Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə sentyabrın 14-də axşam radələrində Bakı şəhərinin Sabunçu rayonunun Pirşağı qəsəbəsində, məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı “Qızılqum” sanatoriyasının beşmərtəbəli binasında qəza vəziyyətinin yaranması haqqında məlumat daxil olub.
Məlumatdan dərhal sonra, məcburi köçkünlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülüb.
Aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri əraziyə baxış keçirib. 98 ailənin müvəqqəti məskunlaşdığı sanatoriyanın qəzalı vəziyyətdə olması nəzərə alınaraq, onları binanı tərk etmək tövsiyə olunub.
Dövlət Komitəsinin balansında olan boş mənzil fonduna uyğun olaraq, “Qızılqum” sanatoriyasının beşmərtəbəli binasında yaşayan 11 ailə yeni mənzillə təmin olunub.
Digər ailələrə Bakı şəhəri Qaradağ rayonu ərazisində yerləşən “Ümid” qəsəbəsində tikintisi başa çatmış 180 məcburi köçkün ailəsi üçün nəzərdə tutulan yaşayış məhəlləsinə köçmək təklif olunub.

Families temporarily settled in the "Gizilgum" sanatorium were offered to move to new apartments
The State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons received information about an accident in the five-story building of the Gizilgum sanatorium, where the IDPs have been settled, in the Pirshagi settlement of the Sabunchu district of Baku in the evening of September 14.
Immediately after the information, appropriate measures were taken to ensure the safety of IDPs.
Representatives of relevant government agencies inspected the area. Given that the sanatorium, where 98 families are temporarily accommodated, is in an emergency, they were advised to leave the building.
According to the vacant housing fund on the State Committee's balance, 11 families living in the five-story building of the "Gizilgum" sanatorium were provided with new apartments.
Other families have been offered to move to a newly-built residential area for 180 IDP families in the Umid settlement in Baku's Garadagh district.