Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüş keçirilmişdir.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov yanvarın 11-də Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Kerol Meri Kroftsla görüşmüşdür.
Səfir Kerol Meri Krofts ölkəsinin Azərbaycan ilə 20 ildən artıqdır ki, uğurlu əməkdaşlıq etdiyini, BP-nin ölkəmizə ən böyük sərmayə yatıran şirkət olduğunu bildirdi. Azərbaycanda olduğu müddətdə respublikamızın müxtəlif bölgələri ilə də tanış olduğunu deyən səfir Kerol Meri Krofts xalqımızın qonaqpərvərliyinin onda dərin təəssürat yaratdığını, son illər Azərbaycanın sürətli inkişafını, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə nüfuzunun daha da artdığını xüsusi vurğuladı.
Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında yaxşı əlaqələrin olduğunu deyən Əli Həsənov bu əlaqələri daha da inkişaf etdirməyin, qarşlıqlı əməkdaşlğın möhkəmləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdi və səfir Kerol Meri Kroftsun diplomatik fəaliyyətinin bu əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi işinə öz töhfəsini verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Əli Həsənov Böyük Britaniyadan olan 150-yə yaxın şirkətin qeyri neft sektorunda, o cümlədən neft sektorunda BP-nin fəaliyyət göstərdiyini, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Böyük Britaniyanın beynəlxalq təşkilatlarda ölkəmizin haqlı mövqeyini dəstəklədiyini yüksək qiymətləndirdi.
Baş nazirin müavini eyni zamanda Böyük Britaniya vətəndaşları və şirkətlərinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə qeyri-qanuni səfərləri və fəaliyyətinin, ölkəmizin işğal edilmiş ərazilərindəki filiz mədənindən qanunsuz çıxarılmış qızıl Ermənistanda emal olunaraq bir çox Avropa ölkələrində, o cümlədən London Fond Birjasında satışa çıxarılmasının yol verilməz olduğunu Səfirin diqqətinə çatdırdı və bu cür xoşagəlməz halların qarşısının alınmasının vacibliyini vurğuladı.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, onun yaranma tarixi barədə ətraflı məlumat verən Əli Həsənov bildirib ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı mötəbər beynəlxalq qurumların qəbul etdikləri qərar və qətnamələrin tələblərini Ermənistan hələ də yerinə yetirmir. Məsələnin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupu iyirmi ildən artıq müddətdə fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, ortaya heç bir səmərəli nəticə qoymayıb. Azərbaycan bölgədə sabitliyin, əmin-amanlığın təmin olunmasında, əməkdaşlığın inkişafında maraqlıdır. Bunun üçün ilk növbədə, beynəlxalq qurumların qətnamələri yerinə yetirilməli, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü təmin edilməlidir. Ermənistan intensiv olaraq danışıqlar prosesini pozur. Ermənistan hakimiyyəti münaqişənin həllini istəmir, havadarlarının köməyi ilə torpaqlarımızı işğal altında saxlayır və qeyri-konstruktiv mövqe tutmaqda davam edir. Dünya birliyi isə işğalçı ölkəyə heç bir təzyiq göstərmir.
Son 20 ildə Ermənistanın heç bir nailiyyət əldə etmədiyini bildirən Baş nazirin müavini Əli Həsənov vurğulayıb ki, ötən dövrdə bu ölkənin iqtisadi vəziyyəti olduqca pisləşib, işğalçı dövlət Azərbaycanın iştirakı ilə reallaşdırılan beynəlxalq və regional layihələrdən kənarda qalıb. Bir sözlə, ötən 20 ildə erməni xalqı bu münaqişədən heç nə qazanmayıb, Bu ölkədə vəziyyət gündən-günə gərginləşir, əhali xarici ölkələrə üz tutur.
