Avropa mətbuatının nümayəndələrinə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə ətraflı məlumat verilmişdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 05 Mart, 2012
Martın 5-dən 7-dək Belçika-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun təşəbbüsü və Belçika Federal Parlamentinin Nümayəndələr Palatasının təşkilatçılığı ilə Brüsseldə “İşğal edilmiş ərazilər, unudulmuş ərazilər (Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi - hüquqi və humanitar aspektlər)” mövzusunda müzakirələr aparılacaqdır. Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənovun başçılığı ilə nümayəndə heyəti Belçika Krallığında səfərdədir. Martın 5-də Baş nazirin müavini Əli Həsənov „Reuters“ agentliyinin və İtaliyanın „İl Sole 24 Ore“ qəzetinin müxbirlərinə geniş müsahibə vermişdir. Müsahibələrdə əsas diqqət Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Azərbaycanın 20 faiz ərazisinin Ermənistan tərəfindən işğalı, ölkədəki qaçqın və məcburi köçkün məsələlərinə yönəldilmişdir. Əli Həsənov bildirmişdir ki, Azərbaycanın 20 il bundan əvvəl dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinə baxmayaraq, ötən qısa müddət ərzində ölkə yerləşdiyi regionda lider dövlətə çevrilmiş, sürətli iqtisadi inkişaf tempi və ümumi daxili məhsulun artım səviyyəsinə görə dünyada layiqli yerini tutmuşdur. Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan regionda lider mövqeyə yüksəlmiş, regional və beynəlxalq layihələrdə aparıcı rol oynamağa başlamışdır. Ötən il Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçilməsini təşkilatın 155 üzv ölkəsinin dəstəkləməsi, MDB ölkələrindən yalnız respublikamızın „Böyük 20”-lərin Meksikada keçirilmiş toplantısına dəvət olunması bunun əyani təsdiqidir. Baş nazirin müavini qeyd etmişdir ki, bütün bu uğurlara rəğmən Azərbaycanın ən ağır problemi hələ də həll olunmamış qalmaqdadır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində ölkəmizin ərazisinin 20 faizi işğal edilmiş, bir milyon Azərbaycan vətəndaşı daimi yaşayış yerlərindən qovularaq qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Hərbi əməliyyatlar nəticəsində on minlərlə insan, o cümlədən mülki şəxslər, qadınlar, uşaqlar və qocalar həlak olmuşdur. Münaqişə zamanı XX əsrin ən ağır cinayəti – Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı soyqırımı törədilmişdir. Ümumilikdə bu münaqişə Azərbaycan iqtisadiyyatına təxminən 60 milyard ABŞ dolları dəyərində ziyan vurmuşdur. Qeyd edilmişdir ki, Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının və Baş Məclisinin qəbul etdiyi qətnamələrə, Avropa Şurası Parlament Assambleyası və digər beynəlxalq təşkilatların verdiyi qərarlara Ermənistan etinasız münasibət göstərir, işğal olunmuş əraziləri boşaltmır. Bundan başqa, Cenevrə Konvensiyasının müddəalarını kobudcasına pozan Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində erməni əhalisini məskunlaşdırmaq siyasəti yürüdür. Azərbaycanın tolerant ölkə olduğunu vurğulayan Əli Həsənov bu gün bir çox xalqların nümayəndələrinin ölkəmizdə dinc şəraitdə yaşadığını bildirmişdir. Monoetnik dövlətə çevrilmiş Ermənistanda isə hazırda bir nəfər də azərbaycanlı yaşamır. Azərbaycanın Ermənistandakı və işğal altındakı Dağlıq Qarabağ ərazisindəki bütün dini məbədlər məhv edilir, toponimlər dəyişdirilir, tarixi abidələr erməniləşdirilir. Azərbaycanda bir milyon qaçqın və məcburi köçkün probleminə diqqəti yönəldən Əli Həsənov 20 ildən bəri öz torpaqlarından didərgin düşmüş insanların ən sadə hüquqlarının – öz dədə-baba yurdlarına qayıtmasının təmin olunmasının vacibliyini vurğulamışdır. O, qeyd etmişdir ki, demokratiyanın beşiyi sayılan Avropada yerli təsisatlar qaçqınların hüquqlarının bərpa olunmasında ədalətli və prinsipial mövqe nümayiş etdirməli, işğalçı Ermənistana beynəlxalq təzyiq göstərilməli, beynəlxalq hüquqa əsaslanan addımlar atmalı və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməklə regionda sülhün, ədalətin bərpasına nail olmağa çalışmalıdır. Hər iki jurnalistin italyan əsilli olduğuna toxunan Əli Həsənov Azərbaycan ilə İtaliya arasında iqtisadi əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini, İtaliyanın Azərbaycanın xarici ticarət əlaqələrində öncül yerlərdən birini tutduğunu bildirmişdir. İtaliyanın Azərbaycana daim beynəlxalq müstəvidə dəstək göstərdiyini vurğulayan Baş nazirin müavini Azərbaycanın ağır günlərində onun yanında olduğuna görə İtaliya hökumətinə təşəkkürünü bildirmişdir. Diqqətə çatdırılmışdır ki, 2000-2004-cü illərdə İtaliya hökuməti Azərbaycandakı məcburi köçkünlərə 1,7 milyon ABŞ dolları dəyərində ərzaq yardım etmiş, BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramının əsas donorlarından biri olmaqla 1994-2007-ci illərdə Azərbaycanda həyata keçirilən layihələr üçün 114 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait ayırmış, həmin ölkənin „ENİ” şirkətinin ayırdığı 2,2 milyon ABŞ dolları vəsait hesabına məcburi köçkünlər üçün müxtəlif humanitar layihələr həyata keçirilmişdir. Əli Həsənov, həmçinin baş qərargahı Brüsseldə yerləşən Belçikanın “Sərhədsiz Həkimlər” Beynəlxalq Humanitar Təşkilatının xətti ilə də Azərbaycanda məcburi köçkünlər üçün müxtəlif humanitar layihələr həyata keçirildiyini, bütün bunlara görə Belçika Krallığının hökumətinə minnətdarlığını ifadə etmişdir. Xatırladaq ki, Əli Həsənovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinə Nazirlər Kabineti Aparatının qaçqınların, məcburi köçkünlərin və miqrasiya problemləri üzrə şöbəsinin müdiri Qurban Sadıqov, iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Sevinc Həsənova, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun direktoru, Milli Məclisin deputatı Ayaz Orucov daxildirlər.

