Cenevrədə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinin 63-cü sessiyası işə başlamışdır
02 Oktyabr, 2012
Oktyabrın 1-də Cenevrədə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinin 63-cü sessiyası öz işinə başlamışdır.
Oktyabrın 5-dək davam edəcək sessiyada üzv dövlətlərin, müşahidəçi qismində İcraiyyə Komitəsinin üzvü olmayan ölkələrin nümayəndələri, BMT agentliklərinin və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən qeyri-hökumət təşkilatların təmsilçiləri iştirak edirlər.
BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı Antonio Quterreş sessiyanı açaraq gündəlikdəki məsələlərdən danışmış, ötən sessiyadan sonra görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında çıxış etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Həsənov çıxış edərək sessiya iştirakçılarını salamlamış, bu il Azərbaycanın BMT QAK-ın İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilməsində ölkəmizə dəstək göstərmiş bütün dövlətlərə və Ali Komissar A.Quterreşə dərin və məzmunlu çıxışına görə təşəkkür edərək demişdir:
Hörmətli cənab Sədr, xanımlar və cənablar!
Mən nitqimi ilk öncə bu il Azərbaycanın BMTQAK-ın İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilməsində ölkəmizə dəstək göstərmiş bütün dövlətlərə və Ali Komissar cənab Quterreşə qiymətli və analitik çıxışa görə təşəkkür etməklə başlamaq istərdim.
Azərbaycan Hökuməti BMT QAK-la əməkdaşlığa həmişə yüksək qiymət vermiş və təşkilatın istər ölkəmizdə, istərsə də beynəlxalq səviyyədə fəaliyyətini daim dəstəkləmişdir. Təəssüf ki, son iki il BMT QAK-ın fəaliyyəti üçün gözlənilməz humanitar böhranlarla zəngin olmuşdur. Bir sıra Afrika və ərəb ölkələrində baş vermiş kütləvi köçmə halları BMT QAK-ın üzərinə uzun müddət ərzində məcburi köçkün düşmüş insanlarla yanaşı, yeni qaçqın və məcburi köçkünlərin problemləri ilə məşğul olmaq vəzifəsi də qoymuşdur. Biz BMT QAK-ın yeni böhran vəziyyətlərinə vaxtında cavab vermək qabiliyyətini alqışlayırıq və ölkəmizdə irimiqyaslı məcburi köçkün probleminin olmasına baxmayaraq, dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən humanitar böhranların aradan qaldırılmasına dəstək verməyə davam edirik.
Uzun müddət davam edən məcburi köçkündüşmə problemindən əziyyət çəkən ölkələrdən birinin də Azərbaycan olduğunu vurğulayan Ə.Həsənov bildirmişdir ki, respublikamız müstəqilliyinin ilk illərindən qonşu Ermənistanın yürütdüyü xarici işğal və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində ərazilərimizin 20 faizinin işğalı və 1 milyon qaçqın və məcburi köçkün problemi ilə üzləşmişdir. İyirmi ildən çox keçməsinə baxmayaraq, azərbaycanlıların öz doğma torpaqlarına və evlərinə qayıdışı məsələsi hələ də həll olunmamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ ərazisinin ətraf rayonları tamamilə dağıdılmışdır. ATƏT-in iki missiyası - faktaraşdırıcı və qiymətləndirmə missiyaları həmin ərazilərə səfər zamanı hər şeyin dağıdıldığını və həmin ərazilərə başqa ölkələrdən etnik ermənilərin köçürüldüyünü təsdiq etmişlər. İşğal altında olan ərazilər kimsənin yaşaya bilməyəcəkləri xarabalıqlara çevrilmişdir. Bütün infrastruktur darmadağın edilmiş, qəbiristanlıqlar, məscidlər yerlə yeksan olunmuş, toponimlər dəyişdirilmişdir. Həmin ərazilərdə bərpa və məcburi məskunlaşdırma prosesi davam edir. Bu, münaqişənin real mənzərəsi olmaqla, Ermənistan tərəfindən törədilir.