Dünyada cərəyan edən ictimai-siyasi proseslərin gərginliyinə, hökm sürən iqtisadi böhrana baxmayaraq Prezident İlham Əliyevin uğurla həyata keçirdi balanslaşırılmış siyasət nəticəsində son illərdə ölkəmizin bütün sahələrdə əldə etdiyi uğurlardan Səfirə ətraflı məlumat verən Əli Həsənov bildirib ki, Azərbaycan dövləti qaçqın və məcburi köçkünlər üçün hər cür şərait yaradır, şəffaflığln təmin edilməsində, insan hüquqlarının qorunmasında mühüm nailiyyətlər əldə olunub. Bu gün bizə demokratiyadan, korrupsiyadan, insan hüquqlarının qorunmasından irad tutan ölkələrə baxın. Avropada görün qaçqınlara nə zülmlər edirlər.Bütün bunlar göz qabağındadır. Ancaq BMT-nin baş katibi, Qaçqınlar üzrə sabiq Ali Komissarı Antonio Quterreş Azərbaycan Prezidentinin qaçqın və məcburi köçkünlər üçün yaratdığı şəraitə görə ölkəmizi bütün dünyaya nümunə göstərir.
Əli Həsənov bildirib ki, 2003-cü ildə ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 49 faiz idisə, görülən tədbirlər nəticəsində bu gün bu rəqəm 5 faizə endirilib. Bu göstərici qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 75 faizdən 12 faizə enib. Azərbaycanda neftdən əldə edilən vəsait böyük ölçüdə sosial proqramların icrasına yönəldilib. Ölkəmizdə neftdən asılılıq ildən-ilə azalır. Bu gün ümumi daxili məhsulun 70 faizdən çoxu qeyri-neft sektorunda istehsal olunur. Ölkəmiz sürətlə inkişaf edən ölkələr sırasındadır.2020-ci ilədək iqtisadiyyatın neftdən asılılığının, yoxsulluğun aradan qaldırılacağı nəzərdə tutulur. Ölkəmizdə beynəlxalq humanitar təşkilatlar üçün rahat və şəffaf şərait yaradılıb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu uğurlu neft siyasətindən əldə olunan ilk vəsaitlərlər hesabına qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 95 müasir yaşayış kompleksi salınıb və 250 min nəfər yeni mənzillərə köçürülüb.Ancaq bu insanların yeganə arzusu doğma torpaqlarına qayıtmaqdır.
AŞPA sədri olmuş britaniyalı parlament üzvü Lord Rassel Conston və digər parlament üzvlərinin ölkəmizə səfərləri və məcburi köçkünlərlə görüşlərini xatırladan Əli Həsənov eyni zamanda bu ölkənin bir çox beynəlxalq humanitar təşkilatlarının ölkəmizdə olan məcburi köçkünlərə humanitar yardımlar etdiyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Britaniyalı diplomat siyasi, iqtisadi, enerji təhlükəsizliyi, mədəni və digər sahələrdə mövcud olan qarşılıqlı əməkdaşlığımızın daha da genişləndirilməsi işində səylərini əsirgəməyəcəyini dedi.O, həmçini iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə bir sıra layihələr üzərində iş aparıldığını qeyd etdi.
Ermənistanın hazırkı status-kvonun davam etdirməsindən təəssüfləndiyini bildirən Səfir Kerol Meri Krofts qeyd edib ki, dünya ictimaiyyəti bu münaqişənin həllinə kömək etməlidir və Böyük Britaniya münaqişənin sülh yolu ilə həllini dəstəkləyir.
Görüşdə həmçinin Səfirlik tərəfindən məcburi köçkün şagirdlərə müvafiq məktəb ləvazimatının verilməsi məsələsi də müzakirə olunub.

