Dövlət Komitəsi AzQAC və IFRC arasında niyyət sazişi imzalanıb
İyulun 26-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin (AzQAC) prezidenti, Milli Məclisin deputatı Novruz Aslanovla və Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının (IFRC) Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə klaster nümayəndəliyinin rəhbəri Davron Mühəmədiyevlə görüşüb.
Görüşdə qonaqlara Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının icrası üzrə komitənin gördüyü işlər, məcburi köçkünlərin geri dönüşünün təşkili, bu istiqamətdə aparılan təbliğat-izahat və təşviqat işlərinin gedişi, köçürülmənin ilkin nəticələri barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə məcburi köçkünlərin doğma yurdda təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və rahat yaşayışı üçün zəruri şərait yaradılır. Diqqətə çatdırılıb ki, Böyük Qayıdış çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yeni salınan və bərpa edilən yaşayış məntəqələrinə indiyədək 236 ailə, 1023 nəfər köçürülüb. Məcburi köçkünlər arasında keçirilən sorğular zamanı onların mütləq əksəriyyəti doğma torpaqlara qayıtmaq istəyini ifadə edib.
Dövlət Komitəsinin sədri beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən IFRC-nin ölkəmizdə qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə bağlı humanitar problemlərin həllinə dəstəyini yüksək dəyərləndirib, Böyük Qayıdış prosesində də bu dəstəyin davam etdirilməsi niyyətinin dərin razılıq hissi doğurduğunu bildirib, AzQAC-la uzunmüddətli əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
AzQAC prezidenti Novruz Aslanov rəhbərlik etdiyi qurumun, ölkəmizin ən böyük qeyri-hökumət təşkilatı kimi,  qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsinə daim dəstək verməsini özünün ən vacib fəaliyyət istiqaməti saydığını, uzun müddət didərginlik məhrumiyyəti yaşayan insanların humanitar ehtiyaclarının qarşılanmasında fəal iştirak etdiyini, indi Böyük Qayıdışın başlandığı bir vaxtda da  öz üzərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışdığını diqqətə çatdırıb.
IFRC-nin Cənubi Qafqaz ölkələri üzrə klaster nümayəndəliyinin rəhbəri Davron Mühəmədiyev səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, ölkəmizdə öz mandantına uyğun olaraq həyata keçirdiyi fəaliyyətin əsas istiqamətləri, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdışla bağlı görə biləcəyi tədbirlər, həmçinin yeni situasiyada Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq imkanları barədə fikirlərini çatdırıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti və Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyası arasında Azərbaycanda qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dəstək göstərilməsi məqsədilə təşkilatlar, o cümlədən vətəndaş cəmiyyəti institutları arasında tərəfdaşlığın təşkilinə dair Niyyət sazişi imzalanıb.

A letter of intent was signed between the State Committee, the AzRCS, and the IFRC
On July 26, Rovshan Rzayev, the Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, met with Novruz Aslanov, President of the Azerbaijan Red Crescent Society (AzRCS) and a member of the Milli Majlis, and Davron Mukhamadiev, the Head of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) Country Cluster Delegation for the South Caucasus.
During the meeting, the guests were informed of the work done by the Committee on the implementation of the State Program on the Great Return, the organization of the return of IDPs, the progress of promotional, explanatory, and agitation activities carried out in this direction, and the initial results of the resettlement. It was reported that, in accordance with the instructions of President Ilham Aliyev, necessary conditions are being created to ensure the safety and comfortable living of IDPs returning to their native lands. Attention was drawn to the fact that within the framework of the Great Return, 236 families and 1023 people have been resettled to newly built and restored settlements in the liberated territories. During surveys conducted among IDPs, the majority expressed their desire to return to their native lands.
The Chairman of the State Committee highly appreciated the support of international organizations, including the IFRC, in addressing humanitarian issues related to refugees and IDPs in our country, expressed deep satisfaction with the intention to continue this support during the Great Return process, and emphasized the significant importance of long-term cooperation with the AzRCS.
Novruz Aslanov, the President of the AzRCS, highlighted that the organization headed by him, as the largest non-governmental organization in the country, considers providing continuous support for the successful implementation of the state policy on refugees and IDPs as one of its most important activities and noted that the AzRCS actively participates in meeting the humanitarian needs of people experiencing displacement for a long time and is now diligently trying to fulfill its responsibilities even at the time when the Great Return has started.
Davron Mukhamadiev, the Head of the IFRC Country Cluster Delegation for the South Caucasus, expressed his sincere gratitude for the warm reception and discussed the main directions of the organization's activities in accordance with its mandate in our country, outlined measures related to the return to the liberated territories, and shared his views on cooperation opportunities with the State Committee in the new situation.
During the meeting, there was an exchange of views on issues of mutual interest.
At the end, the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Red Crescent Society, and the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies signed a Letter of Intent regarding the organization of partnerships between organizations, including civil society institutions, to provide support to refugees and IDPs in Azerbaijan