Azərbaycan hökumətinin ölkədə qaçqın və məcburi köçkün problemi yarandığı gündən öz üzərinə düşən vəzifələri yerinə yetirdiyini diqqətə çatdıran Baş nazirin müavini demişdir: Hökumətimiz tərəfindən BMT QAK da daxil olmaqla, bir sıra beynəlxalq donorların köməyi ilə qaçqın və məcburi köçkünlərin probleminin həlli üçün xeyli tədbirlər görülmüşdür. Ölkədə mövcud olan 12 çadır düşərgəsindən sonuncusu 2007-ci ildə ləğv edilmiş, Dövlət Neft Fondunun vəsaiti hesabına bütün sosial-texniki infrastruktura malik 71 müasir qəsəbə salınmış, 23 min ailənin - 120 min nəfərin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılmışdır. Ermənistandan qovulmuş 250 min və Orta Asiyadan olan 50 min qaçqına Azərbaycan vətəndaşlığı verilmişdir. Son 20 ildə qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllinə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuşdur ki, bunun da 900 milyonu beynəlxalq humanitar təşkilatların payına düşür. Görülən tədbirlər nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünlər arasında yoxsulluğun həddi 74 faizdən 18 faizə enmişdir. Cənab Quterreş Azərbaycana səfər edərək görülmüş işlərin və əldə olunmuş nailiyyətlərin şəxsən şahidi olmuşdur.
Bu irəliləyişlərin əldə edilməsinin Azərbaycan Hökumətinə heç də asan başa gəlmədiyini və problemin tam həll olunmadığını deyən Ə.Həsənov vurğulamışdır ki, 400 min məcburi köçkün hələ də yaşayış üçün əlverişsiz olan tikililərdə, çətin şəraitdə yaşayır. Bu baxımdan, Azərbaycanın hələ də beynəlxalq təşkilatların və donorların dəstəyinə ehtiyacı vardır. Azərbaycan məcburi köçkünlərin əhalinin adambaşına düşən sayına görə dünyada ilk yerlərdən birini tutur. Bir milyon qaçqın və məcburi köçkünə qayğı göstərmək həddindən artıq böyük bir yükdür. Bu problemin yeganə həlli Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarının azad edilməsi və məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına geri qayıtmasıdır. Lakin Azərbaycandakı 700 min məcburi köçkün atəşkəsin əldə olunmasından 18 il keçməsinə baxmayaraq, Ermənistanın tutduğu qeyri-konstruktiv mövqeyə görə hələ də öz evlərinə qayıda bilmir.
Qeyd etmək lazımdır ki, azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmalarının zəruriliyi BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsində və bir sıra beynəlxalq təşkilatların sənədlərində vurğulanmışdır və beynəlxalq birliyin bu tələbinin yerinə yetirilməsi onların hüquqlarının hərtərəfli təminatı üçün olduqcа vacibdir.
Düşünmək olmaz ki, uzun müddət ərzində məcburi köçkün düşmüş insanları yaşayış yeri ilə təmin etməklə, onların sosial problemlərini həll etməklə bu problem vaxt keçdikcə öz-özünə keçib gedəcəkdir. Xatırlatmaq istərdim ki, uzunmüddətli məcburi köçkündüşmə hallarına beynəlxalq ictimaiyyətin biganəliyi beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün əsl təhdiddir. Bunu nəzərə alaraq, biz beynəlxalq birliyi məsələyə hərtərəfli ədalətli mövqe nümayiş etdirməyə, yalnız humanitar xarakterli fəaliyyətlə kifayətlənməyərək, problemi doğuran səbəblərin aradan qaldırılması üçün zəruri siyasi addımlar atmağa səsləyirik. Bu, BMT QAK daxil olmaqla, məsələ ilə məşğul olan beynəlxalq təşkilatların humanitar yükünü də azaltmış olar.
