Dövlət Komitəsində İctimai Şuranın üzvləri ilə görüş keçirilib
İyulun 14-də Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın yeni seçilmiş 13 nəfərdən ibarət tərkibdə ilk iclası keçirilib. Anar Xəlilov yenidən İctimai Şuranın sədri seçilib. Xatirə Vəliyeva və Səbuhi Hüseynov sədr müavinləri, İradə Nəsirova isə katib seçiliblər.
Sonra şura üzvlərinin komitə rəhbərliyi ilə görüşü olub.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev şuranın yeni tərkibində fəaliyyət göstərəcək vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrini təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb.
Şura üzvlərinə qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinin mövcud istiqamətləri, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda komitənin əsas icraçısı olduğu tədbirlər və bunlarla bağlı görülən işlər, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yenidən salınan və bərpası aparılan yaşayış məntəqələrinə sakinlərin köçürülməsi vəziyyəti, onların məşğulluğu məsələlərinin həlli, ümumən, məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin təşkili barədə ətraflı məlumat verilib.
Bir daha xatırladılıb ki, uzun illərdir didərginliyin ağrı-acısını çəkən həmvətənlərimiz dövlətimizin başçısının diqqət və qayğısı ilə əhatə olunublar. Onların problemlərinin həllinə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva xüsusi həssaslıqla yanaşır və daim dəstək göstərir.
Görüşdə İctimai Şuranın  yeni tərkibinin  ölkəmizdə Böyük Qayıdışın getdikcə vüsət aldığı çox məsul bir dövrdə fəaliyyətə başlamasının mühüm əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb, bu prosesin uğurla davam etdirilməsinə şura üzvlərinin də öz töhfələrini verəcəklərinə inam ifadə olunub.
İctimai Şuranın üzvləri mövcud qanunvericiliyin tələblərinə, cəmiyyətimizin mənafeyinə uyğun fəaliyyət göstərəcəklərini, qaçqın və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsinə sanballı dəstək verəcəklərini, xüsusən, Böyük Qayıdışla bağlı təşviqat, təbliğat, məlmatlandırma tədbirlərində, həmçinin qaçqınların və məcburi köçkünlərin hüquq və mənafelərinin qorunmasında fəal iştirak edəcəklərini  bildiriblər.

Meeting with members of the Public Council convened at the State Committee
The inaugural gathering of the newly elected 13-member Public Council under the State Committee for Refugees and IDPs in the Republic of Azerbaijan was held on July 14. Anar Khalilov secured his position as the Council's chairman through re-election. Khatira Valiyeva and Sabuhi Huseynov were selected to deputy chair roles, while Irada Nasirova was selected as secretary.
Subsequently, the Council members convened with the Committee's leadership.
Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee, extended congratulations to the civil society representatives who are poised to contribute within the council's new framework and wished them success.
The Council members received an update on ongoing activities within the state policy on refugees and internally displaced persons, the committee's responsibilities as outlined in the "First State Program on the Great Return to the territories liberated from occupation of the Republic of Azerbaijan," approved by President Ilham Aliyev. The discourse encompassed initiatives in Karabakh and East Zangezur, detailing resident resettlement in newly established and restored residential areas, resolution of employment challenges, and welfare of internally displaced persons.
It was reiterated that our citizens, who have endured years of displacement, remain a focal point of attention and care for the President. First Vice-President Mehriban Aliyeva also remains deeply engaged in addressing their problems and providing steadfast support.
The assembly underscored that the newly formed Public Council commences its responsibilities during a pivotal juncture, wherein the Great Return initiative is rapidly gaining traction. A vote of confidence was expressed that the council members would contribute significantly to the seamless continuation of this process.
Aligning with effective legislation and societal interests, members of the Public Council pledged support for effective realization of state policy in the domain of refugee and IDP affairs. Their commitment encompassed active participation in campaigns, relevant activities, and events linked to the Great Return, alongside robust advocacy for the rights and concerns of refugees and IDPs.