məruz qaldı. Elə ilk saatlarda bizdə həm dinc əhali, həm də hərbi qulluqçular arasında tələfat oldu. Bu günə qədər bizdə dinc əhali arasında 43 nəfər həlak olan və 200-dən çox yaralı var, təmas xəttinə yaxın kəndlərdə və şəhərlərdə 2 minə yaxın ev ya tamamilə dağıdılıb, ya da zərər çəkib. Təəssüf ki, atəşkəs parametrləri razılaşdırıldıqdan sonra da Ermənistan tərəfindən artilleriya atəşləri davam edir, o cümlədən Gəncə şəhərinin vəhşicəsinə bombardman edilməsi nəticəsində 10 nəfər dinc sakin həlak olub və 40-a yaxın adam yaralanıb.
Döyüş meydanında itkilərə gəldikdə isə bizdə olan məlumata görə erməni tərəfin itkiləri bizim itkilərdən xeyli çoxdur. Biz hərbi qulluqçular arasında itkilərimizi münaqişənin qaynar fazası başa çatandan sonra elan edəcəyik. Döyüş əməliyyatlarının nəticələrinə gəldikdə, onlar Azərbaycan Ordusu üçün çox uğurludur. Biz düşmənin dərin eşelonlaşdırılmış müdafiə xəttini yarmağa nail olduq. Bəzi sahələrdə hətta 4 müdafiə xətti vardı. Lakin ərazinin relyefi, dağ relyefi, əlbəttə, müdafiə olunmaq üçün əks-hücumla müqayisədə daha münasibdir. Bu günə qədər onlarca yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Cəbrayıl şəhəri və Cəbrayıl rayonunun kəndlərinin çox hissəsi, Füzuli rayonunun kəndlərinin əksəriyyəti, strateji əhəmiyyətli Suqovuşan qəsəbəsi işğaldan azad edilib. Biz işğalçıları Murovdağ silsiləsindəki strateji yüksəkliklərdən çıxarmışıq və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası üzrə uğurlu əməliyyatı davam etdiririk.
-Cənab Prezident, Suriyadan və ya Liviyadan olan muzdluların Azərbaycan Ordusu tərəfində iştirak etməsi barədə müxtəlif mənbələrdən xəbərlər eşidirik. Buna nə dərəcədə inanmaq olar?
-Bu mövzuda dəfələrlə danışmışam. Azərbaycanda hər hansı xarici hərbi iştiraka ehtiyac yoxdur. Bizim orduda 100 mindən çox döyüşçü var. Zərurət yaranarsa, səfərbərlik hesabına bu rəqəm bir neçə dəfə artırıla bilər. Bu gün malik olduğumuz silahlı dəstələr onların qarşısına qoyulan istənilən vəzifəni yerinə yetirməyə tam qadirdir. Erməni hərbi texnikasının məhv edilməsi kadrları internetdə əlçatandır. Əlbəttə, heç bir muzdlunun bu dərəcədə ixtisası və belə texniki imkanları yoxdur. Biz təkcə pilotsuz zərbə uçuş aparatları vasitəsilə düşmənin 1 milyard dollardan artıq dəyərində hərbi texnikasını məhv etmişik. Buraya bizim malik olduğumuz başqa vasitələr daxil deyil. Azərbaycan Ordusunun potensialı məlumdur. Bizim nəyə malik olduğumuz heç kəs üçün sirr deyil. Buna görə bizim əlavə hərbi qüvvələrə ehtiyacımız yoxdur. Azərbaycan beynəlxalq terrorizmə qarşı həmişə ardıcıl mübariz olub. Əlbəttə, hansısa terror təşkilatlarının bizim ərazimizdə yuva salmalarına, xüsusən bizim xalqımız və qonşularımız üçün təhdid mənbəyi olmalarına heç vaxt imkan verməyəcəyik. Biz buna heç vaxt imkan verməyəcəyik. Azərbaycan ərazisində indiki hərbi toqquşmalarda iştirak edən xarici silahlı dəstələrin mövcudluğu barədə heç kəs bizə heç bir sübut təqdim etməyib. Bizim rəsmi mövqeyimiz belədir ki, bizdə heç bir əcnəbi muzdlu yoxdur.