Azərbaycan Hökuməti BMT QAK və digər beynəlxalq təşkilatlarla birgə məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtması üçün “Böyük qayıdış” proqramı hazırlayır və məcburi köçkünlərin öz evlərinə könüllü şəkildə, təhlükəsiz şəraitdə və ləyaqətlə qayıtması üçün əlindən gələni etməyə hazırdır.
Baş nazirin müavini demişdir: Azərbaycan BMT QAK-ın mandatına və fəaliyyətinə möhkəm inanır və biz mövcud qanunvericiliyimizin ən yüksək beynəlxalq standartlara cavab verəcək şəkildə ahəngdarlığı üçün qətiyyətlə çalışırıq. Bu baxımdan, hazırda yeni miqrasiya məcəlləsi üzərində iş yekunlaşmaqdаdır. Keçən ilin dekabrında Nazirlər Konfransı zamanı edilmiş vədlərə tam sadiqik və bu məsələlərdə beynəlxalq tələblərə riayət olunması üçün BMT QAK-la yaxından əməkdaşlığımız davam etməkdədir.
Sonda təəssüflə bildirməliyəm ki, BMT QAK-ın araşdırmalarına əsasən son illərdə dünyada baş verən münaqişələr və təbii fəlakətlər nəticəsində qaçqın və xüsusilə də, məcburi köçkün problemi daha da böyümüşdür. Dünyada məcburi köçkün probleminin geniş miqyasını nəzərə alaraq, mən bir daha beynəlxalq birliyə, o cümlədən BMT QAK-a müraciət edərək, məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində beynəlxalq hüquqda mövcud olan boşluğun tezliklə aradan qaldırılmasına, müvafiq beynəlxalq konvensiya layihəsinin hazırlanmasına çağırıram. Bu, həm də məcburi köçkünlərin problemlərinin həllində bütün tərəflərin öz öhdəliklərini yerinə yetirməsi baxımından çox mühüm bir addım olardı.

Launch of the 63rd session of Executive Committee of Office of United Nations High Commissioner for Refugees in Geneva
02 October, 2012
The 63rd session of the Executive Committee of the Office of United Nations High Commissioner for Refugees launched it activity in Geneva on October 1.
Representatives of member states, as well as representatives of non-members of the Executive Committee, the UN agencies and influential international organizations and non-governmental organizations will take part as observers at the session which will last till October 5.
The United Nations High Commissioner for Refugees Antonio Guterres opened the session and spoke about the issues on agenda, made a speech on activities carried out after the last session and the future duties.
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Hasanov made a speech and greeted the participants of the session, expressed his gratitude to all states which supported Azerbaijan in being selected as member of UNHCR Executive Committee and thanked to Antonio Guterres for his speech.
Distinguished Mr. Chairman, Ladies and Gentlemen!
I would like to start my speech with expressing my gratitude to all states that have supported our country in its accession to membership of the UNHCR Executive Committee and to High Commissioner, Mr. Guterres for his valuable analytical speech.
The Government of Azerbaijan has always highly appreciated its cooperation with UNHCR Executive Committee and has always supported the activities of the agency both within the country and at the international level. Unfortunately, the past two years of UNHCR’s activities were full of unexpected humanitarian crises. The cases of mass migration in number of African and Arab countries have imposed on the UNHCR the new task to deal with the new problems of refugees and displaced persons, alongside with already long pending instances of refugees and IDPs.
We applaud the UNHCR's ability to respond to emerging crises situations in a timely manner and notwithstanding the scale of the problem of internally displaced persons within our country, we continue to support resolving the humanitarian crises in different parts of the world.
Azerbaijan is among the countries that suffer from the problems of the internally displaced persons for a long time. From the first years of its independence, our country, as a result of the foreign policy of occupation and ethnic cleansing of neighbouring Armenia has faced the problem of 20 percent of our territories being under military occupation and 1 million refugees and internally displaced persons.
Despite the fact that more than 20 years have passed, the issue of Azerbaijanis returning to their native lands and homes has not been resolved yet.
