Mətbuat xidmətinin məlumatı 31 May, 2022
Mayın 31-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev əvvəlcədən növbəlilik əsasında qəbula yazılmış vətəndaşların müraciətlərini dinləyib, suallarını cavablandırıb.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə  qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması üçün genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilib. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da müharibədən əziyyət çəkən insanlara, o cümlədən məcburi köçkünlərə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi qeyd olunub.
Nəzərə çatdırılıb ki, məcburi köçkünlərin dayanıqlı məskunlaşması, işğaldan azad edilmiş ərazilərin abad guşələrdən birinə çevrilməsi üçün dövlət tərəfindən mühüm tədbirlər görülür. Ərazilər minalardan təmizlənir, rabitə-kommunikasiya xətləri bərpa edilir, müasir infrastruktur yaradılır. Bir neçə gün öncə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Zəngilan rayonunda “Ağıllı kənd” layihəsinin birinci mərhələsi üzrə açılış mərasimində iştirak edib. Yaxın günlərdə kənd sakinlərinin doğma yurdlarına köçürülməsinə başlanılacaq.
Qəbulda iştirak edən vətəndaşların müraciətləri, əsasən, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, kommunal xidmətlər, status, vahid aylıq müavinət, məşğulluq, işğaldan azad olunmuş ərazilərə qayıdış və digər məsələlərlə əlaqədar olub.

The Chairman of the State Committee received citizens
On May 31, Rovshan Rzayev, chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, listened to the citizens’ appeals written in advance on the basis of queues and answered their questions.
It was noted that large-scale measures were taken under the leadership of President Ilham Aliyev to improve the living conditions of refugees and IDPs and increase their employment. It was noted that First Vice-President Mehriban Aliyeva pays special attention and care to people suffering from war, including IDPs.
It was noted that important measures are being taken by the state for sustainable settlement of IDPs and turning the liberated territories into one of the flourishing corners. The territory is cleaned of mines, communication lines are restored and a modern infrastructure created. A few days ago, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the first phase of the “Smart Village” project in Zangilan district. In the coming days, the resettlement of rural residents to their native lands will begin.
The appeals of the citizens participating in the reception were mainly related to improvement of housing and living conditions, communal services, status, single monthly allowance, employment, return to the liberated territories and other issues.
At the reception of the chairman of the committee, the appeals of the citizens, most of whom are internally displaced, were heard and recorded accordingly. They were informed that the issues raised will be investigated and resolved in accordance with the legislation.