KOBİA-nın dəstəyi ilə yaradılmış müəssisələrdə istehsala başlanıb
“Qobu Park 3” yaşayış kompleksində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə yaradılmış oyuncaq və tibbi ləvazimatların istehsalı müəssisələrində istehsala başlanıb.
Gün ərzində oyuncaq istehsalı müəssisəsində 15-20 çeşiddə 1000-dək yumşaq, 10 çeşiddə 500-dək plastik oyuncaq istehsal olunur. Tibbi ləvazimatların istehsalı müəssisəsində isə gündəlik olaraq 600-700 ədəd tibbi heyət və xəstələr üçün üst geyimləri, 150-200 ədəd steril cərrahi dəstlər, 5000-ə qədər tibbi maska, 100-150 minarası baxil və digər tibbi tekstil vasitələri istehsal edilir.
Hazırda oyuncaq istehsalı müəssisəsində 10, tibbi ləvazimatların istehsalı müəssisəsində isə 20-dək işçi çalışır. Bu müəssisələr tərəfindən istehsal olunan məhsullar yaxın vaxtlarda "Tutu Toys” və “Gill med” brendi ilə satışa çıxarılacaq.
Qeyd edək ki, KOBİA tərəfindən hər iki müəssisənin yaradılması üçün sahibkarlara biznesin planlaşdırılması, qeydiyyatı və təşkili istiqamətlərində daxili bazar araşdırmalarının aparılması, biznes planların tərtib edilməsi, şirkətlərin qeydiyyatdan keçirilməsi, işçi heyəti üçün təlimlərin təşkili, maliyyə mənbələrinə çıxış kimi dəstəklər göstərilib. Müəssisələr icarə xərclərindən azad edilib. Hər iki müəssisə biznes və sosialyönümlüdür. Belə ki, müəssisələrdə istehsal olunan məhsullar rəqabətqabiliyyətlidir və idxalı əvəz edir. Daxili bazarla yanaşı, müəssisələrdə istehsal olunan məhsulların gələcəkdə xarici bazarlara çıxarılması da nəzərdə tutulur. Burada çalışan işçilər “Qobu Park 3” yaşayış kompleksində yaşayan qaçqın və məcburi köçkünlərdir. Yaşayış kompleksində məskunlaşma tam başa çatdıqdan sonra oyuncaq istehsalı müəssisəsində işçilərin sayı 40-a, tibbi ləvazimatların istehsalı müəssisəsində isə 80-ə çatdırılacaq. Ümumiyyətlə, müəssisələrdə çalışacaq işçilərin 80 faizi qaçqın və məcburi köçkünlərdən ibarət olacaq.
Qeyd edək ki, oyuncaq və tibbi ləvazimatların istehsalı müəssisələri bu il mayın 28-də Prezident İlham Əliyevin və Birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Bakının Qaradağ rayonunda yerləşən “Qobu Park-3” yaşayış kompleksinin açılışı zamanı fəaliyyətə başlayıb.
Məcburi köçkünlərin və qaçqınların məşğulluğunun biznes layihələr vasitəsilə təmin olunması istiqamətində KOBİA və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində agentliyin təsis etdiyi “BİRGƏ” MMC ilə komitənin müvafiq departamenti arasında bu ilin yanvarında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.

Production started at the enterprises established with the support of SMBDA
The Gobu Park 3 residential complex has started production of toys and medical supplies established with the support of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) of the Republic of Azerbaijan.
The toy factory produces circa 1,000 soft toys daily in 15-20 varieties and about 500 plastic toys in 10 varieties. The medical equipment factory produces 600-700 pieces of uniform and apparel for patients and medical staff, 150-200 pieces of sterile surgical kits, about 5,000 medical masks, 100,000-150,000 shoe covers and other medical supplies.
At present, the toy factory and the medical equipment factory employs about 10 and 20 people respectively.
The products produced by these companies will soon be sold under the brands Tutu Toys and Gill med.
SMBDA provided support to entrepreneurs to establish both enterprises, such as conducting internal market research in the areas of business planning, registration and organization, development of business plans, company registration, training for staff, access to financial resources. Enterprises are exempted from rental costs.
Both companies are business and socially oriented and produce competitive product with potential to replace imports. Along with the domestic market, the products will be exported to foreign markets in the future. The company employs refugees and IDPs living in the Gobu Park 3 residential complex. Upon completion of the settlement in the residential complex, the number of employees in the toy factory and medical equipment factory will increase to 40 and 80 respectively. In general, 80% of the employees will be refugees and IDPs.
The production of toys and medical supplies began on May 28 this year with the participation of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva during the opening of the Gobu Park-3 residential complex in the Garadagh district of Baku.
An agreement on cooperation was signed in January 2020 between BIRGE LLC established by the Agency and the relevant department of the Committee within the framework of cooperation between SMBDA and the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons to ensure the employment of IDPs and refugees through business projects.