Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Mətbuat xidməti Kürdəmir şəhərində müvəqqəti məskunlaşmış, Ağdam rayonundan məcburi köçkün Quliyev Ağalar Xanlar oğlunun müraciəti əsasında hazırlanıb, avqustun 21-də yayımlanan videoyazı ilə əlaqədar aşağıdakıları bildirir.
Kürdəmir rayonu ərazisində məcburi köçkünlər üçün salınmış 563 mənzilli yeni yaşayış məhəlləsi 2019-cu il dekabrın 28-də istifadəyə verilib. Rayonun ərazisində müvəqqəti məskunlaşmış və yeni yaşayış sahəsinə köçürülməsi mövcud qaydalara uyğun gələn bütün məcburi köçkün ailələrinə həmin məhəllədə yeni mənzil verilib.
Ağdam rayonundan məcburi köçkün Quliyev Ağalar Xanlar oğlu da, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2017-ci il 24 fevral tarixli 65 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Məcburi köçkünlərin müvəqqəti yerləşdirilməsi fondunun yaşayış sahələrinin verilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, beş nəfərdən ibarət ailə üzvü (anası, həyat yoldaşı, bir oğlu və bir qızı) ilə birlikdə həmin məhəllədə 3 otaqlı təmirli mənzillə təmin edilib. 2020-ci il fevralın 20-də Dövlət Komitəsinin ayırdığı nəqliyyat vasitəsilə ailə peşə liseyinin yataqxanasından yeni mənzilə köçürülüb.
Təəssüf ki, bundan sonra Quliyev Ağalar Xanlar oğlu, heç bir qanuni əsas olmadan, məcburi köçkünlərin müvəqqəti yerləşdirilməsi fondundan əlavə mənzil əldə etmək istəyi ilə müxtəlif instansiyalara müraciət etməyə başlayıb. Tələbinin mövcud qaydalara zidd olduğu ona Dövlət Komitəsində dəfələrlə izah edilib, minlərlə məcburi köçkün ailəsinin hələ də ağır şəraitdə yaşadığı və mənzil gözlədiyi bildirilib.
Tələbinin əsassız olduğunu Quliyev Ağalar Xanlar oğlunun qəbul etmək istəməməsini onun fiziki-psixoloji vəziyyəti ilə əlaqələndirmək mümkündürsə də, videoçəkilişi aparan və onu sorğu-suala tutaraq Dövlət Komitəsinin rəhbərləri, məsul əməkdaşları haqqında şər-böhtan xarakterli fikirlər söyləməyə təhrik edən şəxsin davranışı heç bir etik çərçivəyə sığmır. Həmin vətəndaş zəruri araşdırma aparmadan, faktları dəqiqləşdirmədən yalnız “şikayətçi”nin söylədiklərini ictimailəşdirmək və bununla da dövlət orqanını, onun vəzifəli şəxslərini gözdən salmaq cəhdinin hüquqi məsuliyyət yaratdığını unutmamalıdır.
Özünü media nümayəndəsi kimi təqdim edən bəzi şəxslər KİV, eyni zamanda informasiya əldə etmək haqqında qanunların tələblərinə riayət etmir, bəzən qərəzli, qeyri-obyektiv məlumat yayır. Ümidvarıq ki, əsasən sosial şəbəkə üzərindən fəaliyyət göstərən media nümayəndələri yuxarıda qeyd edilənləri nəzərə alacaq, ictimaiyyətə yoxlanılmamış faktların təqdim edilməsi hallarına bundan sonra imkan yaratmayacaqdır.

The press service of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan states the following regarding the video made on the appeal of Guliyev Aghalar Khanlar, an IDP from Aghdam, temporarily residing in Kurdamir and released on August 21.
The new 563-apartment residential neighborhood for IDPs in Kurdamir was commissioned on December 28, 2019. All internally displaced families who temporarily settled in the region and were considered eligible to be relocated to the new residential area were provided with new apartments in the same neighborhood.
Guliyev Aghalar Khanlar, IDP from Aghdam, was also provided with a 3-room repaired apartment in the same neighborhood together with his five family members (mother, wife, a son and a daughter) in accordance with the “Rules for providing housing of the fund for temporary relocation of IDPs” approved by the decision No. 65, dated on February 24, 2017 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. On February 20, 2020, the family was moved from the dormitory of the vocational lyceum to the new apartment by a vehicle provided by the State Committee.
Unfortunately, later, Guliyev Aghalar Khanlar began to apply to various authorities to obtain additional housing from the fund for temporary relocation of IDPs without any legal basis. He was repeatedly explained by the State Committee that his demand was contradictory to the existing rules, and that thousands of internally displaced families were still living under severe conditions and waiting for housing.
Although the fact that Guliyev Aghalar Khanlar did not want to accept that his demand was unfounded could be attributed to his physical and psychological condition, behavior of the person who was recording a video and interrogating him, inciting him to express defamatory opinions about the heads and officials of the State Committee was not ethical. The said citizen should not forget that he will legally hold liable for the attempt to publicize only the statements of the “complainant” without conducting the necessary investigation and clarifying the facts, and thus to discredit the state authority and its officials.
Some people who present themselves as media representatives do not comply with the requirements of the media, as well as the laws on access to information, and sometimes spread biased and partial information. Hopefully, the media outlets which operate mainly through social media, will consider the above-mentioned, and will no longer allow publicizing unverified facts.