Avqustun 2-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ABŞ-da fəaliyyət göstərən, BMT-nin Baş Qərargahında akkreditə olunmuş bir qrup jurnalist və media eksperti ilə görüşüb.
Qonaqlara ölkəmizdə qaçqınlıq və məcburi köçkünlük probleminin yaranmasının səbəbləri, Ermənistanın deportasiya və işğalçılıq siyasətinin ağır nəticələri, öz yurdundan didərgin düşən bir milyondan çox azərbaycanlının üzləşdiyi məhrumiyyətlər onların sosial müdafiəsinin təşkili və dövlət komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı vəziyyət, Böyük Qayıdışla bağlı görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, qaçqınlar və məcburi köçkünlər daim dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunublar, onların problemlərinin həllini Prezident İlham Əliyev sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edib. Məcburi köçkünlərlə bağlı bütün məsələlərə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva da xüsusi diqqət göstərir.
Diqqətə çatdırılıb ki, məcburi köçkünlərin könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə geri dönüşünə nail olmaq üçün məqsədyönlü iş aparılır. Böyük Qayıdış prosesi getdikcə genişlənir, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məcburi köçkünlərin dayanıqlı məskunlaşması, məşğulluğunun təmin edilməsi üçün zəruri tədbirlər görülür. Zəngilan rayonda “ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında yeni salınmış Ağalı kəndinə indiyədək artıq 86 ailə (420 nəfər), Tərtər rayonunun Talış kəndinə 20 ailə (94 nəfər), Laçın şəhərinə 180 ailə (700 nəfər) köçürülüb.
Qonaqlara komitənin beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələri, birgə həyata keçirilən layihələr barədə də məlumat verilib.
Sonra Dövlət Komitəsinin sədri və məsul əməkdaşları jurnalistləri maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Əcnəbi media nümayəndələrinin ölkəmizə səfərinin təşəbbüsçüsü, ABŞ-ın Yel Univeristetində təhsilini davam etdirən, “Report” İnformasiya Agentliyinin ABŞ bürosunda çalışan jurnalist Vüsalə Abbasova səmimi qəbula görə minnətdarlıq bildirib. O, səfərin məqsədinin ermənilərin tarixi torpaqlarımızda törətdiyi vəhşiliklər, azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri, həmçinin post-müharibə dövründə regiondakı vəziyyətə dair həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması olduğunu deyib. Nümayəndə heyətinin Füzuli və Zəngilan rayonlarına səfər etdikləri, həm işğal dövründə törədilmiş dağıntılar, həm də hazırda aparılan bərpa-quruculuq işləri ilə yaxından tanış olduqları qeyd edilib.
Nümayəndə heyətinə “Arab News”un BMT bürosunun rəhbəri, Əfqanıstan, İraq və Cənubi Livandakı münaqişə bölgələrində dünyanın tanınmış media qurumlarının (Fox TV, CNN, Al Jazeera) hərbi müxbiri kimi uzun illər çalışmış Əfram Kosafi, Kolumbiya Respublikasının nüfuzlu televiziya şəbəkəsinin (Caracol TV and Canal 1) Nyu-York və Vaşinqtondakı müxbiri, tanınmış blogger Paola Varqas, “Schirach Report”un təsisçisi və baş redaktoru Paolo von Şiraç, “Anadolu” Agentliyinin ABŞ bürosunun fotojurnalisti, “Turkish Journal”ın təsisçisi Selcuk Acar və “RC Communications”nın prezidenti, tanınmış jurnalist və siyasi şərhçi Kelvin Dark daxildirlər.

A meeting was held with a group of foreign journalists and media experts at the State Committee
On August 2, Rovshan Rzayev, chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, met with a group of journalists and media experts working in the United States accredited at the UN headquarters.
The guests were informed in detail about the causes of the problem of refugee and IDP in our country, the severe consequences of Armenia's deportation and occupation policy, the deprivations faced by more than one million Azerbaijanis expelled from their homeland, the organization of their social protection and the activities of the state committee, as well as the situation after the 44-day Patriotic War, the works done in connection with the Great Return.
It was noted that refugees and IDPs are constantly surrounded by the attention and care of the state, and President Ilham Aliyev has identified the solution of their problems as one of the priorities of social policy. First Vice-President Mehriban Aliyeva also pays special attention to all issues related to IDPs.
It was noted that purposeful work is carried out to achieve voluntary, safe and dignified return of IDPs. The process of Great Return is gradually expanding, necessary measures are taken to ensure sustainable settlement and employment of IDPs in the liberated territories. 86 families (420 people) have already been moved to Aghali village, newly built on the basis of “Smart Village” concept in Zangilan region, 20 families (94 people) to Talish village of Tartar region, 180 families (700 people) to Lachin city.
The guests were also informed about the committee's relations with international organizations and joint projects.
Then the chairman and responsible employees of the State Committee answered the questions of journalists.
The initiator of the visit of foreign media representatives to our country, journalist Vusala Abbasova, who continues her education at Yale University of the United States and works in the US Bureau of Report Information Agency, thanked for the warm welcome.  He said that the purpose of the visit was to convey to the world community the truth about the atrocities committed by Armenians in our historical lands, the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories, as well as the situation in the region in the post-war period. It was noted that the delegation visited Fuzuli and Zangilan regions and got acquainted with the destruction committed during the occupation, as well as the restoration and reconstruction works carried out now.
The delegation included Afram Kosafi, head of the UN Bureau of Arab News, military correspondent of world-famous media organizations (Fox TV, CNN, Al Jazeera) in the conflict areas in Afghanistan, Iraq and South Lebanon, Paola Vargas, a well-known blogger, correspondent of the influential television network of the Republic of Colombia (Caracol TV and Canal 1) in New York and Washington, Paolo von Schirach, founder and chief editor of the Schirach Report, Selcuk Acar, photojournalist of the US bureau of Anadolu Agency, founder of Turkish Journal, and Kelvin Dark, a well-known journalist and political commentator, president of RC Communications.