Dövlət Komitəsinin sədri BMT QAK-ın Azərbaycandakı nümayəndəsi ilə görüşüb
Aprelin 17-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının Azərbaycandakı nümayəndəsi Quido Ambroso ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağa Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş 1 milyon 200 mindən çox soydaşımızın üzləşdikləri məhrumiyyətlər, məruz qaldıqları maddi və mənəvi itkilər, bu problemin həllinə beynəlxalq təşlikatların münasibəti, dövlətimizin öz imkanları daxilində gördüyü işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanda qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dövlət səviyyəsində diqqət və qayğı göstərilir. Prezident İlham Əliyevin apardığı sosial siyasətin prioritet istiqamətlərindən biri kimi məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, maddi rifahının yüksəldilməsi üçün zəruri tədbirlər görülür.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli üçün məqsədyönlü iş aparır.
Bundan başqa məcburi köçkünlərin məşğulluğunun təmin edilməsinə dəstək məqsədi ilə keçirilən əmək yarmarkaları, eləcə də onların müvəqqəti məskunlaşdıqları yerlərdə yüksək keyfiyyətli tibbi xidmətlə təmin olunmaları üçün keçirilən aksiyalar haqqında ətraflı məlumat verilib.
BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının Azərbaycandakı nümayəndəsi Quido Ambroso Azərbaycanda qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsindəki dövlət siyasətini, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib, ölkəmizdə mövcud təcrübənin dünyada nümunə olduğuna diqqət çəkib.
Görüşdə eyni zamanda “Fuji” humanitar missiyasının məcburi köçkün və aztəminatlı ailələr üçün keçiriləcəyi növbəti optometrik aksiyası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Bu il missiyanın Azərbaycandakı fəaliyyətinin 15 ilinin tamam olduğuna diqqət çəkilib və bu istiqamətdə həyata keçiriləcək tədbirlər müzakirə edilib.

Chairman of the State Committee met with the UNHCR representative in Azerbaijan
On April 17, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev met with the representative of UN High Commissioner for Refugees in Azerbaijan Quido Ambroso.
Chairman of the State Committee informed the guest about the deprivations more than 1 million 200 thousand of our compatriots, who became refugees and internally displaced persons as a result of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, faced, material and moral losses they suffered, attitudes of international organizations towards the solution of this problem, the works done by our state within the framework of its own capabilities and the upcoming tasks.
It was noted that refugees and internally displaced persons in Azerbaijan are given attention and care at the state level. As one of the priorities of the social policy carried out by President Ilham Aliyev, necessary measures are taken to improve housing-living condition of the internally displaced persons and to increase their material wellbeing.
First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva conducts purposeful work for the solution of social problems of internally displaced persons.
Furthermore, detailed information was provided about labour fairs held to support the provision of employment of internally displaced persons, as well as campaigns held for provision of high-quality medical services in the places where they are temporarily settled.
Representative of UN High Commissioner for Refugees in Azerbaijan Quido Ambroso highly appreciated the state policy in the field of work with refugees and internally displaced persons in Azerbaijan and the works done for the solution of their social problems, and pointed out that the existing experience in our country is an example in the world.
At the same time, views were exchanged on the next optometric campaign of Fuji humanitarian mission to be held for internally displaced persons and low-income families at the meeting. It was noted that the mission celebrates 15 years of activity in Azerbaijan this year and the measures to be taken in this direction were discussed.