Laçın rayonunun Zabux kəndinə köçürülmüş sakinlər buradakı həyat şəraiti, uyğunlaşma prosesi və gələcək planları barədə fikirlərini bölüşüblər. 2023-cü il avqustun 25-də Zabuxa ilk köç karvanı ilə gəlmiş kənd sakinləri buradakı şəraitdən və doğma kəndə dönüşdən məmnundurlar. Onlar Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya, qüdrətli Azərbaycan Ordusuna, işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizə və fədakar qazilərimizə minnətdar olduqlarını bildiriblər.
Xatırladaq ki, Laçın rayonunun Zabux kəndinə ilkin mərhələdə 20 ailə köçürülüb. Yurd həsrəti bitən 88 kənd sakini bu torpağa yeni nəfəs gətiriblər.

Residents of Zabukh experience the joy of returning to their native land
Residents relocated to Zabukh village of Lachin region shared their views on living conditions, adaptation process and future plans. Residents of the village, who arrived in Zabukh on August 25, 2023, with the first migration caravan, are pleased with the conditions here and the return to their native village. They expressed their gratitude to Supreme Commander-In-Chief Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, the mighty Azerbaijani army, our martyrs and selfless veterans who gave their lives for the liberation of our occupied lands.
It should be noted that 20 families were relocated to Zabukh village of Lachin region at the initial stage. 88 villagers, whose homesickness ended, breathed new life into this land.