Oktyabrın 30-da Bakı şəhərinin Qaradağ rayonundakı “Qobu park 3” yaşayış kompleksindən yola salınan növbəti köç karvanı Laçın şəhərinə çatıb. Yeni köçürülən ailələrə mənzillərinin açarlarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Köçürülən ailələr Laçın şəhərində vaxtilə yaşadıqları, işğala son qoyulduqdan sonra dövlətimizin başçısının göstərişi əsasında bərpa edilən və ya yenidən tikilən evlərdə məskunlaşacaqlar. Bu mərhələdə Laçın şəhərinə daha 20 ailə - 70 nəfər köçürülüb.

Mətbuat xidmətinin məlumatı 30 October, 2023
On October 30, another migration caravan, leaving the “Gobu Park 3” residential complex in the Garadagh district of Baku city, reached the city of Lachin. A ceremony was held to present the keys to their apartments to newly relocated families.
The ceremony was attended by representatives of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs and the special mission of the President of Azerbaijan in Lachin district, which is part of the East Zangezur economic region of the Republic of Azerbaijan.
The resettled families will live in the houses they once lived in Lachin, which were restored or rebuilt on the basis of the instructions of the head of state after the end of the occupation. At this point, another 20 families - 70 people were moved to Lachin city.
At the same time, permanent settlement of 315 families, i.e., 1205 people, has been provided in the city of Lachin.