Prezidentin ehtiyat fondundan məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün vəsait ayrılıb
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 Sentyabr, 2020
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 25-də “Məcburi köçkün ailələrinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasına dair əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, məcburi köçkün ailələrinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının 2020-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə 42,5 milyon manat ayrılıb. Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə Sərəncamda göstərilən məbləğdə maliyyələşməni təmin etmək, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti həmin Sərəncamdan irəli gələn məsələləri həll etmək tapşırılıb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafın təmin edilməsi məcburi köçkünlərin problemlərinin kompleks həlli üçün geniş imkanlar açır. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində doğma yurdlarını tərk etməyə məcbur olan insanların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması istiqamətində dövlət tərəfindən məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Son illərdə dünyadakı iqtisadi və maliyyə böhranı, həmçinin bu ilin mart ayından etibarən davam edən koronavirus pandemiyası ölkəmizdə heç bir sosial layihənin, o cümlədən məcburi köçkünlərlə bağlı layihələrin icrasını dayandırmayıb.
Cənab Prezidentin təsdiq etdiyi Dövlət Proqramına və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın tapşırığı əsasında hazırlanmış Yol xəritəsinə uyğun olaraq məcburi köçkünlər üçün yeni yaşayış məhəllərinin inşası davam etdirilir.
Bu ilin sonunadək respublika ərazisində daha 5 yeni qəsəbə istifadəyə veriləcəkdir. Belə ki, Bakı şəhərinin Qaradağ rayonunda, “Ümid” qəsəbəsində 180 ailəlik məhəllə - istifadəyə hazırdır. Sabunçu rayonunun Ramanı qəsəbəsi ərazisində bütün sosial və texniki  infrastrukturla  təchiz olunmuş 1512 ailəlik, Samux rayonu ərazisində bütün sosial və texniki infrastrukturla təchiz olunmuş 200 ailəlik, Abşeron rayonunda,  “Sumqayıt stansiyası” adlanan  ərazidə bütün sosial və texniki infrastrukturla təchiz olunmuş  1890 ailəlik, Binəqədi rayonundakı Xocasən qəsəbəsində bütün sosial və texniki infrastrukturla təchiz olunmuş 810 ailəlik yeni məhəllələrdə iş davam edir.
Cənab Prezidentin ehtiyat fondundan ayrılan vəsait yeni əlavə yaşayış sahələrinin  tikintisinə yönəldiləcəkdir. Bu Sərəncam məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllinin dövlət siyasətinin prioritetlərindən olduğunu bir daha təsdiqləyir.

Funds were allocated from the President`s reserve fund to improve the housing and living conditions of IDPs
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 September, 2020
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an Order “On additional measures to improve the housing and living conditions of internally displaced families” on September 25.
According to the Order, 42,5 million manat was allocated to the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons from the reserve fund of the President of the Republic of Azerbaijan specified in 2020 state budget of the Republic of Azerbaijan to improve the housing and living conditions of internally displaced families. The Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan was instructed to provide funding in the amount specified by the Order, and the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to resolve issues arising out of this Order.
Ensuring sustainable socio-economic development in our country under guidance of the President Ilham Aliyev opens wide range of opportunities for a comprehensive solution of the problems of IDPs. Purposeful measures are being taken by the state to strengthen the social protection of people forced to flee their homeland as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, improve their housing and living conditions and increase employment. The global economic and financial crisis in recent years, as well as the coronavirus pandemic, which has been continuing since March this year, has not stopped the implementation of any social projects in our country, including projects related to IDPs.
Construction of new residential settlements for IDPs continues in accordance with the State Program approved by Mr. President and the Road Map made at instruction of the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva.
5 more new settlements will be commissioned in the country by the end of this year. As such, a 180-family neighborhood in Umid settlement at Garadagh district of Baku is ready to use. Work continues in the new neighborhoods of 1512 families supplied with all social and technical infrastructure in Ramani settlement of Sabunchu district, 200 families with all social and technical infrastructure in Samukh, 1890 families with all social and technical infrastructure in “Sumgait station” area of Absheron, and 810 families with all social and technical infrastructure in Khojasan settlement of Binagadi district.
The funds allocated from the President`s reserve fund will be used for construction of new additional residential areas. This Order reaffirms that addressing the social problems of IDPs is one of the priorities of state policy.