-Cənab Prezident, 10 oktyabr tarixli Moskva razılaşmalarında nizamlamanın baza prinsiplərinin adları çəkilir. Zəhmət olmasa, bu prinsipləri açıqlayın, Siz onları necə başa düşürsünüz?
-Bu prinsiplər uzun illər ərzində, deyərdim ki, 10 ildən artıq müddətdə işlənib hazırlanıb. Ermənistanın əvvəlki rəhbərliyi ilə iş prosesində biz mövqelərimizin razılaşdırılması istiqamətində çox fəal irəliləyirdik. Bu, çox mürəkkəb məsələ idi. Danışıqlar istənilən halda, xüsusən belə mühüm məsələdə mürəkkəb prosesdir. Buna baxmayaraq, hər iki tərəf siyasi nizamlama yolu ilə getmək arzusu nümayiş etdirirdi. Lakin təəssüf ki, Ermənistanın indiki rəhbərliyi hakimiyyətə gələndən sonra erməni tərəfi o vaxta qədər əldə edilənlərin hamısını sadəcə kənara atdı. Üstəlik, danışıqların formatını dəyişməyə, qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”nın qondarma “hakimiyyət orqanları”nı danışıqlara cəlb etməyə cəhd göstərildi. Bu cəhd həm bizim tərəfimizdən, həm də ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən rədd edildi.
Baza prinsiplərinə gəldikdə, orada hər şey dəqiq yazılıb. Azərbaycanın işğal edilmiş rayonlarının mərhələli şəkildə azad olunması nəzərdə tutulur. Birinci mərhələdə işğal edilmiş ərazilərin cənub-şərq hissəsindəki 5 rayon, ikinci mərhələdə Dağlıq Qarabağ ilə Ermənistan arasında yerləşən ərazilər – Laçın və Kəlbəcər rayonları işğaldan azad edilməli, bütün kommunikasiyalar, o cümlədən Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin digər hissələrində yerləşən kommunikasiyalar açılmalı, qaçqınlar və məcburi köçkünlər əvvəlki yaşayış yerlərinə qaytarılmalıdır. Bu, azərbaycanlı köçkünlərin həm Şuşa ərazisinə, həm də keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin digər rayonlarının ərazisinə qaytarılmasını və Dağlıq Qarabağın tərəflər arasında razılaşdırılmalı olan qəti statusunun müəyyən edilməsinə dair danışıqları nəzərdə tutur. Qısa desək, Azərbaycanın həmişə hörmətlə yanaşdığı baza prinsipləri bunlardır və onları biz hazırlamışıq. Lakin Ermənistanın yeni hakimiyyət orqanları dəfələrlə bəyan ediblər ki, bu prinsiplər onlar üçün qəbuledilməzdir, onlar bircə qarış belə torpağı qaytarmayacaqlar. Bunu Ermənistanın baş naziri deyirdi. Ermənistanın müdafiə naziri deyirdi ki, Ermənistan yeni ərazilər üçün yeni müharibəyə hazırlaşır. Bizim ünvanımıza daim hədələr və təhqirlər səslənirdi, nəticəsi də bax bu cür qarşıdurma oldu. Düşünürəm ki, erməni tərəf vəziyyəti, yaranmış yeni vəziyyəti ayıq şəkildə qiymətləndirməli və atəşkəs rejiminə sadiq olmalıdır. Halbuki, o, bir neçə saatdan sonra gecənin bir aləmində dinc Gəncə şəhərini bombalayaraq atəşkəsi vəhşicəsinə pozub.
-Cənab Prezident, kompromislər barədə danışmalı olsaq, hər halda, Siz hansı kompromislərə hazır olardınız? Elə bir hədd varmı ki, Siz heç bir halda həmin həddən artıq geri çəkilməzsiniz?
