Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının Tədbirlər Planına uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi Xocalı şəhərinə infotur təşkil edib.
İnfoturda biznes influnserləri, o cümlədən məlumatlandırma, təbliğat-izahat və təşviqat işləri ilə bağlı Dövlət Komitəsinin tərəfdaşı olan şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər. Onlar işğaldan azad edilmiş ərazilərə köçürülmənin gedişi, dayanıqlı məskunlaşdırma və reinteqrasiya tədbirlərinin icrası barədə də məlumatlandırılıblar.
İnfotur iştirakçıları Xocalı şəhərində yeni salınan yaşayış məhəlləsində Böyük Qayıdış prosesi çərçivəsində doğma yurda qayıdan məcburi köçkün ailələri ilə görüşüb, sakinlərin fikir və rəylərini öyrəniblər, foto-video çəkilişlər aparıblar.
Sonda iştirakçılar səfərin məhsuldar və faydalı olduğunu qeyd ediblər. Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının Tədbirlər Planı çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə infoturlar davam etdiriləcəkdir.

In accordance with the Action Plan of the State Program for the Great Return to the liberated territories of Azerbaijan, the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons organized an infotour to the city of Khojaly.
The infotour included business influencers and representatives from companies partnering with the State Committee for information, advocacy and promotion activities. They were briefed on the progress of resettlement to the liberated areas, as well as on sustainable settlement and reintegration measures.
Participants of the infotour visited the newly established residential neighborhoods in Khojaly and met with internally displaced families returning to their homeland as part of the Great Return process. They gathered feedback and opinions from the residents and conducted photo and video documentation.
At the end of the tour, the participants noted that the visit was productive and beneficial. Infotours to the liberated territories will continue as part of the Action Plan of the State Program for the Great Return.