Dövlət Komitəsinin sədri “Qobu Park”da görüş keçirib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Bakı şəhərinin Qaradağ rayonundakı “Qobu Park” yaşayış kompleksində məcburi köçkünlərlə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin mühüm istiqamətləri, son bir ildə görülən işlər barədə danışıb, ölkə rəhbərinin qarşıya qoyduğu vəzifələrdən söz açıb. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşlaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Dövlətimizin başçısı Nazırlər Kabinetinin bu ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında bir daha vurğulayıb ki, hələ də ağır vəziyyətdə yaşayan köçkünlər var və onların problemlərinin həlli bizim üçün əsas məsələlərdən biridir. Hazırda paytaxtda və bölgələrdə məcburi köçkünlər üçün yeni yaşayış komplekslərinin inşası davam etdirlir. Bunların arasında “Qobu Park-2” layihəsinin də olduğunu qeyd edən Dövlət Komitəsinin sədri yeni kompleksin yaxın vaxtlarda istifadəyə veriləcəyini bildirib.
Bu il aprelin 26-da Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın “Qobu Park” yaşayış kompleksinə gələrək məcburi köçkünlərlə görüşməsi, onların yaşayış şəraiti ilə tanış olması, müraciətlərini dinləməsi və qaldırılan məsələlərin həlli üçün tapşırıqlar verməsi müharibədən əziyyət çəkən insanlara dövlət qayğısının növbəti təcəssümü kimi dəyərləndirilib. Diqqətə çatdırılıb ki, Birinci vitse-prezidentin tapşırıqlarının dərhal icrasına başlanılıb, yaşayış kompleksi sakinlərinin müraciətlərində qaldırılan məsələlər mövcud qanunvericilik çərçivəsində öz həllini tapacaqdır. Dövlət Komitəsinin sədri görüşdə iştirak edən məcburi köçkünlərin çoxsaylı müraciətlərini dinləyib, suallarını cavablandırıb. Müraciətlər mənzil-mənzil şəraiti və su təchizatının yaxşılaşdırılması, məşğulluğun təmin edilməsi, iş yerlərinin açılması və s. məsələlərlə bağlı olub. Yazılı və şifahi müraciətlərin hər biri qeydə alınıb. Onlara Dövlət Komitəsində baxılacağı, müvafiq qaydada rəsmi cavab veriləcəyi bildirilib.
Görüşdə çıxış edənlər dövlətimizin onlara göstərdiyi diqqət və qayğıdan razılıqlarını ifadə edib, ölkə rəhbərliyinə təşəkkürlərini bidiriblər.

Chairman of the State Committee held a meeting in “Gobu Park”
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, met with IDPs in “Gobu Park” residential complex at Garadagh district of Baku.
Chairman of the State Committee spoke about important directions of the state policy in the field of work with refugees and IDPs, the work done over the past year and the tasks set by the head of state. It was noted that the President Ilham Aliyev pays particular attention to improvement of the housing and living conditions of IDPs. The head of our state underlined once again at the meeting of the Cabinet of Ministers on the results of the socio-economic development of the first quarter of this year and forthcoming tasks that there are still IDPs living in severe conditions, and addressing their problems is one of the key issues for us. At present, construction of new residential complexes for IDPs in the capital and regions is underway. Noting that “Gobu Park-2” project is also among them, Chairman of the State Committee said that the new complex will be put into use soon.
The fact that on April 26 of this year, the First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva`s visited “Gobu Park” residential complex and met with IDPs, acquainted with their living conditions, listened to their appeals, and gave instructions to address the issues raised was considered as the next clear example of state care for those who suffered from war. It was pointed out that instructions given by the First Vice President were immediately started to be implemented, and the issues raised in the appeals of residents will be addressed within the effective legislation.
Chairman of the State Committee listened to lots of appeals of IDPs who attended the meeting and answered their questions. Appeals were mostly related to improvement of housing and living conditions and water supply, provision of employment, job opportunities, etc. All written and verbal appeals were recorded. It was noted that they will be reviewed by the State Committee, and an official response will be given accordingly.
The speakers expressed their satisfaction with the attention and care shown by our state and thanked the country administration.