Sosial şəbəkələrdə və bəzi internet-media resurslarında məcburi köçkünlərə verilən vahid aylıq müavinətdən “Yaşat” - Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün müdafiəsi ilə əlaqədar yaralananların və şəhid ailələrinin təminatına dəstək fonduna 5 manat məbləğində pul tutulması barədə xəbər yayılıb.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi bəyan edir ki, bu xəbər həqiqəti əks etdirmir, məcburi köçkünlərə verilən vahid aylıq müavinətdən “Yaşat” fondu üçün vəsait tutulmayıb. Müvafiq qayda əsasında, hər bir məcburi köçkün üçün ayrılmış vəsait onun üzvü olduğu ailənin başçısının adına açılan bank hesab kartına köçürülür. Müqavilə öhdəliyinə görə, bank tərəfindən yalnız kart hesabına illik xidmət haqqı ödənilməsi nəzərdə tutulub.
Dövlət Komitəsi vətəndaşlardan və media qurumlarından cəmiyyətin həssas təbəqəsi olan məcburi köçkünlərlə bağlı yanlış məlumatları yaymaqdan çəkinməyi xahiş edir.

No funds were deducted for “Yashat” Fund from the single monthly allowance paid to IDPs
Social networks and some Internet media outlets reported that Yashat – the fund providing support for families of the people become wounded and martyrs regarding the protection of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan deducted 5 AZN from the single monthly allowance paid to IDPs.
The State Committee for Refugees and IDPs states that this news does not reflect the truth, and no funds have been deducted for “Yashat” Fund from the single monthly allowance paid to IDPs. The funds allocated for each IDP are transferred to a bank account card opened in the name of the head of the family of which he/she is a member under the relevant rule. According to the contractual obligation, the bank will pay the annual service fee only to the card account.
The State Committee asks citizens and the media outlets to refrain from disseminating false information about IDPs, who are a vulnerable segment of society.