Zabuxa köçürülən ailələrə mənzillərinin açarları təqdim edilib
Mərasimdə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin nümayəndələri, Milli Məclisin deputatı Mahir Abbaszadə iştirak ediblər.
Zabuxlular hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür ediblər. Onlar, həmçinin torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını bildirib, bu yolda canlarından keçən şəhidlərimizə rəhmət, ailələrinə səbir diləyiblər.
Köçürülən ailələr Zabux kəndində yenidən tikilən evlərdə məskunlaşacaqlar. Bu mərhələdə Zabux kəndinə 27 ailə - 95 nəfər köçürülüb. İndiyədək Zabux kəndində 203 ailənin, yəni 783 nəfərin daimi məskunlaşması təmin edilib.

On December 25, another migration caravan, leaving the Garadagh district of Baku city, reached the Zabukh village of Lachin region. A ceremony was held to present the keys to their apartments to newly relocated families.
The ceremony was attended by representatives of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, the special mission of the President of Azerbaijan in Lachin district, which is part of the East Zangezur economic region of the Republic of Azerbaijan, IDP Social Development Fund (IDPSDF) of the Republic of Azerbaijan and MP Mahir Abbaszada.
Zabukh people who returned to their homeland thanked President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva for their comprehensive state care. They also expressed their gratitude to the brave Azerbaijani army, our heroic soldiers and officers who liberated our lands from occupation, wished mercy to our martyrs who died on this path, and patience to their families.
At this point, another 27 families - 95 people were moved to Zabukh village. Thus, the permanent settlement of 203 families, i.e. 783 people, was provided in Zabukh village of Lachin region.