Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 Avqust, 2023
Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Laçın rayonunun yenidən salınan Zabux kəndinə ilk köç karvanı yola salınıb.
Avqustun 25-də Bakı şəhərinin Qaradağ rayonundakı “Qobu park 3” yaşayış kompleksindən yola düşən köç karvanına Bərdədən, Şirvandan və Mingəçevirdən Zabuxa qayıdan ailələr qoşulacaq. İlk mərhələdə kəndə 20 ailə - 88 nəfər köçürülür. Onların arasında I Qarabağ müharibəsi şəhidinin ailəsi də var.
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusunun qazandığı Zəfər nəticəsində məcburi köçkünlərin 30 ildən sonra könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə doğma yurdlarına qayıtmasına imkan yaranıb. Doğma yurda qayıdan zabuxlular hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür ediblər. Onlar, həmçinin torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını bildirib, bu yolda canlarından keçən şəhidlərimizə rəhmət, ailəlırinə səbir diləyiblər.
Xatırladaq ki, indiyədək Laçın rayonunda 254 ailənin, yəni 992 nəfərin daimi məskunlaşması təmin edilib.
Laçın rayonunun yenidən salınan Zabux kəndinə ilk köç karvanında iştirak edən sakinlər öz təəssüratlarını bölüşüblər.

In accordance with the instruction of President Ilham Aliyev, the first migration caravan was sent to the reconstructed Zabukh village of Lachin region.
On August 25, families returning from Barda, Shirvan and Mingachevir to Zabukh will join the migration caravan departing from “Gobu Park 3” residential complex in Garadagh district of Baku. At the first stage, 20 families - 88 people shall be transferred to the village. Among them is the family of the martyr of the first Karabakh War.
As a result of the victory of the brave Azerbaijani army under the leadership of President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, it became possible for IDPs to return to their homeland voluntarily, safely and with dignity after 30 years. Zabukh people who returned to their homeland thanked President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva for their comprehensive state care. They also expressed their gratitude to the brave Azerbaijani army, our heroic soldiers and officers who liberated our lands from occupation, wished mercy to our martyrs who died on this path, and patience to their families.
It should be noted that 254 families, i.e. 992 people, have been permanently settled in Lachin region so far.
Residents who participated in the first migration caravan to the rebuilt Zabukh village of Lachin region shared their impressions.