Sentyabr 7-də növbəti köç karvanı Bakı şəhərinin Qaradağ rayonundakı “Qobu park 3” yaşayış kompleksindən yola salınıb. Bu mərhələdə Füzuli şəhərinə daha 25 ailə - 102 nəfər köçürülüb.
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusunun qazandığı Zəfər nəticəsində məcburi köçkünlərin 30 ildən sonra könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə doğma yurdlarına qayıtmasına imkan yaranıb. Daha da gözəlləşən və abadlaşan Füzuli şəhərinin sakinləri hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını bildiriblər, bu yolda canlarından keçən şəhidlərimizi böyük ehtiramla yad ediblər.

Another 102 residents of Fuzuli returned to their native land
In accordance with the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the return of former IDPs to the reconstructed Fuzuli city continues.
On September 7, the next migration caravan was sent from “Gobu Park 3” residential complex in Garadagh district of Baku. At this stage, another 25 families - 102 people were relocated to Fuzuli.
As a result of the victory of the brave Azerbaijani army under the leadership of President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, it became possible for IDPs to return to their homeland voluntarily, safely and with dignity after 30 years. Residents of Fuzuli, which has become more beautiful and prosperous, expressed their gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva, the brave Azerbaijani army that liberated our lands from occupation, our heroic soldiers and officers for being surrounded by comprehensive state care, and paid tribute to our martyrs who died on this path.