Görüşlər 31 İyul, 2024
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində növbəti kollegiya iclası keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə  Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun dirçəldilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin aparılması, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışının təmin edilməsi istiqamətində məqsədyönlü, genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirildiyi vurğulunaıb. Bir daha qeyd olunub ki, dövlətimizin başçısının və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərləri, Böyük Qayıdışla bağlı tədbirlərin icrasının daim nəzarətdə saxlanılması öz ata-baba yurduna qayıtmağa hazırlaşan məcburi köçkünlərdə dərin razılıq və minnətdarlıq hissi doğurur.
Kollegiya iclasında Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının prioritet istiqamətləri üzrə tədbirlərin, o cümlədən təbliğat-izahat, məlumatlandırma və maarifləndirmə tədbirlərinin icrası, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidən salınan və bərpa olunan yaşayış məntəqələrinə köçürülmənin gedişi, komitənin elektron məlumat bazasının təkmilləşdirilməsi, elektron sənəd dövriyyəsi, Mənzil İstismar Departamentinin balansında olan mənzil fondunun istismar vəziyyəti barədə məsələlər müzakirəyə çıxarılıb. Müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərlərinin məruzələri dinlənilib, iradlar, rəy və təkliflər səsləndirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ölkə rəhbərinin tapşırıqlarının və qarşıya qoyulmuş vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün daha böyük məsuliyyətlə çalışmağın vacibliyini vurğulayaraq bildirib ki, Böyük Qayıdışın effektiv təşkili üzrə müəyyənləşdirilən kompleks tədbirlərin ardıcıllıqla və vaxtında icra edilməsi təmin olunmalıdır.

Görüşlər 31 JULY, 2024
A regular board meeting has been held at the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons.
The meeting highlighted the large-scale, purposeful efforts being carried out under the leadership of President Ilham Aliyev to revitalize Karabakh and Eastern Zangazur, conduct restoration and construction work in the liberated territories, and ensure the return of internally displaced persons to their homeland. It was reiterated that the President’s and First Vice President Mehriban Aliyeva’s visits to the liberated areas and the continuous oversight of the implementation of the Great Return measures have generated deep satisfaction and gratitude among the internally displaced persons preparing to return to their ancestral lands.
The board meeting addressed issues related to the priority areas of the Great Return State Program I, including the implementation of promotional, informational, and educational activities, the progress of resettling in newly established and restored residential areas in the liberated territories, improvements in the Committee’s electronic information database, electronic document circulation, and the operational condition of the housing fund managed by the Housing Exploitation Department. Reports from relevant structural divisions were heard and feedback, comments, and suggestions were discussed.
Chairman of the State Committee, Rovshan Rzayev, emphasized the importance of working with greater responsibility to fulfill the President’s directives and assigned tasks, stating that the sequential and timely implementation of the complex measures determined for the effective organization of the Great Return must be ensured.