Sumqayıtda növbəti püşkatma keçirilib
Azərbaycanda məcburi köçkünlərin problemlərini sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edən Prezident İlham Əliyev onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun təmin edilməsi, maddi rifah halının yüksəldilməsi üçün mühüm tədbirlər görür. Ölkə başçısının tapşırığına əsasən, zəruri infrastrukturla təmin edilmiş, müasir standartlara cavab verən qəsəbələr tikilərək istifadəyə verilir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın tapşırığına əsasən, Bakı və Sumqayıt şəhərlərində ən ağır və qəzalı şəraitdə yaşayan məcburi köçkün ailələri yeni mənzillə ilk növbədə təmin edilir.
Sumqayıt şəhərində 12-ci mikrorayon ərazisində inşa edilmiş yeni yaşayış binaları kompleksindəki mənzillərdə məcburi köçkünlərin yerləşdirilməsinə başlanılıb. Bununla əlaqədar olaraq, fevralın 27-də şəhərdəki N.Nərimanov adına Mədəniyyət Evində növbəti püşkatma keçirilib. Tədbirdə Dövlət Komitəsində yaradılmış komissiyanın üzvləri, Sumqayıt şəhər icra başçısının müavini, ərazisi işğal olunmuş rayonların icra hakimiyyətlərinin və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Püşkatmada Sumqayıt mehmanxanasında müvəqqəti məskunlaşmış 120-ə yaxın məcburi köçkün ailəsinin nümayəndələri, mövcud qaydalar əsasında, onlar üçün əvvəlcədən ayrılmış otaq sayı üzrə bina və mənzilin nömrəsini müəyyənləşdiriblər.
Bütün zəruri infrastruktur obyektləri ilə təchiz edilmiş kompleks 12 binadan ibarətdir. Burada eyni zamanda 21 saylı məktəbə əlavə olaraq, 540 şagird yerlik dördmərtəbəli yeni korpus inşa edilib, məktəbin mövcud binasının fasadı, dam örtüyü tamamilə yenilənib.
Yaşayış kompleksinin ərazisində sakinlərin asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün iki istirahət guşəsi yaradılıb, uşaq meydançası quraşdırılıb. Kompleksin ümumi ərazisinin 67 faizində yaşıllıq və abadlıq işləri görülüb. Bu kompleks Sumqayıtın mərkəzində yerləşdiyindən şəhərin memarlıq üslubuna uyğun inşa olunub, binaların fasadlarına xüsusi diqqət yetirilib, fərqli üslubda pəncərələr quraşdırılıb.

The next drawing was held in Sumgait
Identifying the problems of IDPs in Azerbaijan as one of the priorities of social policy, the President Ilham Aliyev takes important measures to improve their housing and living conditions, ensure their employment and raise their material wellbeing. According to the instruction of the head of state, settlements with the necessary infrastructure, meeting modern standards are built and put into use. According to the instruction of the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva, internally displaced families living under the most severe and life-threatening conditions in Baku and Sumgait are provided with new apartments in the first place.
They started to relocate IDPs to apartments in the new residential complexes built in the 12th microdistrict, Sumgait. In this regard, the next drawing was held on February 27 in the House of Culture named after N.Narimanov in the city. Members of the commission established in the State Committee, deputy head of Sumgait city executive power, representatives of executive powers of the occupied regions and mass media attended the event.
Representatives of about 120 internally displaced families temporarily settled in Sumgait hotel determined the No. of building and apartment based on existing rules over the number of rooms pre-allocated for them.
The complex supplied with all necessary infrastructure facilities consists of 12 buildings. At the same time, in addition to the school No.21, a four-storey new building for 540 students was built herein, facade of the current building of the school and the roof was completely renewed.
There are two recreational places, children's playground for the residents to spend their leisure time efficiently in the territory of the residential complex. Renovation and planting of greenery works were carried out in 67% of the total area of the complex. Since this complex is located in the center of Sumgait, it was built in compliance with architectural style of the city, special attention was paid to the facades of buildings and windows of different styles were installed.