Daxili Köçürülmə üzrə Monitorinq Mərkəzinin direktoru məcburi köçkünlərlə görüşüb
Azərbaycanda səfərdə olan Daxili Köçürülmə üzrə Monitorinq Mərkəzinin direktoru Aleksandra Bilakın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Bakı şəhərinin Yasamal rayonunda, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin yataqxanasında müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşüb, onların yaşayış şəraiti ilə tanış olub.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov nümayəndə heyətinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində doğma yurdundan didərgin düşmüş soydaşlarımızın vəziyyəti haqqında məlumat verib. Qeyd edilib ki, onların əksəriyyəti paytaxda və bölgələrdə müxtəlif təyinatlı bina və tikililərdə məskunlaşmağa, çətin şəraitdə yaşamağa məcbur olub. Bu kateqoriyadan olan şəxslərin problemlərinin həlli dövlətin sosial siyasətinin prioritetlərindəndir. Prezident İlham Əliyev onların mənzil-məişət şəraitinin və maddi rifahının yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması üçün məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirir. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın məcburi köçkünlərlə bağlı işlərin sürətləndirilməsində mühüm xidmətləri vardır və bu məsələni nəzarətdə saxlayır.
Qonaqlar daha sonra Füzuli rayonundan məcburi köçkün Xatirə Adıgözəlövanın məskunlaşdığı otaqda olub və ailə üzvləri ilə söhbət ediblər. Xatirə xanım doğma yurdu necə tərk etmək məcburiyyətində qaldıqları, köçkünlüyün ilk illərində hansı məhrumiyyətləri yaşadıqları barədə danışıb, onlara göstərilən dövlət qayğısından söz açıblar.
Daha sonra nümayəndə heyəti Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbədə olub. Zəngilan Rayon Icra Hakimiyyətinin başçısı Ramiz Həsənov qonaqlara qəsəbədəki vəziyyət, zəngilanlı məcburi köçkünlərin mövcud vəziyyəti haqqında məlumat verib.
Qonaqlar qəsəbədə yaradılan şəraitlə tanış olub, sakinlərlə söhbətləşib, eyni zamanda Zəngilan Rayon Tarix diyarşünaslıq muzeyinə, 33 saylı orta məktəbə və bağçaya baş çəkiblər.

Director of Internal Displacement Monitoring Center met with IDPs
Delegation led by Alexandra Bilak, Director of Internal Displacement Monitoring Center, who is currently in Azerbaijan, met with IDPs temporarily settled in the dormitory of Azerbaijan University of Architecture and Construction at Yasamal district of Baku, and familiarized with their living conditions.
Deputy Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Fuad Huseynov informed the delegation about the state of our compatriots who were displaced from their homeland as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. It was noted that most of them had to settle in different buildings and structures in the capital and regions and live in severe conditions. Addressing the problems of individuals from this category is one of the priorities of the state`s social policy. The President Ilham Aliyev takes purposeful measures to improve their housing and living conditions and material wellbeing, increase employment opportunities. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva has important services in accelerating work related to IDPs and she keeps this issue under control.
The guests then visited the room of IDP Khatira Adigozalova from Fuzuli and talked with family members. Khatira khanum spoke about how they were forced to leave their homeland, deprivations they experienced in the early years of displacement and the state care shown to them.
Later, the delegation visited the settlement built for IDPs in Masazir settlement of Absheron district. Head of Zangilan Region Executive Power Ramiz Hasanov informed the guests about the condition of the settlement and current state of the IDPs from Zangilan.
The guests got acquainted with the conditions created in the settlement, talked to the residents, and also visited Zangilan Region History and Ethnography Museum, secondary school № 33 and kindergarten.