Ağdamın işğalından 27 il ötür
İşğal nəticəsində Ağdam rayonunun 1154 kvadrat kilometr ərazisi Ermənistanın nəzarətinə keçib. 147 min nəfər əhalisi olan Ağdamın yalnız 22,6 faizi Azərbaycanın nəzarətindədir. Ermənilər Ağdamın işğal olunmuş ərazilərində tarixi abidələri, qəbiristanlıqları, yaşayış obyektlərini, xəstəxanaları, kitabxanaları, məktəbləri, idarə və müəssisələri dağıdıblar. Ağdam uğrunda gedən döyüşlərdə Azərbaycan tərəfi 6 mindən çox şəhid verib. Doğma yurdlarından köçkün düşən rayon əhalisinin əksəriyyəti ölkənin müxtəlif bölgələrinə səpələniblər. Hazırda Ermənistan "Hərbi münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında" Haaqa Konvensiyasının və "Mədəni sərvətlərin qeyri-qanuni dövriyyəsi haqqında" Paris Konvensiyasının müddəalarını kobudcasına pozaraq Azərbaycanın mədəni sərvətlərini talamaqda davam edir.
İşğaldan əvvəl Ağdamda 1898 sayda sosial-iqtisadi tikinti obyekti, 17 sənaye, 31 tikinti, 753 ticarət, 397 ictimai iaşə, 220 məişət müəssisəsi, 480 sosial bina, 24 min 446 yaşayış tikililəri, həmçinin 54 məktəbəqədər uşaq, 116 ümumtəhsil müəssisəsi, bir neçə ali məktəb filialı, 13 mədəniyyət evi, muzeylər, 109 mədəniyyət klubu olub. Təxmini rəqəmlərə görə, Ağdam rayonunun işğalı nəticəsində ölkəmizə 252 milyon ABŞ dolları dəyərində maddi ziyan dəyib.

27 years have passed since the occupation of Aghdam
27 years have passed since the occupation of Aghdam region of Azerbaijan by the Armenian armed forces.
Aghdam was occupied by Armenian armed forces on July 23, 1993.
As a result of the occupation, Armenia got the control of 1154 square kilometers of Aghdam. Only 22,6 percent of Agdam, population of which is 147,000, is under the control of Azerbaijan. Armenians destroyed historical monuments, cemeteries, residential buildings, hospitals, libraries, schools, offices and institutions in the occupied territories of Aghdam. More than 6000 Azerbaijanis were killed in the battles for Aghdam. Most of the people who were displaced from their homeland got scattered in different parts of the country. At present, Armenia continues to plunder Azerbaijan`s cultural property in gross violation of the provisions of Hague Convention “On the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict” and Paris Convention “On the Illicit Trafficking of Cultural Property”.
Before the occupation, there were 1898 socio-economic construction facilities, 17 industrial, 31 construction, 753 trade, 397 public catering, 220 household enterprises, 480 social buildings, 24446 residential buildings, as well as 54 preschool, 116 general educational institutions, several university branches, 13 houses of culture, museums, 109 cultural clubs in Ahgdam. According to estimates, the occupation of Aghdam caused material damage of 252 million USD to the country.