İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının növbəti iclası keçirilib
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 May, 2021
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının növbəti - 4-cü iclası keçirilib.
İclası açan Qərargahın rəhbəri, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev Qərargahın fəaliyyətini dövlətimizin başçısının işğaldan azad olunmuş ərazilərdə quruculuq işlərinin aparılması üzrə müəyyənləşdirdiyi strateji istiqamətlərə və tapşırıqlara uyğun olaraq həyata keçirdiyini qeyd edib.
Qərargahın rəhbəri bildirib ki, ötən həftə yerli və xarici media nümayəndələri üçün keçirilmiş mətbuat konfransı zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin ölkəmiz üçün taleyüklü məsələ olduğunu xüsusi olaraq vurğulayıb.
İclasda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həlledici əhəmiyyət kəsb edən minalardan təmizləmə, ölkə vətəndaşlarının qayıdışı, enerji təminatı və xüsusilə də “Yaşıl enerji” məsələləri, şəhərsalma və nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı üçün qısa və uzunmüddətli planlar, “Ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiqi üzrə məruzələr dinlənilib və müvafiq təlimatlar verilib.
İclasda dövlətimizin başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq işlərin planlı və ardıcıl surətdə aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.

Samir Nuriyev: Restoration and construction work in the territories liberated from occupation are always in the President’s spotlight
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 MAY, 2021
The fifth meeting of the Coordination Headquarters, established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on 24 November 2020 to resolve issues in the territories liberated from occupation in a centralized manner, has been held in a videoconference format.
In his opening remarks at the meeting, Head of the Presidential Administration and chairman of the Headquarters, Samir Nuriyev, noted that restoration and construction work in the territories liberated from occupation were always in the spotlight of the head of state. He said that priority areas of future activities had been identified.
Samir Nuriyev said that, as President Ilham Aliyev had noted, Armenia had ravaged the cities and villages in the lands liberated from occupation, razed historical and religious sites to the ground, and this required large-scale planning and restoration work.
During the meeting, reports were made on the crucial demining work in the territories liberated from occupation, preparation of the State Program on “Restoration and Sustainable Development of Territories of the Republic of Azerbaijan Liberated from Occupation for 2021-2025”, the return of internally displaced persons to their native lands, energy supply, in particular, “Green energy” issues, urban planning, creation of the transport and communication infrastructure, as well as the work carried out within the framework of a research by ADA University on “Preparation of proposals for prognostication and effective organization of repatriation to post-conflict territories of Azerbaijan”. The meeting also discussed the results of surveys carried out. Relevant instructions were given during the meeting.
In accordance with the instructions of the head of state, the meeting participants emphasized the importance of doing the work at a fast pace and with high quality.