Fuad Hüseynov: Məcburi köçkünlər üçün ədalətin bərpası regionda sülh və sabitliyin təməlidir
Oktyabrın 10-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Fuad Hüseynov BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinin 74-cü sessiyasında iştirak edib.
Sessiyada Azərbaycan hökuməti adından çıxış edən Fuad Hüseynov Ermənistanın Azərbaycana qarşı olan işğalçılıq və deportasiya siyasəti, onun tarixi və nəticələri, bu siyasət nəticəsində ağır məhrumiyyətlərlə üzləşmiş qaçqın və məcburi köçkünlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, Vətən müharibəsində qazandığı qələbə nəticəsində Azərbaycan ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa edib. Qaçqın və məcburi köçkünlük həyatı yaşamağa məcbur olmuş soydaşlarımızın doğma yurdlarına qayıtması üçün imkan yaranıb. Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətində qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dəstək və qayğı xüsusi yer tutur, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva  onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasını, təhsil, sağlamlıq, mədəni inkişaf  məsələlərinin həllini daim diqqətdə saxlayır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Böyük Qayıdışın təmin edilməsi  məqsədilə qəbul edilmiş Azərbaycan Respublikasının İşğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı uğurla icra edilir. Müasir standartlara uyğun olaraq, bərpa olunan və yenidən salınan yaşayış məntəqələrinə 500-dən çox məcburi köçkün ailəsi köçürülüb, bu ilin sonuna qədər ümumilikdə 2000-ə yaxın ailənin işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdışı təmin ediləcəkdir. Böyük Qayıdış üzrə Birinci Dövlət Proqramına əsasən, 2026-cı ilin sonuna kimi 34 min 500 ailənin işğaldan azad edilmiş ərazilərə köçürülməsi planlaşdırılıb.
Məcburi köçkünlər kimi, 300 mindən çox azərbaycanlı qaçqının da tarixən yaşadığı torpaqlara təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıtmaq hüququ var. Azərbaycan ədalətli və konstruktiv əməkdaşlıq ruhunda miqrasiya və qaçqınlarla bağlı beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirmək üçün ciddi səylər göstərir. Dövlət Qarabağ bölgəsində yaşayan ermənilərlə bağlı dəfələrlə, rəsmən bəyan edib ki, onların hüquqları və təhlükəsizliyi Azərbaycan Konstitusiyası əsasında lazımınca qorunacaq, vətəndaşlarımızla eyni hüquqlara malik olacaqlar. Azərbaycan Ermənistan sakinlərini bərabərhüquqlu vətəndaşlar kimi yenidən inteqrasiya etməkdə qərarlıdır.
Vurğulanıb ki, Azərbaycanın regionda sülhün əldə olunması üçün göstərdiyi xoş niyyətə və üçtərəfli Bəyanata əməl etməyə dəfələrlə çağırışlar etməsinə, bütün erməni qoşunlarının Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazilərindən çıxarılmasını tələb etməsinə baxmayaraq, Ermənistan minaları yerləşdirməyə və Azərbaycanın suveren ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələr saxlamağa davam edib. Azərbaycan hərbi təxribatlara cavab olaraq, beynəlxalq humanitar hüquq normalarına tam uyğun olaraq, yerli antiterror tədbirləri həyata keçirib və zərərin qarşısının alınması üçün bütün tədbirlər görülüb. Bu zaman mülki əhali və infrastruktur hədəfə alınmayıb.Qarabağı tərk etmək istəyən ermənilərə təhlükəsiz şərait yaranıb, onlara zəruri tibbi, qida və digər dəstək verilib. Oktyabrın əvvəlində BMT-nin Qarabağa səfər etmiş missiyası da mülki infrastruktura ziyan dəymədiyini, mülki şəxslərə qarşı zorakılıq faktı qeydə alınmadığını bildirib.
Qeyd olunub ki, Ermənistan bütün yaşayış sahələrini yerlə-yeksan edib, Azərbaycan torpaqlarını mina və digər partlamamış hərbi sursatlarla o dərəcədə çirkləndirib ki, bu gün beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, bu dünyada minalarla ən çox çirklənmiş ərazilərdən biri hesab olunur. 2020-ci ildən indiyədək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə 331 azərbaycanlı mina nəticəsində həlak olub və yaralanıb, onların arasında 30 ildir doğma yurduna qayıdışı səbirsizliklə gözləyən məcburi köçkünlər də var.
