Zəngilan rayonunun Ağalı kənd sakinləri artıq 10 gündən çoxdur ki, doğma yurd-yuvalarına qayıtmağın sevincini yaşayırlar. 200-dən çox keçmiş məcburi köçkün yeni evlərində təsərrüfat işləri ilə məşğul olur, yaradılmış şəraitə uyğunlaşma dövrü keçirirlər.
2022-ci il iyulun 23-də “Ağıllı kənd”ə üçüncü köç karvanı ilə gəlmiş Orucovlar ailəsi Ağalıda onlar üçün yaradılan şərait, infrastruktur və doğma kəndlərinə qayıtmaqdan məmnunluq hissi keçirdiklərini bildiriblər. Ailə başçısı Orucov Namil Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya, qüdrətli Azərbaycan ordusuna, işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizə və fədakar qazilərimizə minnətdar olduğunu bildirib.
Xatırladaq ki, Zəngilan rayonu, Ağalı kənd ərazisində “ağıllı kənd” konsepsiyası çərçivəsində yenidən inşa edilmiş 41 mənzil 19-25 iyul tarixlərində keçmiş sahiblərinin ixtiyarına verilib.

Resident of Aghaly village: “We are truly pleased!”
For more than 10 days now residents of Aghaly village of Zangilan district have been enjoying the pleasure of returning to their native land. Over 200 former IDPs are adapting to the created conditions and engage in household work in their new homes.
On July 23, 2022, the Orujov family, who came to "Aghaly village" with the third migration caravan, expressed their satisfaction with the conditions, infrastructure created for them in Aghaly and returning to their native village. Head of the family, Namil Orujov, expressed his gratitude to Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva, mighty and brave army of Azerbaijan, our martyrs who died heroically for liberation of our lands from occupation and selfless war veterans.
It worth noting that some 41 apartments built using "smart village" concept in Aghaly village, Zangilan district, were handed over to their former owners on July 19-25.