-Bizim mövqeyimiz həmişə çox konstruktiv, ardıcıl olub. Bu mövqe həm də BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi, Ermənistan qüvvələrinin bizim ərazilərdən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnamənin yerinə yetirilməsi baxımından beynəlxalq hüququn normalarına əsaslanıb. Bizim mövqeyimiz həmişə praqmatik yanaşmaya əsaslanıb. Düşünürəm ki, danışıqlar masası üzərində olan variantlar bunu aşkar göstərir. “Qırmızı xətlərə” gəldikdə isə biz bunu çox dəqiq bəyan etmişik və Minsk qrupunun həmsədrləri bunu yaxşı bilirlər. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü heç bir şərtlə pozula bilməz. Azərbaycan Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinə heç bir şərtlə razılıq verməyəcək. Lakin, eyni zamanda, bizim təklifimiz buna əsaslanırdı ki, gələcəkdə Dağlıq Qarabağ ərazisində erməni icması və Azərbaycan icması dinc yanaşı yaşamalıdır. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın digər yaşayış məntəqələrində, o cümlədən çoxminlik erməni icmasının mövcud olduğu Bakıda, Rusiyada, Gürcüstanda, digər ölkələrdə ermənilərlə azərbaycanlılar bəzən bir kənddə yaşayır və işləyir, onların arasında heç bir ziddiyyət yaranmır. Buna bizdə nə üçün nail olmaq mümkün deyil? Biz bu əzmdəyik. Lakin əlbəttə, etnik təmizləmələrin nəticələri aradan qaldırılmalıdır və bizim bütün məcburi köçkünlər öz evlərinə qayıtmalıdırlar. Prinsip etibarilə mən sizə mümkün kompromislərə bizim yanaşmamızı baza prinsiplərindən bir qədər geniş açıqladım.
-Cənab Prezident, bu müharibə öz qəddarlığına görə artıq tarixə düşüb və Siz artıq bu müharibənin tarixinin bir hissəsisiniz. Siz tarixdə necə qalmaq istərdiniz?
-Bilirsiniz, hər bir müharibə qəddarlıq, qurbanlar, insanların iztirabları, yaxın adamların itirilməsi deməkdir. Fərq ondadır ki, Azərbaycan xalqı üçün bu müharibə azadlıq müharibəsi, Ermənistan üçün isə işğalçılıq müharibəsidir. Heç kəs üçün gizli deyil və bu faktı artıq beynəlxalq vasitəçilər də bilir ki, qondarma “Dağlıq Qarabağ ordusu” yoxdur. Bu gün erməni tərəfin belə adlandırdığı birləşmədəki hərbi qulluqçuların 90 faizi Ermənistan vətəndaşıdır. Onlar hərbi xidmətə Ermənistanın hərbi komissarlıqları tərəfindən çağırılır və Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinə - Ağdama, Füzuliyə, Cəbrayıla, Kəlbəcərə, Qubadlıya, Laçına, Zəngilana göndərilir. Sual olunur: onlar orada nə edirlər? Bu gün Ermənistanın işğalçı qüvvələri Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə tanınmış ərazilərindədir. Buna heç nə ilə haqq qazandırmaq olmaz- istər beynəlxalq hüquq baxımından, istərsə də bəşəri əxlaq baxımından. Başa düşürsünüzmü, 30 il ərzində azərbaycanlıların öz əzəli torpaqlarına buraxılmaması siyasətini yürütmək mümkün deyil. Axı, erməni əhalisi bu ərazilərdə heç vaxt yaşamayıb. Başqa bir məsələ də var ki, orada hər şey dağıdılıb, oraya qayıtmaq üçün çox böyük qüvvə və vaxt sərf etmək lazımdır. Ermənilərin bu siyasətinə heç cür haqq qazandırmaq olmaz. Ona görə ki, bizim hərbi qulluqçular Azərbaycan torpağında döyüşür və həlak olur. Erməni hərbi qulluqçular isə onların hökumətinin işğal altında saxlamaq istədiyi torpaqda həlak olurlar.
Tarixdə rol məsələsinə gəldikdə isə, bilirsiniz, mən əvvəllər heç vaxt, indi isə xüsusən bu barədə düşünməmişəm. Mənim əsas amalım Azərbaycan xalqının etimadını doğrultmaq, bu vəzifədə olduğum bütün illər ərzində verdiyim vədləri yerinə yetirmək və ölkəni inkişaf yolu ilə aparmaq, onun ərazi bütövlüyünü təmin etməkdir. Mənim rolumun gələcəkdə necə qiymətləndiriləcəyi isə artıq bizim nəyə nail olacağımızdan, Azərbaycan xalqının iradəsindən asılı olaraq müəyyən ediləcək. Ona görə düşünürəm ki, bu məsələni o adamların mülahizəsinə saxlamaq lazımdır ki, onların fikri məndən ötrü bu və ya digər qərarların, o cümlədən Dağlıq Qarabağ məsələsi ilə bağlı qərarların qəbul edilməsində həmişə əsas olub.
