Dövlət Komitəsində fransalı alimlə görüş olub
Oktyabrın 16-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Fransanın Kot-d`Azur Universitetinin professoru, İnzibati, Konstitusiya, Maliyyə və Vergi Hüququ üzrə Tədris və Araşdırmalar Mərkəzinin (CERDACFF) fəxri direktoru Kristian Vallar ilə görüşüb.
Qonağa ölkəmizdə qaçqınlıq və məcburi köçkünlük probleminin yaranmasının tarixi səbəbləri, onun həlli ilə bağlı aparılan dövlət siyasəti və komitənin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli daim dövlətimizin sosial siyasətinin prioritetləri sırasında olub. Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində son iyirmi il ərzində onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi və yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün məqsədyönlü tədbirlər görülüb. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva da bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarla bağlı məsələlərin həllinə öz töhfəsini verir.
Hazırda Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə öz suverenliyini tam bərpa edib, yüz minlərlə məcburi köçkünün doğma yurda geri dönməsi üçün real imkan yaranıb. Bununla əlaqədar olaraq müvafiq Dövlət Proqramı qəbul edilib, onun Tədbirlər Planı təsdiqlənib və uğurla icra olunur. Böyük Qayıdış başlanıb və qarşıdakı illərdə daha böyük miqyas alacaq.
Dövlət Komitəsinin Böyük Qayıdışın icrası ilə bağlı qarşısına qoyulan vəzifələr və onların yerinə yetirilməsi gedişi barədə də qonağa məlumat verilib. Məcburi köçkünlərin qayıdışa hazırlanmasında beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub.
Dövlət Komitəsinin sədri fransalı araşdırmaçının çoxsaylı suallarını cavablandırıb, doğma yurda geri dönəcək həmvətənlərimiz arasında aparılan sorğuların nəticələrini şərh edib.
Professor Kristian Vallar səmimi qəbula görə minnətdarlıq bildirib, apardığı tədqiqatlarda ona verilən məlumatlardan istifadə edəcəyini deyib.
Görüşdə Paris Azərbaycan Evinin prezidenti, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının baş katibi Mirvari Fətəliyeva da iştirak edib.

A meeting was held with a French scientist in the State Committee
On October 16, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, met with Christian Vallar, professor at the French University of Cote d'Azur, honorary director of the Center for Research and Studies in Administrative, Constitutional, Financial and Fiscal Law (CERDACFF).
The guest was provided with detailed information on the historical causes of the problem of refugees and forced displacement in our country, government policy to solve it, and the activities of the committee.
It was noted that solving the problems of refugees and internally displaced persons has always been one of the priorities of the social policy of our state. As a result of the attention and care of President Ilham Aliyev, purposeful measures have been taken to strengthen their social protection and improve their welfare during the last twenty years. First Vice President Mehriban Aliyeva also assists in resolving issues affecting citizens of this category.
At present, Azerbaijan has fully restored its sovereignty in the territories liberated from occupation, and there is a real opportunity for hundreds of thousands of internally displaced persons to return to their homeland. From this point of view, the corresponding State program has been adopted, its Action Plan has been approved and is being successfully implemented. The Great Return has begun and will take on even greater proportions in the coming years.
The guest was also briefed on the activities laid out in the State Committee relating to the implementation of the Great Return and its progress. The importance of working with international organizations in preparing refugees for return was noted.
The Chairman of the State Committee answered numerous questions from the French researcher and commented on the findings of surveys conducted among our compatriots who will return to their homeland.
Professor Christian Vallar expressed his appreciation for the warm greetings and said that he would use the information provided to him in his research.
The meeting was also attended by Mirvari Fataliyeva, President of the Paris House of Azerbaijan, Secretary General of the Association of Friends of Azerbaijan in France.