The surrounding districts of Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan have been totally demolished. The two fact-finding and assessment missions of OSCE, during their visit to the occupied territories have confirmed the complete destruction of the region and land settlement of the area by ethnic Armenians settled from other countries. The occupied territories have turned into ruins with no conditions to live. The entire infrastructure was destroyed, cemeteries, mosques were razed to the ground and the toponyms were changed. The process of recovery and land settlement is continuing in the occupied territories. This is the real picture of the conflict, and it is perpetrated by Armenia.
Since the problem of refugees and displaced persons in the country has emerged, the Government of Azerbaijan has been fulfilling its duties. Thus a number of measures have been taken by the Government of Azerbaijan for the solution of the problems of refugees and IDPs through the assistance of international donors, including UNHCR. Subsidized by the State Oil Fund, the last one from existing 12 large scale tent camps was abolished in 2007, and 71 modern settlements fully equipped with all the social and technical infrastructures were established, the living conditions of 23 thousand families, 120 thousand people, were improved. 250 thousand refugees expelled from Armenia and 50 thousand refugees from Central Asia were granted with Azerbaijani citizenship. For the last 20 years 5.4 billion $ U.S. were spent on resolution of social problems of refugees and internally displaced persons, of which 900 million were accounted for by international humanitarian organizations. As a result of these measures, the poverty level among refugees and internally displaced persons has dropped from 74 percent to 18 percent. Mr. Guterres has personally witnessed these accomplishments and achievements while rendering a visit to Azerbaijan.
This progress did not come easily for the Government of Azerbaijan and the problem has not been solved yet. 400 thousand internally displaced people are still dwelling in buildings unsuitable for living, in difficult conditions. In this regard, Azerbaijan is still in need of the international organizations and donor support. In per capita terms Azerbaijan has one of the highest numbers of the internally displaced persons in the world.. Sustaining a 1 million refugees and internally displaced persons is an extremely heavy burden. The only solution to this problem is for Armenia to liberate the occupied territories of Azerbaijan to allow internally displaced persons return to their native lands. However, 18 years after the cease-fire 700 thousands of internally displaced persons, are still unable to return to their homes, following a non-constructive position taken by Armenia.
It should be noted that importance of allowing Azerbaijani refugees and internally displaced persons to return to their homes, was underlined in 4 resolutions of the UN Security Council and in a number of international documents, and the implementation of this demand of the international community is very important for substantive ensuring their rights.
We shouldn’t be thinking that by providing housing for those who have been internally displaced people for a long period of time, and by solving their social issues we will have the problem dissolved over time. I would like to remind you that the silent stance of the international community in cases of long-term displaced persons is a real threat to international peace and security. Taking this into account, we are appealing to the international community to demonstrate an all-sided fair position, not limited to activities of the humanitarian nature only, but to actually take necessary political steps to eradicate the real causes of the problem. This will reduce the humanitarian burden carried by international organizations including the UNHCR.
The Government of Azerbaijan, together with UNHCR and other international organizations, is preparing a program titled “Grand Return” aimed at the return of displaced persons to their homes and is ready to do its utmost to allow internally displaced persons to return to their homes on a voluntary basis, in safety and dignity.
Azerbaijan firmly trusts in the UNHCR's mandate and activities, and we are working with hard determination in order to have our existing legislation harmonized with the highest international standards. In this context, currently the work on the new migration code is being finalized. We are fully committed to the pledges made during the Ministerial Conference in December last year, and in order to comply with international standards on these issues, we are maintaining close cooperation with UNHCR.
Finally, I must note regretfully, that according to UNHCR surveys in recent years, as a result of conflicts and natural disasters in the world, the problem of refugees and particularly of internally displaced persons has become even bigger.
Considering the large scale of IDP problem in the world, I would like to appeal once again to the international community, as well as to UNHCR, and urge for the soonest elimination of the existing gaps concerning the rights of IDPs in the international law and the elaboration of the draft of the relevant international convention in that regard. This would also be an important step for the implementation of the commitments of all parties for the solution of the problems faced by IDPs. Session continues its activity.