-Cənab Prezident, sağ olun. Mən nəzərdə tutduğum sualların hamısını verdim. Bəlkə Siz daha nə isə əlavə etmək istərdiniz?
-Mən bu fürsətdən istifadə etmək istərdim. Yeri gəlmişkən, öz sözlərimi çoxmilyonluq Rusiya auditoriyasına çatdırmaq üçün bu imkana görə təşəkkürümü bildirirəm. Sadəcə istərdim ki, Azərbaycanın mövqeyini anlayanlar çox olsun. Ona görə ki, bəzən bu münaqişə, onun tarixi, bugünkü vəziyyəti ilə bağlı müxtəlif fikirlər olur. Sadəcə faktlara istinad etməklə, əslində, nələr baş vermiş olduğunu və indi nələr baş verdiyini tamaşaçıların diqqətinə çatdırmaq istəyirəm. XIX əsrin əvvəlində Qarabağ və Şuşa xanı İbrahimxəlil, - onun statusu məhz belə olub, - Qarabağ xanlığının Rusiyanın tərkibinə daxil olması barədə general Sisiyanovun şəxsində çar Rusiyası ilə müqavilə bağlayıb. Kürəkçay müqaviləsi adlanan bu sənədin mətni internetdə yerləşdirilib. Onunla hər kəs tanış ola bilər. Bu müqavilədə Qarabağ xanlığının erməni əhalisi barədə bircə kəlmə də deyilməyib. Erməni əhalisinin bu regiona kütləvi şəkildə köçürülməsi 1813-cü və 1828-ci illərdə iki Rusiya-İran müharibəsindən sonra başlanıb və o vaxtdan müasir İran ərazisindən və qismən Şərqi Anadoludan ermənilərin Qarabağ regionuna kütləvi şəkildə köçürülməsi başlanıb. Bu, həmin torpağın tarixən kimə məxsus olması barədə.
Rusiya imperiyası dağılandan sonra, 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və müstəqil erməni dövləti yaradıldı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti bütün bu ərazilər çərçivəsində yaradılmışdı. Üstəlik, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti onun yaradılmasının elan edilməsinin ertəsi günü İrəvan şəhərinin paytaxt kimi Ermənistana verilməsi barədə qərar qəbul etdi. Bu da tarixi faktdır. 1921-ci ildə Qafqaz Bürosu Dağlıq Qarabağın, bəzi yalançı tarixçilərin dedikləri kimi Azərbaycana verilməsi haqqında deyil, onun Azərbaycanın tərkibində saxlanılması haqqında qərar qəbul etdi. Bu regionun tarixi belədir. SSRİ-nin dağılması mərhələsində nələr baş verdiyi isə, düşünürəm ki, hamıya məlumdur. Əslində, SSRİ-nin dağılması da Dağlıq Qarabağda separatizmdən başlandı. Bu, bir növ tətik oldu. Axı, çoxları həmin mitinqləri, onları kimin təşkil etməsini, bu hadisələrin arxasında kimlərin dayandığını unudur. Mən tez-tez deyirəm ki, Paşinyan Sorosun məhsuludur. Düşünürəm ki, hamı mənimlə razılaşar. Lakin Soros artıq şəxsiyyət deyil. Bu, anlayışdır və mən bunu əsla istisna etmirəm ki, o vaxt böyük ölkəni dağıtmaq üçün bu cür vasitələr işə salınmışdı. Onu daxildən partlatmaq, nifaq toxumu səpmək, xalqları bir-birinə qarşı qızışdırmaq və dövlətləri parçalamaq - yeri gəlmişkən, belə də oldu. Buna görə də, sadəcə, bu tarixi faktları Rusiya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq və demək istərdim ki, Azərbaycan və Rusiya çoxəsrlik dostluq, əməkdaşlıq, qarşılıqlı anlaşma telləri ilə bağlıdır. Əminəm ki, heç bir qüvvə buna təsir göstərə bilməz. Doğrudur, müxtəlif istiqamətlərdən nifaq salmaq, müəyyən etimadsızlıq yaratmaq cəhdlərini görürük. Lakin həm Rusiya, həm də Azərbaycan rəhbərliyinin ardıcıl siyasəti sayəsində biz nəinki geriləmirik, biz irəliyə gedirik. Bu gün Rusiya və Azərbaycan bir-birini strateji tərəfdaşlar adlandırır. Bizim ölkələrimiz arasında qarşılıqlı əlaqələrin səviyyəsi hər hansı qonşular üçün nümunə ola bilər. Əminəm ki, münaqişənin hərbi fazası başa çatandan və siyasi nizamlamaya keçəndən sonra, - əgər Ermənistan tərəfi itirdiklərini və ona mənsub olmayanı güclə qaytarmaq cəhdlərindən əl çəkərsə, biz bunu etməyə günü sabah hazırıq, - inanıram ki, Rusiya bizim regionda sabitləşmə işində aparıcı rol oynamaqda davam edəcək. Buna görə sizin kanalınız vasitəsilə bütün rusiyalıları səmimi salamlamaq, onlara ən xoş arzularımı çatdırmaq istərdim. Keçən il bir milyon rusiyalı Azərbaycana səfər edib. Ümidvaram ki, pandemiyadan sonra bu dinamika bərpa olunacaq. Rusiyalı qonaqlarımıza həmişə şadıq. Onlar da bilirlər ki, Azərbaycana gələndə özlərini evlərində olduğu kimi hiss edirlər.

