Zabux kənd sakini 30 il əvvəl tərk etdiyi doğma yurduna qayıtmağa hazırlaşır
Laçın rayonunun Zabux kənd inzibati ərazisinə daxil olan Zabux kəndinin sakini Elburus Əsədov 30 il əvvəl tərk etdiyi doğma yurda qayıtmağa hazırdır. Zabuxa qayıdanda birinci dizimi yerə qoyub torpaqdan öpərəm deyən laçınlı ağsaqqal orada yaşamaq, ata-baba ocağını bərpa etmək istəyir. Elburus Əsədov deyir: “İşğal dövründə qanunsuz məskunlaşdırılmış ermənilər deyir ki, biz 30 ildir burada məskunlaşmışıq. Niyə soruşan yoxdur ki, burada 80, 100,110 il yaşayan azərbaycanlılar haradadır?!”
Tezliklə doğma yurda qayıtmağa hazırlaşan keçmiş məcburi köçkün  Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını ifadə edib, Allahdan şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyib.
Dövlət Komitəsinin hazırladığı videoçarxlarda Laçının, Zabuxun, Susun sakinləri doğma yurda qayıdışla bağlı fikirlərini bölüşürlər.

Elburus Asadov, a resident of Zabukh village, which is included in the administrative territory of Zabukh village of Lachin region, is ready to return to his native land, which he left 30 years ago. The elder from Lachin, who says he would first kneel down and kiss the ground when he returns to Zabukh, wants to live there and restore his ancestral home. Elburus Asadov says: “Armenians who were illegally settled during the occupation say that we have been settled here for 30 years. Why is there no one asking, where are the Azerbaijanis who have lived here for 80, 100, 110 years?!”
The former IDP preparing to return to his native land soon expressed his gratitude to the President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, the brave Azerbaijani Army, our heroic soldiers and officers, who saved our lands from occupation, and prayed for God’s mercy to our martyrs and healing to our veterans.
In the videos prepared by the State Committee, the residents of Lachin, Zabukh, Susun share their views on returning to their homeland.