A meeting with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Great Britain in Azerbaijan was held.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 11 January, 2017
Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs, Chairman of State Committee for International Humanitarian Aid Ali Hasanov met with the extraordinary and plenipotentiary ambassador of the United Kingdom of Great Britain and the Northern Ireland Mrs. Carol Mary Crofts on January 11. The ambassador Carol Mary Crofts said that her country had been in cooperation with Azerbaijan for more than 20 years, and BP was the largest investing company in our country. Saying that being acquainted with different regions of our country during her stay in Azerbaijan, the ambassador Carol Mary Crofts emphasized the hospitality of our people which deeply impressed her, and rapid recent development of Azerbaijan, further increase of reputation of our country in internal arena. Stating that Azerbaijan and Great Britain has good relations, Ali Hasanov expressed the importance of further development of these relations and strengthening of mutual cooperation and he hopes that diplomatic activity of the ambassador Carol Mary Crofts will contribute further strengthening of these relations. Ali Hasanov highly appreciated the operation of more than 150 companies of Great Britain in non-oil industry, as well as the operation of BP in oil industry, and support of true position of our country related to Nagorno Karabagh conflict between Azerbaijan and Armenia in international organizations by Great Britain. Deputy Prime Minister also said to ambassador that illegal visits and activities of UK citizens and companies in the occupied territories of Azerbaijan, processing of gold, which is illegally extracted from ore mine in the occupied lands of the country, in Armenia and sale of it in several European countries, including in London Stock Exchange iwas unacceptable and stressed the importance of preventing such unpleasant situations. Giving detailed information on Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabagh conflict, and its history, Ali Hasanov stated that Armenia had not fulfilled the requirements of decisions and resolutions made by influential international organizations on liberation of occupied lands of Azerbaijan, returning of refugees and IDPs to their native lands yet. The OSCE Minsk Group dealing with the settlement of this issue did not reveal any effective result in spite of operating more than twenty years. Azerbaijan is interested in ensuring stability, peace, and developing cooperation. For this purpose, first of all the resolutions of international organizations should be implemented and Azerbaijan's territorial integrity should be maintained. Armenia intensively violates the negotiations process. The government of Armenia doesn’t want to settle the conflict, keeps our lands under occupation with help of its supporters and continues its non-constructive position. The world community does not exert any pressure on the aggressor country. Deputy Prime Minister Ali Hasanov said that Armenia had not been making any progress for the last 20 years and he emphasized that the country's economic conditions had worsened during the past period, the aggressor state had been left out of the international and regional projects realized with the participation of Azerbaijan. In other words, the Armenian people has not gained anything from this conflict over the past 20 years, the situation in this country is worsening day by day, people move to foreign countries. Informing the ambassador about the successes scored by our country in all fields in the recent years as a result of successful balanced policy of the President Ilham Aliyev, in spite of the tension of socio-political processes happening in the world, and existing economic crisis, Ali Hasanov said that the government of Azerbaijan created all the conditions for refugees and IDPs, significant achievements had been made in ensuring transparency, protecting human rights. See the countries that rebuke our country on democracy, corruption, protection of human right today. See how refugees are persecuted in Europe. All this is obvious. However, the UN secretary-general, former High Commissioner for Refugees Antonio Guterres exemplifies our country to the whole world for the conditions created by the President to Azerbaijan for refugees and IDPs. Ali Hasanov said that the poverty rate in 2013 was 49 percent in the country, and as a result of measures taken today this figure was reduced to 5 percent. This indicator was decreased from 75 percent to 12 percent for refugees and IDPs. The funds received from oil industry in Azerbaijan were largely directed on the implementation of social programs. Dependence on oil in the country is decreasing year by year. Today more than 70 percent of gross domestic product is produced in non-oil sector. Our country is one of the fastest growing countries. It is intended to eliminate the economy's dependence on oil, and poverty till 2020. Convenient and transparent conditions for the international humanitarian organizations have been created in the country. At the expense of first funds from a successful oil policy founded by the National Leader Heydar Aliyev, 95 modern residential complexes were built for refugees and IDPs and 250 thousand people were settled in new apartments. However the only wish of these people is to return back to their native lands. Reminding of the visits of British Parliament member Lord Russel Conston who was a chairman of PACE and other parliament members to our country and meetings of them with IDPs, Ali Hasanov expressed gratitude to the humanitarian assistance of many humanitarian organizations of this country to the IDPs in our country. Expressing gratitude for reception, British diplomat said that she would do many efforts to further expand our existing mutual cooperation in political, economic, power safety, cultural and other fields. She also mentioned that a number of works were implemented on a number of projects in various fields between two countries. Expressing her regrets that Armenia continues current status-quo, the ambassador Carol Mary Crofts stated that, world community should assist on the resolution of this conflict and Great Britain supported the resolution of conflict in peaceful way. At the meeting, the issue on providing IDP students with appropriate school supplies by the Embassy was also discussed.