Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Xocalıdan məcburi köçkün düşmüş sakinlərin bir qrupu ilə görüşüb.
Görüşdə Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsindən və bu günlər Qarabağ iqtisadi rayonu ərazisində aparılan 1 günlük lokal antiterror tədbirlərindən sonra yaranan vəziyyət, işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdış üzrə I Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası, doğma torpaqlara geri dönüşün gedişi və perspektivləri barədə danışılıb. Antiterror tədbirləri nəticəsində separatçı dəstənin və onun yaratdığı qeyri-qanuni qurumun iflasa uğraması, bölgədə sülh və əmin-amanlıq üçün zəruri şəraitin yaradılması dərin məmnunluq hissi ilə qeyd edilib və bu tarixi nailiyyətə görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkür bildirilib, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, həmin ərazilərdə dövlətimizin suverenleyinin tam edilməsi uğrunda canından keçən şəhidlərin, həmçinin Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Xalqımıza qarşı ağır cinayətlər törətmiş, Xocalı sakinlərini soyqırımına məruz qoymuş erməni quldurlarının tutulub ədalət mühakiməsinə verilməsi istiqamətində müvafiq dövlət qurumlarının zəruri tədbirlər həyata keçirdiyi vurğulanıb, amansız canilərin mütləq məsuliyyətə cəlb edilərək cəzalandırılacaqlarına inam ifadə olunub.
Məcburi köçkünlük dövründə dövlətdən daim diqqət və qayğı görən Xocalı sakinləri Prezident İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın səmimi münasibətini və şəxsi dəstəyini yüksək dəyərləndiriblər. Qeyd edilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərin dirçəlişi, bərpası və yenidən qurulması, Böyük Qayıdış proqramı üzrə tədbirlərin sürətlə həyata keçirilməsi, indi isə Xocalının da bərpasına və azərbaycanlı əhalinin ora geri dönüş imkanının yaranması böyük ruh yüksəkliyi doğurur.
Dövlət Komitəsinin sədri işğaldan azad edilmiş digər ərazilər kimi Xocalı rayonuna da qayıdışın səmərəli şəkildə təşkil olunması üçün başlanmış hazırlıq işləri, bununla bağlı dövlətimizin verdiyi tapşırıqlar barədə görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verib, onların fikir və mülahizələrini dinləyib, suallarını cavablandırıb.
Görüşdə Xocalının məcburi köçkün icmalarının nümayəndələri, ziyalılar, ictimai fəallar, həmçinin Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın üzvləri iştirak ediblər.

A meeting was held with the residents of Khojaly at the State Committee
Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with a group of residents who were internally displaced from Khojaly.
At the meeting, the situation that arose after the 44-day Patriotic War and 1-day local anti-terrorist actions carried out in the territory of the Karabakh Economic Region under the leadership of President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the implementation of the measures envisaged in the 1st State Program on the Great Return to the territories freed from occupation, the progress and prospects of the return to native lands were discussed. The failure of the separatist group and the illegal organization created by it as a result of anti-terrorist measures, the creation of the necessary conditions for peace and tranquility in the region were noted with deep satisfaction, and President Ilham Aliyev was thanked for this historic achievement, and the memory of the martyrs who died for the liberation of our lands from occupation and the complete sovereignty of our state in those territories, as well as the victims of the Khojaly genocide, was commemorated with respect.
It was emphasized that the relevant state bodies took the necessary measures to arrest the Armenian bandits who committed grave crimes against our people and subjected the Khojaly residents to genocide and bring them to justice, and the belief was expressed that the ruthless villains will be brought to justice and punished.
Residents of Khojaly, who constantly received attention and care from the state during the period of forced displacement, highly appreciated the sincere attitude and personal support of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva. It was noted that the revival, restoration and reconstruction of the liberated territories, the rapid implementation of measures on the Great Return program, and now the restoration of Khojaly and the opportunity for the Azerbaijani population to return there cause great enthusiasm.
The Chairman of the State Committee informed the participants of the meeting about the preparatory works started for the effective organization of the return to Khojaly region, as well as other liberated territories, the instructions given by our state in this regard, listened to their opinions and opinions, and answered their questions.
The meeting was attended by representatives of the IDP communities of Khojaly, intellectuals, social activists, as well as members of the Public Council under the State Committee.