President Ilham Aliyev gave an interview to Director General of "Rossiya Segodnya International News Agency" media holding Dmitry Kiselev for Russian RIA Novosti agency
- Mr. President, thank you very much for this opportunity to ask you questions at such a difficult time for Azerbaijan and the whole world. How would you assess the results of military action since 27 September? What are the losses of the sides, according to your estimates, and are there many prisoners?
- On 27 September, Azerbaijan was subjected to yet another attack by the Armenian armed forces. It was not the first attack in the past three months. Something similar but on a smaller scale took place at the state border in July. That attack was repulsed. In August, a subversion group was sent from the Armenian side to commit terrorist acts against the civilian population and the military. The head of this group was detained and is now giving evidence. At the end of September, our settlements were also subjected to artillery fire, and in the very first hours, we had casualties both among the civilian population and the military. To date, we have 43 civilian deaths and more than 200 wounded, about 2,000 houses in villages and towns adjacent to the line of contact are either destroyed or damaged. Unfortunately, artillery shelling by Armenia has continued after the agreement on the parameters of a ceasefire was reached, including the barbaric bombing of the city of Ganja that killed ten and injured about 40 civilians.
As for the losses on the battlefield, according to our data, the losses of the Armenian side are far greater than ours. We will announce our losses among servicemen after the active phase of the conflict. As for the results of the military action, they have been very successful for Azerbaijan's army. We have managed to break through the deeply echeloned defenses of the opposing side. In some areas, there were even four lines of defense. The mountainous terrain, of course, makes the defense much easier than the counteroffensive. To date, dozens of settlements have been liberated from the occupation, including the city of Jabrayil and most of the villages of Jabrayil district, the vast majority of villages in the Fuzuli district, and the settlement of Sugovushan, which is of strategic importance. We have driven the occupiers out of strategic heights on the Murovdag mountain range and continue our successful operation to restore our country's territorial integrity.
- Mr. President, we have heard from different sources about the participation of mercenaries from Syria or Libya on the side of Azerbaijan's army. To what extent is this true?
- I have already spoken on this topic many times. There is no need for any foreign military involvement in Azerbaijan. Our army has more than 100,000 fighters and, if necessary, with mobilization, this number can be increased several times. Today, the armed formations available to us are fully capable of completing any task. Footage of the destruction of Armenian military equipment is available on the Internet. Of course, no mercenary possesses such qualifications and such technical capabilities. We have destroyed more than a billion dollars' worth of military equipment of the opposing side using unmanned attack aircraft alone. This does not include other resources at our disposal. The potential of Azerbaijan's army is well known – what we possess is no secret. Therefore, we do not need additional military forces. Azerbaijan has always been a consistent fighter against international terrorism. We will never allow any terrorist organizations to build cells on our territory, even more so to pose a threat to our people and our neighbors. We will never allow this. No-one has provided us with any evidence on the presence of foreign armed formations on the territory of Azerbaijan in the current clashes. Our official position is that we have no foreign mercenaries.
