Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 Avqust, 2020
Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq, məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, sosial müdafiəsinin təmin olunması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər COVİD-19 pandemiyası ilə əlaqədar ölkəmizdə tətbiq edilən karantin rejimi dövründə də ardıcıl şəkildə davam etdirilir.
Avqustun 7-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində telekonfrans formatında keçirilən növbəti kollegiya iclasında ölkə rəhbərliyinin bununla bağlı verdiyi tapşırıqların icrası vəziyyəti müzakirə edilib.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə bu il mayın 28-də açılışı olan 1336 mənzildən ibarət “Qobu park-3” yaşayış kompleksində məcburi köçkünlərin yerləşdirilməsi başa çatmaq üzrədir.
Dövlətimizin başçısı məcburi köçkünlər üçün Abşeron və Samux rayonları ərazisində salınan və hazırda tikintisi davam edən yaşayış komplekslərində tikinti işlərinin gedişi ilə şəxsən tanış olub.
Prezident İlham Əliyevin bu il 7 mindən çox məcburi köçkün ailəsinin yeni mənzillərə köçürülməsinin təmin olunması barədə verdiyi tapşırıq icra edilir, tikinti obyektlərində işlər sürətlə aparılır.
Kollegiya iclasında komitənin Mənzil İstismar Departamentinin balansında olan qəsəbələrdə payız-qış mövsümünə hazırlığın gedişi,  məcburi köçkünlərə kommunal xidmətlərin göstərilməsi sahəsində mövcud vəziyyət, elektron xidmətlərin təkmilləşdirilməsi və digər məsələlər barədə müvafiq strukturların hesabatları dinlənilib. Müzakirə edilən məsələlər üzrə zəruri tədbirlər müəyyənləşdirilib, onların icrası üçün konkret tapşırıqlar verilib.
Eyni zamanda, mövcud karantin rejimində məcburi köçkünlərin hər bir müraciətinə xüsusi həssaslıq göstərilməsinin vacibliyi qeyd edilib. Bildirilib ki, fiziki ünsiyyətin məhdudlaşdırılmasının zəruri olduğu indiki vəziyyətdə komitənin rəhbər işçilərinin audio-video formatda qəbulları davam etdiriləcəkdir.

A board meeting was held at the State Committee
Purposeful measures to improve the housing and living conditions and provide social protection of IDPs are being continued consistently during the quarantine applied in our country regarding the COVID-19 pandemic as well under the instructions of the President Ilham Aliyev.
Implementation of the instructions given by the country government in this regard was discussed in the next board meeting of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons held on August 7 by teleconference.
It was noted that the relocation of IDPs to Gobu Park-3 residential complex consisting of 1336 apartments, which was opened this year on May 28 with participation of the President Ilham Aliyev and First Lady Mrs. Mehriban Aliyeva, was almost completed.
The head of our state got personally acquainted with the progress of construction work in residential complexes made for IDPs in Absheron and Samukh, construction of which were underway.
The instruction given by the President Ilham Aliyev on relocation of more than 7000 internally displaced families to new apartments this year is being implemented, and work is being carried out rapidly at construction sites.
Reports of relevant structures on the progress of preparations for the autumn-winter season, current situation in the provision of utility services to IDPs, improvement of e-services in the settlements on the balance of the Housing Maintenance Department of the committee and other issues were listened to at the board meeting. Necessary measures were identified on the issues discussed, and specific instructions were given for their implementation.
At the same time, the importance of paying special attention to each appeal of IDPs in the current quarantine conditions was underlined. It was stated that the reception of senior officers of the committee will continue in audio-video format during the current situation, where it is necessary to limit physical contact.