Son günlər bəzi internet media resursları məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər üçün müəyyənləşdirilmiş vahid aylıq müavinətin və kommunal xidmətlərin haqqının maliyyələşdirilməsi məqsədilə 2020-2022-ci illərdə dövlət büdcəsindən Dövlət Komitəsinə ayrılmış vəsaitdən düzgün istifadə edilmədiyi, yəni büdcə xərclərinə ümumilikdə, 20,1 mln. manat məbləğində əlavə tələbatın formalaşmasına şərait yaradıldığı barədə Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasına istinadla məlumat yayıblar.
Bununla əlaqədar olaraq bildiririk ki, Dövlət Komitəsində bu il Hesablama Palatası tərəfindən aparılan və 2020-2022-ci illəri əhatə edən audit nəticəsində büdcə vəsaitindən düzgün istifadə edilməməsi ilə bağlı müəyyənləşən hallar, əsasən, məcburi köçkünlərə verilən vahid aylıq müavinətlə bağlıdır.
Məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər üçün yemək xərci müavinəti, habelə kommunal və digər xidmətlər üzrə dövlət büdcəsindən ödənişlər əvəzinə vahid aylıq müavinətin ödənilməsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2017-ci il 24 yanvar tarixli 11 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş Qayda ilə tənzimlənir. Audit həmin Qayda ilə aylıq ödənişlərin şamil edilmədiyi kateqoriyalar üzrə bir sıra tələblərə əməl olunmadığını, müavinətin ödənilməsinin istisna olunduğu halların tam nəzərə alınmadığını müəyyənləşdirib.
Audit rəyində istifadəsi düzgün sayılmayan məbləğin əsas hissəsini, yəni 70,6 faizini (14,2 mln manat) sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olduqları, 22,4 faizini (4,5 mln manatı) isə dövlət qulluğunun xüsusi növündə xidmət etdikləri dövrdə məcburi köçkünlük statusuna malik şəxslərə ödənilmiş vahid aylıq müavinət təşkil edir.
Sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olduğu zaman vahid aylıq müavinət almış məcburi köçkünlərin 49,4 faizi (7338 nəfər) 2020-2022-ci illərdə müxtəlif vaxtlarda sahibkarlıq fəaliyyətini dayandırıb, dövlət qulluğunun xüsusi növündə xidmət edən və həmin dövrdə müavinət alan məcburi köçkünlərin isə, ilkin məlumatlar əsasında, 53,6 faizinin (1579 nəfər) 2020-2022-ci illərdə müvafiq vaxtlarda dövlət qulluğunun xüsusi növündə xidməti fəaliyyətinə xitam verilib. Hər iki hal, mövcud qaydalara uyğun olaraq, cari dövrdə həmin şəxslərin vahid aylıq müavinət almaq hüququnun bərpa edilməsi ilə nəticələnib.
Məlumat üçün bildiririk ki, məcburi köçkünlərə verilən vahid aylıq müavinətin ödənişinin operativliyini təmin etmək və bu sahədə idarəetməninin optimallaşdırılması məqsədilə 2022-ci ildə “Elektron hökumət” portalında müvafiq informasiya sistemi yaradılıb.
Sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan vətəndaşlar kimi məcburi köçkünlərə dövlət büdcəsindən ayrılan vəsaitlərdən səmərəli istifadə edilməsi, bu sahədə fəaliyyətin optimalaşdırılması, effektivliyinin artırılması komitənin əsas vəzifələrindəndir və vahid aylıq müavinətin ödənilməsinin istisna olunduğu halların tam nəzərə alınması barədə auditin tövsiyələri bundan sonra da yerinə yetiriləcəkdir.

Announcement from the press service
In recent days, some internet media resources spread information with reference to the Chamber of Accounts of the Republic of Azerbaijan that the funds allocated to the State Committee from the state budget in 2020-2022 for the purpose of financing the single monthly allowance and utility bills for IDPs and persons equivalent to them were not used correctly, that is, conditions were created for the formation of additional demand for budget expenditures in the amount of 20.1 million manats.
In this regard, we note that the cases identified in the State Committee as a result of the audit conducted by the Chamber of Accounts this year and covering 2020-2022 due to improper use of budget funds are mainly related to the single monthly allowance for IDPs.
Payment of a single monthly allowance in lieu of food expenses allowance, as well as payments from the state budget for utilities and other services for IDPs and persons equivalent to them is regulated by the Regulation approved by the decision No. 11 dated January 24, 2017 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. The audit determined that a number of requirements for categories to which monthly payments do not apply according to this Rule were not followed, and that the circumstances in which the payment of allowance was excluded were not fully taken into account.
The main part of the amount that is not considered correct in the Audit opinion, i.e. 70.6 percent (14.2 million manats) is the single monthly allowance paid to persons with IDP status during the period when they are engaged in entrepreneurial activity, and 22.4 percent (4.5 million manats) during their service in a special type of civil service.
49.4 percent (7338 people) of IDPs who received the single monthly allowance while engaged in entrepreneurial activity stopped their entrepreneurial activity at different times in 2020-2022, and based on preliminary data, 53.6 percent (1579 people) of the IDPs who served in a special type of civil service and received benefits during that period were terminated from their service in a special type of civil service in 2020-2022. Both cases, in accordance with the current rules, resulted in the restoration of the right of these persons to receive the single monthly allowance in the current period.
For information, we note that in order to ensure the efficiency of payment of the single monthly allowance for IDPs and optimize their management in this area, a corresponding information system was created on the “e-Government” portal in 2022.
Efficient use of funds allocated from the state budget to IDPs as citizens with special needs for social protection, optimization of activity in this area, increasing its effectiveness are the main tasks of the Committee and recommendations of the audit on full consideration of cases in which payment of the single monthly allowance is excluded will be implemented in the future.