Brüsseldə Prezident İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ilə görüşüb
01 Avqust, 2022
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin dəvəti ilə Belçika Krallığının paytaxtı Brüsseldə işgüzar səfərdədir.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla görüşü başlayıb.
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin dəvəti ilə Belçika Krallığının paytaxtı Brüsseldə işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin avqustun 31-də Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ilə görüşü keçirilib.

Meeting of President Ilham Aliyev, President of European Council Charles Michel and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan kicked off in Brussels
Official news 01 August, 2022
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has paid a working visit to Brussels, the capital of the Kingdom of Belgium, at the invitation of President of the European Council Charles Michel.
A meeting kicked off between President Ilham Aliyev, President of the European Council Charles Michel, and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is on a working visit to Brussels, the capital of the Kingdom of Belgium, at the invitation of President of the European Council Charles Michel, has held a meeting with President of the European Council Charles Michel and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.