Dövlət Komitəsinin sədri Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbərini qəbul edib
Görüşlər 13 May, 2019
Mayın 13-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) Azərbaycan Nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri Vladimir Georgiyevlə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağı ölkəmizdə fəaliyyətə başlaması münasibəti ilə təbrik edib. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, onun nəticəsində yaranmış humanitar problemlər barədə Vladimir Georgiyevə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, münaqişə 1 milyon 200 mindən çox qaçın və məcburi köçkünün doğma yurd-yuvasını tərk etməsinə səbəb olub və ölkəmiz ciddi sınaqlarla üzləşməli olub. Bununla belə, Azərbaycan dövləti mənəvi, fiziki və maddi məhrumiyyətlərə məruz qalan şəxslərin problemlərinin həllini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Bu məsələ Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətininin prioritetlərindəndir.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin və maddi təminatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı Azərbaycanda görülən işlərin miqyası çox genişdir. Bu sahədə Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın və onun rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun mühüm xidmətləri vardır.
Dövlət Komitəsinin sədri ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərə humanitar yardım göstərilməsi ilə bağlı beynəlxalq təşkilatların fəaliyyətindən də söz açıb. Bu istiqamətdə BMqT-nin icra etdiyi layihələrin əhəmiyyəti qeyd edilib və minnətdarlıq bildirilib. BMqT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Georgiyev səmimi qəbula görə təşəkkür edib, Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlığı bundan sonra da genişləndirmək üçün səylərini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.

Chairman of the State Committee received the head of the Representative Office of the International Organization for Migration in Azerbaijan
Görüşlər 13 MAY, 2019
On May 13, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, met with Vladimir Georgiyev, newly appointed head of the Representative Office of the International Organization for Migration (IOM) in Azerbaijan.
Chairman of the State Committee congratulated the guest on the occasion of beginning of his activity in our country.
Vladimir Georgiyev was informed in detail about the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict and humanitarian problems arisen as a result of it. It was stated that over 1 million 200 thousand refugees and IDPs were forced to leave their homeland as a result of this conflict and our country had to face serious challenges. Nevertheless, the Azerbaijani government always keeps solution of the problems of individuals who were exposed to moral, physical and material deprivations in the center of attention. This issue is of the priorities of the President Ilham Aliyev`s social policy. The scope of work done in Azerbaijan to improve the housing and living conditions and material security of refugees and IDPs is large. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva and Heydar Aliyev Foundation managed by her have important services in this area.
Chairman of the State Committee also spoke about the activities of international organizations regarding humanitarian assistance to refugees and IDPs in our country. The importance of the projects implemented by IOM in this area was underlined and gratitude was expressed.
The head of the Representative Office of IOM in Azerbaijan Vladimir Georgiyev thanked for the warm reception and underlined that he will use all reasonable efforts to further expand cooperation with the State Committee.