Daxili Köçürülmə üzrə Monitorinq Mərkəzinin direktoru Cocuq Mərcanlıya səfər edib
Daxili Köçürülmə üzrə Monitorinq Mərkəzinin ölkəmizdə səfərdə olan direktoru Aleksandra Bilak başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə birgə Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndində olub.
Uzun müddət Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin nəzarəti altında qalan, 2016-cı ilin aprel ayında Azərbaycan ordusunun uğurlu əks-həmlə əməliyyatı nəticəsində azad edilən kənddə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə həyata keçirilmiş bərpa-quruculuq işləri barədə qonaqlara ətraflı məlumat verən Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Fuad Hüseynov bildirib ki, respublikamızın müxtəlif yerlərində müvəqqəti məskunlaşmış sakinlər artıq öz ata-baba yurdlarına qayıdaraq burada təhlükəsiz şəraitdə yaşayırlar. Cocuq Mərcanlıya qayıdış işğal altındakı digər ərazilərin də tezliklə işğaldan azad ediləcəyinə və “Böyük Qayıdış”ın başlanacağına ümid və inam yaradıb.
Cəbrayıl Rayonunun İcra Hakimiyyətinin başçısı Kamal Həsənov qonaqlarla görüşdə kəndə qayıtmış əhalinin sosial-iqtisadi vəziyyəti, məşğulluğunun təmin edilməsi üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə söz açıb. Qeyd edilib ki, burada iş yerlərinin yaradılması məqsədilə yerli və xarici təşkilatlar tərəfindən layihələr həyata keçirilir.
Daha sonra qonaqlar Cocuq Mərcanlı sakini Oqtay Həziyevin evində olublar. O qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hələ 1994-cü ildə aparılan uğurlu Horadiz əməliyyatından sonra Cocuq Mərcanlı kəndi işğaldan azad edilsə də, kənd işğalçı qüvvələrin yaxın məsafədəki mövqelərindən daim atəşə tutulurdu.Aprel döyüşləri nəticəsində təcavüzkarlar geri çəkilməyə məcbur edildilər. Hazırda müasir üslubda bərpa olunan kənddə rahat yaşayış üçün hər cür şərait yaradılıb.
Qonaqlar Cocuq Mərcanlıda inşa edilmiş Şuşa məscidinin bənzəri olan məscidə və digər infrastruktur obyektlərinə baş çəkib, yerli icma nümayəndələri ilə görüşüblər. Səfərdə Daxili Köçürülmə üzrə Monitorinq Mərkəzinin direktorunun köməkçisi Hacen Məhəmmədi, Azərbaycan Respublikasının Cenevrədəki BMT Bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Vaqif Sadıqov, onun müşaviri Seymur Mərdəliyev və başqaları iştirak ediblər.
Daxili Köçürülmə üzrə Monitorinq Mərkəzinin direktoru Aleksandra Bilak Cocuq Mərcanlıda aparılan işləri yüksək qiymətləndirib, azərbaycanlı məcburi köçkünlərin məruz qaldığı humanitar faciənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün mühüm tədbirlər görülməsinin vacibliyini qeyd edib, səfərin təşkilinə görə təşəkkürünü bildirib.

Görüşlər 02 MAY, 2019
Alexandra Bilak, Director of Internal Displacement Monitoring Center who is currently in our country visited Jojug Marjanli village of Jabrayil together with the delegation led by her.
Informing the guests in detail about the restoration and construction works carried out under the instruction of the President Ilham Aliyev in the village, which was under the control of occupying forces of Armenia for a long time and was rescued in April 2016 as a result of successful counterattack operation of the Azerbaijani army, Fuad Huseynov, Deputy Chairman of the State Committee said that the people temporarily settled in different parts of our country returned to their homeland and now living in a safe condition. Return to Jojug Marjanli created hope and trust that other occupied territories will also be soon liberated from the occupation and the Great Return will begin.
The head of Jabrayil Region Executive Power Kamal Hasanov spoke about the socio-economic state and the measures taken to ensure employment of the people who returned to the village. It was noted that projects are being implemented by local and foreign organizations to create job opportunities.
Later, the guests visited the resident of Jojug Marjanli Ogtay Haziyev`s house. He said that although Jojug Marjanli was liberated from the occupation by the successful Horadiz operation in 1994 under the leadership of Great Leader Heydar Aliyev, the village was constantly fired from close positions of the occupying forces. As a result of April fights, the occupiers were forced to retreat. Now, all conditions for comfortable living are created in the village restored in modern style.
Guests visited the mosque similar to Shusha mosque and other infrastructure facilities built in Jojug Marjanli and met with local community representatives. Assistant Director of Internal Displacement Monitoring Center Hacen Mohammedi, Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to UN Office and other international organizations in Geneva Vagif Sadigov, his adviser Seymur Merdaliyev and others attended the visit.
Director of Internal Displacement Monitoring Center Alexandra Bilak appreciated the work carried out in Jojug Marjanli, underlined the significance of taking important measures to convey the humanitarian tragedy of Azerbaijani IDPs to the world community and thanked for organization of the visit.