Məcburi köçkün şagirdlərə məktəbli geyimləri verilib
Təhsilin inkişafına, eyni zamanda məcburi köçkün ailələrinə diqqət və qayğı dövlət siyasətinin mühüm strateji istiqamətlərindəndir. Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş bu siyasəti Prezident İlham Əliyev ardıcıl şəkildə davam etdirir. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bu kateqoriyadan olan həmvətənlərimizə həssas münasibəti onlarda dərin minnətdarlıq hissi doğurur.
Hər il olduğu kimi, yeni dərs ili ərəfəsində də aztəminatlı məcburi köçkün ailələrdə ibtidai sinif şagirdlərinin məktəbli forması ilə təchiz olunması Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən diqqətdə saxlanılıb. Belə ki, Komitənin Təchizat və İstehsalat İdarəsi tərəfindən bu tədris ilində də respublikamızın müxtəlif regionlarında, rayon mərkəzlərindən kənarda yerləşən kəndlərdə yaşayan məcburi köçkün məktəbliləri üçün müəyyən yaş qrupları üzrə məktəbli formaları göndərilib, eləcə də komitəyə fərdi qaydada ərizə ilə müraciət edən məcburi köçkün övladlarına məktəbli geyim formalarının verilməsi təmin edilib.
Məktəbli geyim formaları komitənin tabeliyindəki Təchizat və İstehsalat İdarəsinin Bakı şəhərində və respublikamızın müxtəlif regionlarında yerləşən, məcburi köçkünlərdən ibarət tikiş-toxuculuq sexlərində istehsal olunub.
Komitə sədrinin müvafiq əmri əsasında, 2022-2023-cü tədris ili ilə əlaqədar olaraq Ağdam rayonuna 800 məktəbli dəsti (400 oğlan, 400 qız), Xocavənd rayonuna 400 məktəbli dəsti (200 oğlan, 200 qız), Şuşa rayonuna  500 məktəbli dəsti (250 oğlan, 250 qız), Kəlbəcər rayonuna 500 məktəbli dəsti (250 oğlan, 250 qız), Füzuli rayonuna 500 məktəbli dəsti (250 oğlan, 250 qız), Cəbrayıl rayonuna 500 məktəbli dəsti (250 oğlan, 250 qız), Qubadlı rayonuna 500 məktəbli dəsti (250 oğlan, 250 qız), Zəngilan rayonuna 500 məktəbli dəsti (250 oğlan, 250 qız), Xocalı rayonuna 400 məktəbli dəsti (200 oğlan, 200 qız), Laçın rayo­nuna 500 məktəbli dəsti (250 oğlan, 250 qız), Bərdə rayonuna 400 məktəbli dəsti (200 oğlan, 200 qız), 100 gödəkçə olmaq­la ümumilikdə 500 dəst, Gəncə, Samux, Göygöl, Daşkəsən rayonları üzrə 400 məktəbli dəsti (200 oğlan, 200 qız), «Xocalı Soyqırımını Tanıtma» İctimai Birliyinə 100 məktəbli dəsti (50 oğlan, 50 qız), «Erməni təcavüzünün tanıdılması» İctimai Birliyinə 40 məktəbli dəsti (20 oğlan, 20 qız), 20 gödəkçə olmaqla ümumilikdə 60 dəst təqdim edilib. Məktəbli geyim formaları aztəminatlı məcburi köçkün ailələrin övladlarına humanitar yardım olaraq pulsuz verilir.

Mətbuat xidmətinin məlumatı 22 September, 2022
Attention and care for the development of education, as well as the families of IDPs, are important strategic directions of the state policy. President Ilham Aliyev consistently continues this policy, which was founded by the Great Leader Heydar Aliyev. First Vice-President Mehriban Aliyeva’s sensitive attitude towards our compatriots from this category arouses deep gratitude in them.
As every year, on the eve of the new school year, the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs paid attention to the provision of school uniforms for elementary school students in low-income IDP families. Thus, this academic year, the Supply and Production Department of the Committee sent school uniforms for certain age groups for IDP schoolchildren living in villages located outside the regional centers in different regions of our republic, as well as provided school uniforms for the IDP children who applied individually to the committee.
School uniforms have been produced in the sewing-weaving workshops of the Supply and Production Department under the committee located in Baku and in various regions, in which IDPs work.
Based on the relevant order of the Chairman of the committee, in connection with the 2022-2023 academic year, 800 schoolchild sets (400 boys, 400 girls) were sent to Aghdam region, 400 schoolchild sets (200 boys, 200 girls) to Khojavand region, 500 schoolchild sets (250 boys, 250 girls) to Shusha region, 500 schoolchild sets (250 boys, 250 girls) to Kalbajar region, 500 schoolchild sets (250 boys, 250 girls) to Fuzuli region, 500 schoolchild sets (250 boys, 250 girls) to Jabrayil region, 500 schoolchild sets (250 boys, 250 girls) to Gubadli region, 500 schoolchild sets (250 boys, 250 girls) to Zangilan region, 400 schoolchild sets (200 boys, 200 girls) to Khojali region, 500 schoolchild sets (250 boys, 250 girls) to Lachin region, 400 schoolchild sets (200 boys, 200 girls) to Barda region, a total of 500 sets including 100 jackets, 400 schoolchild sets (200 boys, 200 girls) for Ganja, Samukh, Goygol, Dashkasan regions, 100 schoolchild sets (50 boys, 50 girls) for the Khojaly Genocide Promotion Public Union, 40 schoolchild sets (20 boys, 20 girls) for the Public Union “Promotion of the Armenian Aggression”, a total of 60 sets including 20 jackets were presented. School uniforms are provided free of charge to the children of low-income IDP families as humanitarian aid.