Laçın sakini: “Vətən doğulub boya-başa çatdığın evdən başlayır...”
Laçın rayonunun Bozlu kəndindən məcburi köçkün olan Hüseyn Oruc oğlu Rəfiyev ata-baba yurdunu, anadan olduğu evi ziyarət edib. Dövlət Komitəsinin hazırladığı videoçarxda o, səfər təssüratını bölüşür, bu yerlərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə münasibət bildirir.
Tezliklə doğma yurda qayıtmağa hazırlaşan Hüseyn Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlığını ifadə edir, Allahdan şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyir.
Ərazisi işğaldan azad olunmuş rayonların sakinləri ilə müsahibələr əsasında videoçarxların hazırlanması davam etdirilir.

Lachin resident: “Homeland's essence emanates from the very house of one's birth and upbringing”
Huseyn Oruj Rafiyev, a displaced individual from Bozlu village in the Lachin region, visited his ancestral home—the very place where his life journey began. In a video captured by the State Committee Rafiyev shares his feelings about the restoration and construction work ongoing in these places.
Huseyn, who is preparing to return to his homeland, expresses gratitude to President and Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, and brave Army of Azerbaijan for their role in liberating lands from occupation. He also prays in memory of martyrs and wishes well-being to all soldiers wounded during the war.
Videos featuring interviews with residents from regions recently freed from occupation, are in the works.