Dövlət Komitəsinin sədri UNİCEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüşüb
Oktyabrın 23-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNİCEF) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Edvard Karvardin ilə görüşüb.
Qonağa ölkəmizdə qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə bağlı aparılan dövlət siyasətinin məqsəd və nəticələri, son vaxtlar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev bu kateqoriyadan olan şəxslərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm qərarlar qəbul edib. Onlar üçün salınan qəsəbələrin sayı ilbəil artır, hər il minlərlə məcburi köçkün ailəsi yeni ev və mənzillərə köçürülür. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini diqqətdə saxlayır.
Edvard Karvardin səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Görüş zamanı məcburi köçkün ailələrindən olan uşaqların və gənclərin uzunmüddətli perspektivdə inkişafına təsir edə biləcək bəzi prioritet fəaliyyət istiqamətləri müzakirələr edilib. UNİCEF-in dəstəklədiyi proqramlarda məcburi köçkün ailələrin iştirakının təmin olunması barədə danışılıb və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Chairman of State Committee meets with UNICEF Representative in Azerbaijan
On October 23, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, met with Edward Carwardine, United Nations Children’s Fund (UNICEF) Representative in Azerbaijan.
The guest was informed about the goals and results of the state policy on refugees and IDPs in our country, the recent events. It was noted that President Ilham Aliyev has made important decisions to strengthen social protection of the people from this category and to improve their living conditions. The number of settlements built for them is increasing year by year, and thousands of displaced families are relocated to new homes and apartments every year. First Vice President, Mrs. Mehriban Aliyeva, is focused on solving the problems of IDPs.
Edward Carwardine thanked for warm reception. Some priority activities that could affect long-term development of children and youth from IDP families were discussed in the meeting. The sides spoke about ensuring participation of IDP families in UNICEF-supported programs and exchanged views on other issues.