European media representatives were provided detailed information on Armenian-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict
05 March, 2012
Debates on the subject of “occupied territories, forgotten territories (Armenian-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict - legal and humanitarian aspects)” in Brussels on initiative of working group on Belgium-Azerbaijan inter-parliamentary relations and by the organization of Federal Parliament House of Representatives will be held from the 5th to the 7th March. For this purpose, the delegation headed by the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, Chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs – Ali Hasanov is on visit to Belgium.
Deputy Prime Minister Ali Hasanov gave a detailed interview to reporters of “Reuters” Agency and “Il Sole 24 Ore” paper of Italy. The attention was mainly directed to Armenian-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, occupation of Azerbaijan’s 20% territories by Armenians, issues on refugees and IDPs in the country.
Ali Hasanov stated that despite Azerbaijan’s restoration of its state independence 20 years before, the country became leader state in the region for the short period of time, took decent place in the world for rapid development temp and growth level of overall internal production. As a result of the successful internal and external policy pursued by the President Ilham Aliyev, Azerbaijan became leader and began to play leading role in regional and international projects. Azerbaijan’s being supported by 155 member states of the organization for its election to UN Security Council as a non-permanent member last year, only our republic’s being invited to the meeting of “Great 20s” held in Mexico among the CIS countries, is a real proof for this.
The Deputy Prime Minister stated that despite all these successes the most serious problem of Azerbaijan remained unsolved. As a result of Armenia’s military aggression against Azerbaijan, 20% of our country was occupied, one million Azerbaijan citizens were driven from their residences and became refugees and IDPs. Ten million people, as well as civilians, women, children and elderly died as a result of military operations. In the course of conflict, the most serious crime of the XX century – genocide was committed against the innocent people in Khojaly. In general, this conflict caused US $60 milliard loss to Azerbaijan economy.
It was noted that Armenia is indifferent towards the resolutions made by UN Security Council and General Assembly, Council of Europe Parliamentary Assembly and other international organizations concerning the occupied territories of Azerbaijan, and doesn’t free the occupied territories. Besides, Armenia, roughly breaching the provisions of Geneva Convention, pursues a policy on settling Armenian people in occupied territories of Azerbaijan.
Ali Hasanov, who stressed Azerbaijan’ being a tolerant country, stated that representatives of a lot of nations peacefully lived in our country at present. And not even an Azerbaijani lived in Armenia, which became mono-ethnic state.
All religious temples are being destroyed, toponymes are being changed and historical monuments are being appropriated by Armenians in Azerbaijan’s territories in Armenia and occupied Nagorno-Karabakh.
Ali Hasanov, focusing on the problem of a million refugees and internally displaced persons in Azerbaijan, has emphasized the necessity of providing return to their native lands and simple rights of people who were displaced from their lands since 20 years. He has stated that, local institutions in Europe, cradle of democracy, should demonstrate fair and principled position in the restoration of the rights of refugees, there should be international pressure on aggressive Armenia, take steps based on international law and should try to achieve the restoration of peace, justice in region, providing the territorial integrity of Azerbaijan.
Ali Hasanov, mentioning that both of the journalists are Italian-born, stated that economic relations between Italy and Azerbaijan are in a high level and Italy has occupied one of the leading places in foreign trade relations. Deputy Prime Minister, emphasizing that Italy has always a constant support on Azerbaijan in the international area and expressed his gratitude to Italian government for supporting Azerbaijan during its hard days.
It was noted that, during 2000-2004, Italian government has provided food assistance in the amount of 1, 7 million USA dollars to the internally displaced persons in Azerbaijan, being one of the main donors of UN World Food program during 1994-2007,and Italy has allocated funds in the amount of 114 million USA dollars for the implemented projects in Azerbaijan, different humanitarian projects have been implemented for the internally displaced persons in the expense of 2,2 million USA dollars allocated by “ENI” company of that country .
Ali Hasanov, as well as, through the implementation of “Doctors without Borders” International Humanitarian Organization of Belgium, whose headquarter is situated in Brussels, mentioning that, different humanitarian projects are being hold for internally displaced persons in Azerbaijan and expressed his gratitude to the Kingdom of Belgium for all of these things.
It should be noted that, the delegation headed by Ali Hasanov includes director of the migration department of internally displaced persons of Minister of Cabinet Office, Gurban Sadigov, Deputy Minister of Economic Development, Sevinj Hasanova, director of the Social Development Fund of internally displaced persons, Deputy of Parliament, Ayaz Orujov.