Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığı Qarabağa və Şərqi Zəngəzura keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı davam edir.
Qayıdış prosesi ilə bağlı hər bir məlumat Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi saytında (idp.gov.az) operativ qaydada yerləşdirilir və sosial media hesablarında müntəzəm paylaşılır.
Təəssüf ki, bəzi şəxslərin sosial media hesablarında Dövlət Komitəsinin səlahiyyətlərinə aid olan məsələlər barədə həqiqətə uyğun olmayan, yalan məlumatların yayılması hallarına rast gəlinir. Bu günlərdə sosial mediada bir nəfər iddia edib ki, onda işğaldan azad edilmiş ərazilərə ilkin mərhələdə köçürüləcək şəxslərin siyahısı var.
Belə məlumatların məcburi köçkünlər arasında çaşqınlıq yarada biləcəyini nəzərə alaraq bir daha bildiririk ki, vətəndaşlar işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan və yenidən tikilən yaşayış məntəqələrinə köçürülmə ilə bağlı bütün məsələlərə dair məlumatı Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə müraciət etməklə dəqiqləşdirə bilərlər.

Press service statement
The return of former IDPs to Karabakh and East Zangazur is ongoing, where restoration and construction work is carried out within the framework of the implementation of the I State Program on the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan.
All information related to the return process is promptly placed on the official website of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons (idp.gov.az) and is regularly shared on social media accounts.
Unfortunately, there have been instances where individuals spread inaccurate and false information on their social media accounts regarding matters falling under the authority of the State Committee. In recent days, a person claimed to have a list of people who would be resettled to the liberated territories in the initial stage.
Considering that such information can result in confusion among the IDPs, we again inform them that citizens can obtain accurate information about all issues related to resettlement in the restored and rebuilt settlements in the liberated territories by contacting the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons.