Dövlət Komitəsində Asiya İnkişaf Bankının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Asiya İnkişaf Bankının (AİB) işçi qrupu ilə görüş keçirilib. Görüşdə əməkdaşlıq imkanları və istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı qonaqlara Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının Tədbirlər Planının icrası çərçivəsində aparılan işlər, məcburi köçkünlərin doğma yurda geri qayıdışı, həmçinin komitənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verilib.  Bildirilib ki, Azərbaycanın yeni inkişaf magistralının ideoloji nüvəsini işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası və həmin ərazilərə təhlükəsiz, könüllü, ləyaqətli qayıdış təşkil edir. Vurğulanıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdış davamlı xarakter daşıyır. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva  da məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsini, onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasını daim diqqətdə saxlayır.
Görüşdə qeyd edilib ki, Asiya İnkişaf Bankı Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində bərpa-quruculuq işlərinə dəstək vermək niyyətindədir və bu sahədə əməkdaşlıq imkanlarını qiymətləndirməyi vacib sayır.
Dövlət Komitəsinin məsul əməkdaşları qonaqları maraqlandıran sualları cavablandırıb, əməkdaşlıq perspektivləri barədə rəy və təkliflərini bildiriblər.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı - UN-HABİTAT-ın nümayəndələri iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, Baş ofisi Filippinin Manila şəhərində yerləşən Asiya İnkişaf Bankı fəaliyyətinə 1966-cı ildə başlayıb və 67 üzv-ölkə tərəfindən maliyyələşdirilir. Bunlardan 48-i Asiya və Sakit Okean regionunda yerləşir. Azərbaycan AİB-ə 29 oktyabr 1999-cu ildə üzv olub. Təşkilatın ölkəmizdəki nümayəndəliyi 2004-cü ilin noyabr ayından etibarən fəaliyyətdədir. Məqsəd Asiyada və ümumiyyətlə, Şərq ölkələrində iqtisadiyyatın inkişafına yardım göstərməkdir.

The State Committee held a meeting with representatives of the Asian Development Bank
The State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons held a meeting with the working group of the Asian Development Bank (ADB). During the meeting, there was an exchange of views on opportunities and areas of cooperation.
The guests were provided with information about the activities carried out within the framework of the Action Plan of the I State Program on the Great Return, the return of internally displaced persons to their native lands, and the general areas of the Committee's activities. It was emphasized that the ideological core of Azerbaijan's new development strategy revolves around the restoration of the liberated territories and the safe, voluntary, and dignified return to these territories. It was emphasized that, as a result of the farsighted policy of the President of the Republic of Azerbaijan, victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the return to the liberated territories is continuous in nature. The First Vice President, Mehriban Aliyeva, also maintains constant attention to strengthening the social protection of IDPs and improving their living conditions.
During the meeting, it was noted that the Asian Development Bank (ADB) intends to support Azerbaijan in the restoration and reconstruction efforts in the liberated territories and considers evaluating cooperation opportunities in this regard important.
The responsible employees of the State Committee answered questions of interest to the guests and provided their suggestions and opinions on the prospects of cooperation.
The meeting was attended by representatives of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, as well as representatives of the United Nations Human Settlements Programme (UN-HABITAT).
It is worth noting that the Asian Development Bank, headquartered in Manila, Philippines, began its operations in 1966 and is financed by 67 member countries. Of these, 48 are located in the Asia-Pacific region. Azerbaijan joined ADB on October 29, 1999. The Representative Office of the organization in our country has been operating since November 2004. The goal is to contribute to the development of the economy in Asia and, in general, in the countries of the East.