Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad olunmuş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına əsasən, Laçın rayonunun yenidən tikilən Zabux kəndində həyat canlanır. Doğma yurda qayıtmış 203 ailənin, yəni 783 nəfərin dayanıqlı məskunlaşması təmin edilib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Böyük Qayıdış prosesinin sürətlə həyata keçirildiyini vuğulayan Milli Məclisin deputatı Mahir Abbaszadə Zabux kəndinə köçürülmənin yüksək səviyyədə aparıldığını, burada layiqli həyat şəraitinin təmin edilməsi üçün zəruri infrastrukturun qurulduğunu bildirib.
“Azərbaycan tarixinin ən yaddaqalan günlərini yaşayırıq”, - deyən deputat qeyd edib ki, dövlətin iqtisadi gücü sayəsində qarşıdakı illərdə, Böyük Qayıdış proqramına uyğun olaraq, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışı daha intensiv xarakter alacaqdır.
Böyük Qayıdış işğaldan azad olunmuş ərazilərə yeni həyat gətirir, bu yerlərin dirçəlişini sürətləndirir. Qaçqnların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi doğma yurdlarına qayıtmış soydaşlarımız haqqında hazırladığı videoçarxları təqdim edir.

Life is revitalizing in the native land
Life is revitalizing in the newly reconstructed Zabukh village of the liberated Lachin district in accordance with the I State Program on the Great Return. The sustainable settlement of 203 families, totaling 783 people, who have returned to their native land, has been ensured.
The member of the Milli Majlis Mahir Abbaszada emphasized the rapid implementation of the Great Return process under the leadership of President Ilham Aliyev, stating that the resettlement to Zabukh village has been carried out at a high level and essential infrastructure has been established to provide proper living conditions.
“We are experiencing the most memorable days in the history of Azerbaijan,” the MP said, noting that thanks to the economic strength of the state, in the coming years, the return of internally displaced persons to their native lands will have a more intensive character in line with the Great Return program.
The Great Return brings new life to the liberated territories, accelerates the revival of these places. The State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons presents videos about our compatriots who have returned to their native lands.