Dövlət Komitəsində Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə komissarı ilə görüş keçirilib
İyulun 11-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ölkəmizdə səfərdə olan Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə komissarı xanım Dunya Miyatoviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağa Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş 1 milyon 200 mindən çox soydaşımızın üzləşdiyi məhrumiyyətlər, məruz qaldıqları maddi və mənəvi itkilər, bu problemin həllinə beynəlxalq təşkilatların münasibəti, dövlətimizin öz imkanları daxilində gördüyü işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, təcavüzkar Ermənistan hələ də Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamaqla bu ərazilərin əzəli sabibi olan yüz minlərlə insanın hüquqlarını pozmaqda davam edir. Eyni zamanda bildirilib ki, Azərbaycanda qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş üzrə düşünülmüş və effektiv dövlət siyasəti həyata keçirilir. Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasını, maddi rifahının yüksəldilməsini sosial siyasətin prioritetlərindən biri kimi müəyyənləşdirib. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli üçün məqsədyönlü iş aparır.
Xanım Dunya Miyatoviç görüşə və ətraflı məlumata görə təşəkkür edib, Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirdiyini, budəfəki səfərində əsas məqsədinin insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində hərtərəfli yardım göstərmək, bu prosesə dəstək vermək olduğunu bildirib.
İyul ayının 9-da Bakının Yasamal rayonunda yerləşən Azərbaycan Texniki Universitetinin yataqxanası və Sabunçu rayonunda salınan "Şuşa şəhərciyi"ndə məcburi köçkünlərlə görüş keçirdiyini xatırladan Dunya Miyatoviç ölkəmizə yenə səfər edəcəyini söyləyib.
Görüşdə bir sıra digər məsələlər də müzakirə olunub, qonaqları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.

State Committee holds a meeting with Commissioner for Human Rights of Council of Europe
On July 11, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with the delegation led by the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe Dunja Mijatovic, who is on a visit to our country.
The Chairman of the State Committee informed the guest about hardships, moral and material losses of over 1 million 200,000 citizens becoming refugees and internally displaced persons as a result of Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh war, as well as international organizations' attitudes towards the solution of the problem, the work done by our state within its capabilities and the tasks ahead. It was noted that aggressor Armenia still continues to violate the rights of hundreds of thousands of people, who are the ancient owners of these territories, still keeping Azerbaijani territories under occupation. At the same time, it was noted that a well-thought and effective public policy is being implemented in Azerbaijan for affairs of refugees and internally displaced persons. President Ilham Aliyev defined improvement of living conditions and material wellbeing of the internally displaced persons as one of the priorities of social policy. First Vice President Mehriban Aliyeva conducts purposeful work to solve the problems of internally displaced persons.
Dunya Mijatovic thanked for the meeting and detailed information and said that highly appreciates cooperation with the State Committee and that main goal of this visit was to provide comprehensive assistance in the field of human and civil rights and freedoms and to support this process.
Reminding the meeting with internally displaced persons in the dormitory of the Azerbaijan Technical University in Yasamal district of Baku city and "Shusha town" in Sabunchu district on July 9, Dunya Mijatovic said that she will visit our country again.
A number of other issues were also discussed at the meeting, and the guests' questions were answered in detail.