Ərazilərin minalarla çirkləndirilməsi və infrastrukturun tamamilə məhv edilməsinə baxmayaraq, beynəlxalq ictimaiyyətin birgə səyləri ilə Azərbaycan yaxın bir neçə ildə məcburi köçkünlərin münaqişədən sonrakı reabilitasiyası və reinteqrasiyasının yeni modelini təqdim etmək iqtidarında olacağına əminlik ifadə olunub. Bildirilib ki, məcburi köçkünlər üçün ədalətin bərpası regionda istənilən uzunmüddətli sülh və sabitliyin möhkəm təməlidir və bu baxımdan uzun müddət davam edən bu münaqişəyə son qoyulması bu faciənin insan siması olmuş məcburi köçkünlərin əsas fundamental hüquqlarının bərpası deməkdir.

On October 10, Deputy Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Fuad Huseynov took part in the 74th session of the Executive Committee of the United Nations High Commissioner for Refugees.
Fuad Huseynov spoke at the meeting on behalf of the Azerbaijani government gave detailed information on the occupation and deportation policy of Armenia against Azerbaijan, its history and consequences, refugees and internally displaced persons who faced severe hardships as a result of this policy. According to some reports, as a result of the victory in the Patriotic War, Azerbaijan restored its territorial integrity and sovereignty. Our compatriots, forced to live as refugees and internally displaced persons, now have the opportunity to return to their native lands. In the social policy of President Ilham Aliyev, support and care for refugees and internally displaced persons have a special place, First Vice-President Mehriban Aliyeva always pays attention to improving their living conditions, solving issues of education, healthcare, and cultural development.
It has been pointed out that I State Program for the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, adopted in order to ensure the Great Return, is being successfully implemented. In compliance with modern standards, more than 500 families of internally displaced persons have been resettled in reconstructed and rebuilt settlements, and for the rest of the year, a total of about 2,000 families will be returned to the liberated territories. According to the First State Program of the “Great Return”, by the end of 2026 it is planned to resettle 34 500 families to the liberated territories.
Like internally displaced persons, over 300,000 Azerbaijani refugees have the right to return to their historical lands in safety and dignity. Azerbaijan is making serious efforts to fulfill its international obligations regarding migration and refugees in accordance with the spirit fair and fruitful collaboration. The state has repeatedly officially stated regarding the Armenians living in the Karabakh region that their rights and safety will be properly protected on the strength of the Constitution of Azerbaijan, they will have the same rights as our citizens. Azerbaijan is determined to reintegrate Armenians as equal citizens.
It is highlighted that, although Azerbaijan’s good intentions to achieve peace in the region and repeated calls to comply with the tripartite declaration requiring the withdrawal of all Armenian troops from the internationally recognized sovereign territories of Azerbaijan, Armenia continued to lay mines and maintain illegal armed groups on the sovereign territory of Azerbaijan. Azerbaijan, in response to military provocations, in full compliance with the norms of international humanitarian law, local anti-terrorism measures have been carried out and all measures have been taken to prevent damage. This time, civilians and infrastructure were not attacked. Safe conditions were created for Armenians wishing to leave Karabakh, they were provided with the necessary medical, food and other support. The UN mission that visited Karabakh in early October also stated that there was no damage to civilian infrastructure and no violence against civilians was recorded.
It must be stressed that, Armenia has demolished entire residential areas and littered Azerbaijani lands with mines and other unexploded military ordnance to such an extent that today, according to international experts, the area is considered one of the most contaminated in the world. From 2020 to the present, 331 Azerbaijanis have been killed and injured as a result of mines in the liberated territories. Among them there are internally displaced persons who have been looking forward to returning to their homeland for 30 years.
Despite the mining of territories and the complete destruction of infrastructure, confidence was expressed that with the joint efforts of the international community, Azerbaijan will be able to present a new model of post-conflict rehabilitation and reintegration of internally displaced persons in the next few years. It was reported that restorative justice for internally displaced persons is a strong foundation for any lasting peace and stability in the region and from this perspective, the end of this protracted conflict means the restoration of the basic fundamental rights of the IDPs who have become the human face of this tragedy.