Dövlət Komitəsinin sədri Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi ilə görüşüb
Oktyabrın 31-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Avropa İttifaqının (Aİ) Cənubi Qafqaz və Gürcüstan böhranı üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə diplomata Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi və mövcud vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Ermənistan işğalçılıq siyasətini davam etdirir, nəticədə 1 milyon 200 mindən çox insan hələ də ölkəmizdə qaçqın və köçkün vəziyyətindədir.
Qonaqlara məlumat verilib ki, respublikanın müxtəlif rayonlarında yaşayan məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli daim diqqət mərkəzindədir. Qeyd olunub ki, Azərbaycan dövləti torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə yanaşı, qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində də məqsədyönlü iş aparır. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün yeni qəsəbələr salınır. Eyni zamanda ölkə başçısı bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarımızın maddi rifahının yüksəldilməsini, məşğulluğunun təmin edilməsini diqqət mərkəzində saxlayır. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva ən ağır şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlərə xüsusi qayğı göstərir, onların yeni mənzillərə köçürülməsi üçün zəruri tədbirlər görür.
Toivo Klaar səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. O, ötən il Azərbaycanda olduğunu və məcburi köçkün ailələrin vəziyyəti ilə yaxından maraqlandığını diqqətə çatdırıb. Avropalı dipomat, həmçinin, məcburi köçkünlərlə bağlı fəaliyyətin artırılması üçün çalışacağını vurğulayıb. Toivo Klaar Aİ və Azərbaycan arasındakı əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsini yüksək qiymətləndirib. Qonaq bu əlaqələrin genişləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib.

Chairman of the State Committee met with the EU special representative for the South Caucasus
On October 31 Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Rovshan Rzayev, met with the delegation headed by Toivo Klaar, EU special representative for South Caucasus and the crisis in Georgia.
At the meeting, detailed information on the history and present state of the conflict of Nagorna Karabakh between Armenia and Azerbaijan was provided to the diplomat. It was stated that Armenia continues its aggressive policy, as a result, people more than 1 million and 200 thousand are still refugees and internally displaced persons in our country.
Guests were informed that the solution of social problems of Internally Displaced Persons living at different regions of the republic is always at the center of attention. It was stated that the government of Azerbaijan carries out purposeful works in the direction of solution of social problems of refugees and internally displaced persons along with releasing our lands from occupation. According to President Ilham Aliyev’s instructions, new settlements are established for the improvement of housing and domestic conditions of internally displaced persons. At the same time, the head of state always keeps the issues of raising material welfare and provision of employment of our citizens belonging to this category at the center of attention. The first vice – president, Mrs. Mehriban Aliyeva, takes a special care for internally displaced persons living at the most severe conditions and takes necessary measures for their transfer to new apartments.
Toivo Klaar thanked for sincere acceptance. He stated that he visited  Azerbaijan and got acquainted closely with the conditions of IDP families last year. The European diplomat also noted that he would seek to increase activities related to internally displaced persons. Toivo Klaar highly appreciated the present level of cooperation between European Union and Azerbaijan. The guest stated that he would do his best for the enlargement of these relations.