- The Moscow agreements of 10 October mention the fundamental principles of the settlement. Can you please decipher these principles the way you understand them?
- These principles have been developed over many years, over more than ten years, I would say. In my work with Armenia's previous leadership, we actively moved forward in the process of coordinating positions. It was challenging. Negotiations are a difficult process in themselves, and even more so on such an important issue. Nevertheless, both sides showed a desire to follow the path of a political settlement. Unfortunately, after the current government in Armenia came to power, everything accumulated before was thrown into the wastebasket by the Armenian side. There was also an attempt to change the format of negotiations; to involve the authorities of the so-called "Nagorno-Karabakh republic" in the talks - something that the OSCE Minsk Group and we rejected. As for the fundamental principles, everything is explicitly spelled out there. The liberation of the occupied Azerbaijani districts is to be carried out in a phased manner. At the first stage, it is the south-eastern part of the occupied territories – five districts. The second stage is the territories located between Nagorno-Karabakh and Armenia – Lachin and Kalbajar districts. Then the opening of all communications, including communications situated in other parts of the Armenia-Azerbaijan border, the return of refugees and internally displaced persons to their places of the original residence, which implies the return of Azerbaijani refugees to Shusha and other parts of the former Nagorno-Karabakh autonomous region. Then negotiations on the final status of Nagorno-Karabakh to be agreed by the parties should follow. In a nutshell, these are the fundamental principles for which Azerbaijan has always expressed respect –we have developed them. But the new Armenian government has repeatedly stated that they were unacceptable and that they would not return a single centimeter of our lands. The prime minister said this. The Armenian defense minister said that Armenia was preparing for a new war for new territories. There were incessant threats and insults addressed to us, which resulted in such confrontation. I think that the Armenian side should soberly assess the current situation and be committed to the ceasefire, which Armenia violated in a barbaric manner a few hours later by bombing the city of Ganja that was asleep.
- Mr. President, if we talk about compromises, what kind of compromises would you still be ready for? Is there a red line you will not cross under any circumstances?
- Our position has always been very constructive and consistent. It also stems from the norms of international law regarding the implementation of four UN Security Council resolutions, which demand complete, immediate and unconditional withdrawal of Armenian forces from our territories. Our position has always been based on a pragmatic approach. I think that the options that exist at the negotiating table clearly show this. As for the "red lines", we have stated this very clearly, and the Minsk Group co-chairs are well aware of this. Under no circumstances can Azerbaijan's territorial integrity be violated. Under no circumstances will Azerbaijan give its consent to the independence of Nagorno-Karabakh. At the same time, our proposal proceeded from the fact that the Armenian community and the Azerbaijani community should live peacefully and coexist on the territory of Nagorno-Karabakh in the future. By the way, this is the case in Azerbaijan's other residential areas, including Baku, where there is an Armenian community of many thousands of people. It is also the case in Russia, in Georgia, in other countries where Armenians and Azerbaijanis sometimes live and work in the same village, and there are no contradictions between them. Why can't this be achieved here? We are committed to this, but, of course, the consequences of ethnic cleansing must be eliminated, and all our internally displaced persons must return to their own homes. I have explained a little more than the fundamental principles and our approach to possible compromises in principle.
- Mr. President, the brutality of this war has already gone down in history, and you are already a part of the war's history. How would you like to be remembered in history?
