Mətbuat xidmətinin məlumatı 18 Fevral, 2020
Fevralın 18-də Bakı şəhərinin Xəzər rayonunun Buzovna qəsəbəsində məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı birmərtəbəli taxta konstruksiyalardan ibarət tikilidə və Neft-Energetika Kollecinin Sabunçu rayonunda, Bakıxanov qəsəbəsində yerləşən  yataqxanasının üçüncü mərtəbəsində yanğın baş verib. Fövqəladə Hallar Nazirliyinin yanğından mühafizə bölmələri tərəfindən yanğın söndürülüb.
Yanğın barədə məlumat daxil olduqdan dərhal sonra Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndələri hadisə yerinə yollanıblar. İlkin araşdırma nəticəsində Xəzər rayonunun Buzovna qəsəbəsində yerləşən tikilidə 7 məcburi köçkün ailəsinin müvəqqəti məskunlaşdığı müəyyən edilib. Onlardan 3-ü Laçın, 4-ü Xocalı rayonundan məcburi köçkündür.
Bakı şəhərində Dövlət Komitəsinin balansında olan xüsusi təyinatlı yaşayış sahələrində hazırda boş mənzil olmadığı üçün həmin ailələrə regionlarda  mənzil təklif edilib. Eyni zamanda, yanğın baş vermiş tikilidə təmir-bərpa işlərinin aparılmasının və zərərçəkmiş ailələrin yenidən, müvəqqəti olaraq, burada yerləşdirilməsinin mümkünlüyü onların nəzərinə çatdırılıb.
Neft-Energetika Kollecinin Sabunçu rayonunda, Bakıxanov qəsəbəsində yerləşən  yataqxanasının üçüncü mərtəbəsində baş vermiş yanğın zamanı Ağdam rayonunun Abdal kəndindən məcburi köçkün Elşən Xəlilovun yaşayış sahəsinə ziyan dəyib. Digər yaşayış sahələri yanğından mühafizə olunub.
Dövlət Komitəsinin nümayəndələri hadisə yerində olub, yaşayış sahəsinə baxış keçiriblər. Burada qısa müddətdə təmir-bərpa işlərinin aparılması qərara alınıb.
Hər iki yanğının başvermə səbəbləri Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən araşdırılır, dəymiş ziyan müəyyənləşdirilir. FHN-nin araşdırmasından sonra yekun rəy veriləcək, onun əsasında müvafiq hüquqi addımlar atılacaqdır.

Mətbuat xidmətinin məlumatı 18 February, 2020
On February 18, fire broke out in the one-storey building containing wooden structures at Buzovna settlement, Khazar district and on the third floor of the dormitory of Oil and Energy College located at Bakikhanov settlement, Subunchu district of Baku where IDPs temporarily settled. The fire was extinguished by firefighting units of the Ministry of Emergency Situations.
Immediately after receiving information about the fire accident, responsible officers of the State Committee for Refugees and IDPs visited the scene. The initial investigation revealed that 7 internally displaced families temporarily settled in the building located at Buzovna settlement, Khazar district. 3 of them are from Lachin and 4 from Khojali.
Those families were offered houses in the regions since there is no vacant apartment in the special-purpose residential areas in Baku on the balance of the State Committee. At the same time, they were informed that it is possible to repair and restore the building damaged in fire and relocate the affected families herein temporarily.
During the fire accident on the third floor of the dormitory of Oil and Energy College located at Bakikhanov settlement, Subunchu district the residential area of Elshan Khalilov, the IDP from the village Abdal of Aghdam was severely damaged. Other residential areas were protected from fire.