- You know, any war is about cruelty, sacrifices, human suffering and loss of loved ones. The difference is that it is a liberation war for the Azerbaijani people, while for Armenia, it is a war of occupation. It is no secret to anyone, and this is a fact the international mediators already know, that the so-called "Nagorno-Karabakh army" does not exist. Today, the entity the Armenian side refers to consists of citizens of Armenia by 90 percent. They are called up for military service by Armenian military registration and enlistment offices and sent to Azerbaijan's occupied territories: to Aghdam, Fizuli, Jabrayil, Kalbajar, Gubadli, Lachin, Zangilan. It begs the question: what are they doing there? Today, Armenian occupying forces sit on internationally recognized territories of Azerbaijan. There no way to justify this: neither from the international law perspective nor from the point of view of human morality. It is impossible to pursue a policy of preventing Azerbaijanis from entering their ancestral lands for 30 years. These are the territories the Armenian population had never lived on before. Another question is that everything there is destroyed, and it will take a lot of time and effort to return there. But this position cannot be justified in any way. Therefore, our servicemen and we are fighting and dying on Azerbaijani soil, while Armenian soldiers die on the land their government wants to keep under occupation.
As for the role in history, you know, I have never thought about that, especially now. My primary mission is to live up to the trust of the people of Azerbaijan, to keep the promises made throughout the years I have been in office, lead the country along the development path, and restore its territorial integrity. The way my role will be assessed in the future will depend on the will of the Azerbaijani people and what we achieve. Therefore, I think that this issue should be left to those whose opinion has always been of primary importance for me in making certain decisions, including those related to the issue of Nagorno-Karabakh.
- Mr. President, thank you! I have asked all the questions I wanted to ask. Perhaps you would like to add something?
- I would like to take this opportunity to express my gratitude for this chance to address the multimillion Russian audience. I want a little more understanding of Azerbaijan's position because sometimes there are different opinions on the conflict, its history and its current state. Based on facts, I want to bring to the attention of our viewers what actually happened and is happening. At the beginning of the 19th century, Ibrahim Khalil Khan of Karabakh and Shusha, that was his exact status, signed an agreement with Tsarist Russia, represented by General Tsitsianov, on the incorporation of the Karabakh Khanate into Russia. The agreement's text, called the Kurekchay Treaty, is available online, and everyone can look it up. So this agreement does not say a single word about the Armenian population of the Karabakh Khanate. Large-scale resettlement of the Armenian population to this region began after the two Russo-Persian Wars of 1813 and 1828. Since then, Armenians' mass resettlement to the Karabakh region started from the territory of present-day Iran and partly Eastern Anatolia. This is about whom this land belongs to historically.
After the collapse of the Russian Empire in 1918, the Azerbaijan Democratic Republic and the independent Armenian state were established. The Azerbaijan Democratic Republic was found across all these territories. Moreover, the day after establishing the Azerbaijan Democratic Republic, it decided to transfer the city of Yerevan to Armenia as the capital. It is also a historical fact. In 1921, the Caucasian Bureau decided to leave Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan and not transfer it to Azerbaijan as some pseudo-historians interpret it. This is the history of this region.
Well, I think everyone knows what happened on the eve of the collapse of the USSR. After all, the collapse of the USSR also began with separatism in Nagorno-Karabakh. It became the trigger. Many people forget those rallies, who masterminded them, who was behind them. I often say that Pashinyan is a product of Soros. And I think everyone will agree with me. But Soros is no longer even a person; this is a concept. I do not rule out that even then, to destroy the great country, such instruments were put into operation: implode from within, sow discord, pit people against each other and destroy states. And this, by the way, is precisely what happened. Therefore, I would like to bring these historical facts to the Russian public's attention and say that Azerbaijan and Russia are linked by centuries-old bonds of friendship, cooperation, and mutual understanding. I am sure that no force can influence this, although we see attempts from different directions to bring discord and some mistrust. But thanks to the consistent policy of both the Russian and Azerbaijani leadership, not only do we not fall back, but we actually move forward. Today Russia and Azerbaijan refer to each other as strategic partners. The interaction level between our countries can serve as an example to any neighbors. And I am sure that after the military phase of the conflict ends, and we move on to a political settlement – and we are ready to do this even tomorrow if the Armenian side abandons its attempts to forcefully return what it has lost and what does not belong to it – I am sure that Russia will continue to play a leading role in stabilizing our region. Therefore, I would like to convey my greetings and best wishes to all the Russians through your channel. Last year, one million Russians visited Azerbaijan. Hopefully, this dynamic will be restored after the pandemic. We are always glad to see our guests from Russia. They also know that when they come to Azerbaijan, they feel at home.